DISINFO REPORT – 68. týždeň

Vitajte pri čítaní päťdesiateho piateho vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

V núdzi poznáš priateľa. Čína a Rusko v spoločnom ťažení

Čínu a Rusko nespájajú len spoločné hranice a politický systém založený na autoritárskom režime, ale aj vzájomná podpora v otázke porušovania ľudských práv, zasahovania do nezávislosti bývalých kolónií či pridružených teritórií i boj proti spoločnému nepriateľovi – Západu. Viac v článku

Výrobca Sputnik V na svojom oficiálnom účte na Twitteri dezinformuje o vakcínach

Hovorí sa, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Inak tomu nie je ani v prípade výrobcu ruskej vakcíny Sputnik V (Ruský fond priamych investícií), ktorý, podobne ako množstvo ruských inštitúcií, dezinformuje na svojom oficiálnom účte. Na propagovaní vlastného produktu by nebolo nič zlé, spoločnosť však úmyselne podkopáva dôveru v iné vakcíny. Viac v článku.

Vzorec správania Číny: vyhrážky, cenzúra a propaganda

Asertivita Pekingu zažila v posledných mesiacoch značný nárast, k čomu dopomohla aj súčasná pandemická situácia a tzv. „rúšková“ a „vakcínová diplomacia“. Čína je však známa aj svojimi propagandistickými kampaňami, intenzívnou cenzúrou zahraničných aj domácich správ a digitálneho priestoru, a tiež dezinformačnou sieťou. Iba v priebehu posledných dní sa na povrch dostalo niekoľko informácií, ktoré ukazujú, aká rozsiahla čínska „diplomacia“ skutočne je. Viac v článku.

Rusko nebude blokovať Twitter. Snahy o kontrolu nad sociálnymi sieťami tým ale nekončia

Ruský orgán pre dohľad nad médiami (Roskomnadzor) oznámil, že napriek predchádzajúcim vyhláseniam Twitter blokovať nebude. Rozhodol sa ale obmedziť spomalenie služieb tejto sociálnej siete na mobilné zariadenia. Snahy ruskej vlády o cenzúru sociálnych sietí v krajine tým ale nekončia. Najnovšie má v hľadáčiku Facebook a YouTube. Viac v článku.

Poisťovňu AXA dostal ransomvér, krátko predtým ohlásila koniec preplácania výkupného

Ázijskú divíziu giganta v oblasti poisťovníctva napadol ransomvérový gang Avaddon. Prístup k dátam o zákazníkoch môže kriminálnikom poskytnúť mapu ďalších obetí. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Twitter označil statusy niektorých indických politikov ako „zavádzajúce“. Indická vláda sa voči tomu ohradila a požaduje, aby Twitter tieto označenia odstránil. 
  • PR agentúra Fazze platila francúzskym a nemeckým influencerom zato, aby na sociálnych sieťach šírili dezinformácie o vakcínach Pfizer a AstraZeneca. Stopy tejto agentúry údajne vedú do Ruska.
  • Výsledky štúdie DoubleThink Lab potvrdzujú, že za veľkou časťou dezinformácií o koronavíruse a vládnych činiteľoch, ktoré v roku 2020 zaplavili Taiwan, stál Peking. Tieto dezinformácie mali za cieľ vykresliť taiwanskú vládu ako neschopnú a naopak vyzdvihnúť klady tej pekingskej. 
  • Čína využila pandémiu koronavírusu na zlepšenie svojho imidžu, a to aj spôsobmi, ktoré unikli väčšine médií. Nedávno publikované výskumy poukazujú okrem iného na to, že agresívna čínska diplomacia využíva aj Twitter, ktorý je pritom v krajine blokovaný.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk