DISINFO REPORT – 26. týždeň

Vitajte pri čítaní jedenásteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Facebook prvýkrát označil za nepravdu aj príspevok politika. Je ním Tomio Okamura z Česka

Facebookom od jeho vzniku otriasa škandál za škandálom. Primárne za nelegitímny zber a únik užívateľských údajov, či za to, že sa s ostatnými technologickými gigantami postupne stáva primárnym zdrojom digitálneho sledovania, ktoré využívajú vlády na celom svete. 

Ostatná veľká kontroverzia sa začala odohrávať iba nedávno, keď v kontexte nepokojov po zabití Georga Floyda prezident USA Donald Trump na Twitteri napísal, že „keď sa začne rabovanie, začneme strieľať“.

Facebook v deklarovanej, no pramálo efektívnej snahe bojovať proti dezinformáciám zamestnáva takzvaných factcheckerov, ktorí vo svojich jednotlivých krajinách dezinformácie vyhľadávajú a odkrývajú. Ani oni však nesmú riešiť politikov. Ak Milan Mazurek začne virálne šíriť spoločensky mimoriadne škodlivú dezinformáciu o tom, že útočník z Vrútok bol Róm, factchecker ho musí ignorovať. V Česku to bolo však včera po prvý raz inak.

V úlohe factcheckera pre Facebook pôsobí aj známy portál demagog.cz, ktorý dlhodobo a spoľahlivo overuje výroky českých politikov. Tento týždeň opatrili varovaním o nepravdivom obsahu príspevok Tomia Okamuru, českého populistu a najväčšieho dezinformátora v krajine. Viac v článku.

Protesty v USA pod optikou ruských dezinformácií

Na protesty v USA je zameraná mediálna pozornosť celého sveta. Výnimkou nie sú ani ruské štátne médiá. Tie už tradične nezostávajú iba pri faktoch a k reálnym informáciám účelovo pridávajú fikciu.

Kým na Západe sa ozýva „Black lives matter“, v Moskve neochvejne pretrváva „Propaganda matters“.

Kremeľská dezinformačná mašinéria nespí a vo svojich aktivitách pokračuje aj počas kritickej pandemickej situácie na vlastnom území. Moskva nemôže v očiach svojich obyvateľov pôsobiť slabo, najlepšou obranou je predsa útok. 

Aktuálna situácia v USA je preto vodou na mlyn aktérom, ktorí sa spoliehajú na využitie zraniteľných miest svojho protivníka. Slovami poslanca ruskej dumy, Alexeia Zhuravleva: „Pripravte si popkorn.“ Viac v článku.

EÚ núti techgigantov k aktivite proti hoaxom

Európska únia požiadala spoločnosti Facebook, Google a Twitter o pravidelné informácie týkajúce sa falošných správ o novom koronavíruse. Americké firmy majú EÚ každý mesiac posielať report.

Úloha ale i zodpovednosť technologických spoločností v boji s dezinformáciami počas pandémie významne narástla.

Kým Facebook a YouTube mazali účty konšpirátorov, WhatsApp obmedzoval preposielanie správ. Či sú tieto opatrenia  dostatočné, je otázne. Ako v prípade Facebooku.

S požiadavkou na technologické spoločnosti prišla len pred niekoľkými dňami Európska únia. V rámci boja s dezinformáciami týkajúcimi sa koronavírusu žiada EÚ technologických gigantov o detailné informácie v súvislosti s ich bojom proti falošným správam o koronavíruse. Viac v článku.

Európski neonacisti chodia na výcvik do Ruska k teroristom

Nástrojmi ruských hybridných operácií v Európe nie sú len krajne pravicoví populisti a euroskeptici, ktorých Kremeľ finančne podporuje. Rusi ponúkajú aj široké možnosti bojových výcvikov pre polovojenské a neonacistické hnutia z celej Európy, vrátane tých slovenských. 

Medzi najviditeľnejšie prejavy hybridných hrozieb s cieľom oslabiť obranyschopnosť protivníka, patrí propaganda, dezinformácie, kyberútoky či finančná podpora politických strán. 

