Ak dovolíme Googlu definovať naše súkromie, stratíme všetci

Zdroj: Unsplash.

Spoločnosť Google oznámila, že na trh uvedie nový nástroj – svoju vlastnú sieť VPN, inými slovami virtuálnu privátnu sieť, ktorá bude priamo zabudovaná do služieb Google One. Bezpečnosť užívateľov ale nebude ich prioritou.

VPN sú už dlho nevyhnutnými nástrojmi, ktoré poskytujú bezpečnosť, slobodu a hlavne súkromie. Milióny užívateľov na internete sa každý deň pripájajú k VPN sieťam, aby mohli súkromne pristupovať k webovým zdrojom a zabránili tak sledovaniu a monitorovaniu. O tom ako funguje VPN sme písali v jednom z našich starších článkov. Spoločnosť Google túto skutočnosť veľmi dobre vie a preto nič nenecháva na náhodu.

Užívatelia aplikácie Google One si údajne jediným kliknutím budú môcť šifrovať svoje online aktivity a zísakjú tak ďalšiu vrstvu ochrany bez ohľadu na to, kde sú pripojení, tvrdí Google. Môžu navyše streamovať a prehliadať webové stránky cez šifrované súkromné ​​pripojenie, ktoré ich bude chrániť pred hackermi v nezabezpečených sieťach (verejné Wi-Fi). Rovnako tak budú môcť skryť svoju IP adresu a zabrániť tretím stranám v jej zneužití na sledovanie ich polohy.

Aký je teda problém s Google VPN?

Zjednodušene –  hlavným cieľom VPN je zabrániť masovému a sledovaniu a zbieraniu dát. Ak používate VPN, napríklad už váš poskytovateľ internetu nevie, čo online robíte.

Proliferácia VPN bohužiaľ predstavuje značný problém práve pre spoločnosť Google. Sťažuje totiž sledovanie používateľov cez internet, zber ich údajov a tým tak komplikuje dobre známe cielenie reklám. Stručne povedané, VPN siete podkopávajú biznis model Googlu, ktorý stojí na nelegitímnom zbere našich užívateľských dát.

Vyzerá to tak, že Google VPN je v tomto prípade len slabý pokus o udržanie kontroly nad používateľskými údajmi.

A to všetko na úkor užívateľov internetu.

Nová sieť VPN spoločnosti Google v podstate zvýši jej schopnosť zhromažďovať o nás údaje.

Kedykoľvek sa prihlásite do prehliadača Google Chrome, Gmailu, Kalendáru Google, Máp Google alebo Disku Google, vaše dáta sú ukladané. Ak to nestačí, používaním ich VPN dávate Googlu priamy súhlas na sledovanie všetkých vašich online aktivít.

Keď sa pripájate k sieti VPN, vkladáte dôveru od svojho poskytovateľa internetových služieb k svojmu poskytovateľovi VPN. Ak použijete VPN od Googlu, vkladáte svoju dôveru do spoločnosti, ktorej obchodným modelom je dohľad nad užívateľmi.

Sloboda a súkromie čelia celej rade útokov

Rok 2020 nám stále ukazuje, aký skutočne zásadný pre spoločnosť je internet. Tento rok sme sa naň spoliehali (a stále sa spoliehame) nielen pokiaľ ide o prácu a zábavu, ale aj pre stretnutia s rodinou a blízkymi. Dopyt po súkromí rastie a aj napriek tomu, po čom túži Google a ostatné firmy, budúcnosť súkromia bude musieť byť ešte bezpečnejšia a transparentnejšia.

Pri výbere poskytovateľa VPN je však kľúčová dôvera. Služba síce zabezpečuje vaše dáta pred zvedavými očami tretích strán, no sám poskytovateľ vašu aktivitu vidí. Google je najväčším zberačom osobných dát na svete. Jeho VPN vás síce ochráni pre tretími stranami, no internetový gigant bude vaše dáta zbierať naďalej.

To, čo potrebujeme, nie je internet, ktorý dáva technologické spoločnosti na prvé miesto, ale ľuďom kontrolu nad ich dátami.