Pod hybridné hrozby však okrem toho patria aj akcie tajných služieb, ekonomické aktivity ale aj podpora rôznych extrémistických a polovojenských zoskupení v jednotlivých krajinách, ktorým Rusko poskytuje napríklad výcvik. Medzi tie s ruským know-how od ich inštruktorov sa sa radia aj tie slovenské ako Slovenskí branci. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Facebook odstránil niekoľko desiatok reklám prezidenta Trumpa. Dôvodom je, že v jeho prezidentskej kampani bol použitý symbol, ktorým nacisti označovali politických väzňov v koncentračných táboroch. Symbol sa objavoval v online kampani namierenej proti Antifa a krajne pravicovým skupinám. Trumpova administratíva sa ich snaží spojiť aj s nedávnymi násilnými protestmi v krajine.
  • Twitter po prvýkrát označil príspevok D. Trumpa za manipulatívny. Ide o zverejnenie videa na sociálnej sieti, ktoré zobrazuje, ako sa dve deti hrajú, respektíve ako dieťa čiernej pleti uteká pred dieťaťom bielej pleti. K videu bol pridaný falošný titulok CNN, ktorý znie: „Vystrašené batoľa uteká pred rasistickým dieťaťom“. Vzhľadom na dôkazy, že video bolo editované, Twitter ho označil za vysoko manipulatívne a nepravdivé.
  • Twitter označil ďalší Trumpov tweet za hanlivé správanie a porušovanie pravidiel sociálnej siete. Vo svojom príspevku prezident napísal, že voči tým, ktorí sa snažia vytvoriť autonómnu zónu vo Washingtone D.C., bude použitá patričná sila. Twitter označil príspevok, pretože podľa sociálnej siete obsahuje hrozbu ujmy skupine ľudí. Ide o znak pokračujúceho napätia medzi sociálnou sieťou a americkým prezidentom.
  • Účet kontroverznej sociálnej kritičky Kate Hopkins na Twitteri bol natrvalo zablokovaný. Dôvodom je porušovanie pravidiel sociálnej siete. Twitter oficiálne uviedol, že nebude tolerovať urážky, zlé zaobchádzanie či nenávistné správanie a zakazuje propagáciu násilia alebo priamych písomných útokov voči iným ľuďom na základe rasy, pohlavia alebo sexuálnej orientácie.
  • Zber údajov a cielené online zasielanie správ budú neoddeliteľnou súčasťou prezidentských volieb v USA aj v roku 2020. Došlo však k čiastočnému presunu zo sociálnych sietí na aplikácie, ktoré sú šité na mieru pre prezidentské kampane. Kandidáti sa tak vyhýbajú potrebe spoliehať sa na sociálne siete, zbierajú veľké množstvo osobných údajov a nie sú priamo vystavení kontrole pravdivosti ich tvrdení. Aplikácia prezidenta Trumpa napríklad žiada voličov o prístup k ich totožnosti, polohe a kontrole nad Bluetooth funkciou.
  • D. Trump počas tohto týždňa odišiel do štátu Arizona, pričom navštívil časť novopostavenej hraničnej steny, ktorá podľa neho pomohla zastaviť šírenie koronavírusu. Toto tvrdenie prišlo v čase vyhlásenia 3600 nových pacientov, nového rekordu denného prírastku nakazených. Neskôr Trump v meste Phoenix v štáte Arizona zorganizoval v rámci jeho kampane ďalší event, na ktorý prišlo viac ako 3000 študentov. Máloktorý študent mal masku a nebol dodržiavaný ani potrebný odstup. To vyvolalo strach, že event môže spôsobiť ďalšie rozsiahle šírenie koronavírusu. Prezident neberie súčasnú situáciu vážne a nezabudol ani na rasistické poznámky (“Kung flu”) v súvislosti s pandémiou.
  • Dva nedávne tweety amerického prezidenta zapríčinili výraznejšiu debatu o tom, kto by mal rozhodovať o obsahu, ktorý vidíme na sociálnych sieťach. Postoje platforiem ako Facebook, Twitter a Snapchat sa v tejto problematike líšia, pričom sa veľmi rýchlo stali terčom kritiky. Americká legislatíva či legislatíva EÚ nezakazuje sociálnym sieťach svojvoľne nakladať s obsahom. Zároveň sa v prípade negatívnych editorských zásahov nikomu nezodpovedajú. Plány USA a EÚ však naznačujú, že by sa táto situácia mohla čoskoro zmeniť.
  • The North Face sa stáva prvou veľkou značkou, ktorá podporí zákaz reklamy na Facebooku po výzvach skupín pre občianske práva, ktoré sa zaoberajú nenávistnými prejavmi na sociálnej sieti. Spoločnosť uviedla, že v USA pozastavuje svoju platenú reklamu na Facebooku, pokým sa nezavedú prísnejšie pravidlá na obmedzenie šírenia rasistického, násilného alebo nenávistného obsahu a dezinformácií. Chce tak prejaviť solidaritu aj s danými skupinami pre podporu občianskych práv.
  • Najnovšia teória M. Kotlebu využíva znak šelmy, kapitolu z Biblie o Zjavení Jána a čipovanie. Počas relácie Na telo sa M. Kotleba dostal do nepríjemnej situácie. V centre pozornosti bolo jeho video, kde varuje pred očkovaním, ktorého hlavnou hrozbou je podľa jeho slov čipovanie ľudí. Taktiež ak odmietneme povinné očkovanie, nebudeme môcť nakupovať, predávať, v podstate nebudeme môcť robiť nič. Na interpretáciu tejto “hrozby” využil uvedenú kapitolu z Biblie, v ktorej sa podľa neho hovorí o čipovaní. Po vyzvaní o nájdenie daných častí v Biblii povedal, že moderátor nechápe božím podobenstvám a že išlo len o metaforu.
  • GLOBSEC vydal novú správu o šírení dezinformácií v strednej a východnej Európe, a ich využívaní počas pandémie. Tieto časti Európy sú naklonené dezinformáciám. Cieľom správy bolo prísť na zistenie či existujú nejaké špecifické regionálne dôvody tejto skutočnosti a ako súčasnú pandémiu využívajú veľmoci, napríklad Rusko a Čína, pre šírenie propagandy. Tieto veľmoci sa snažia počas pandémie obrátiť verejnú mienku proti Západu a vytvoriť falošný dojem, že autoritatívne režimy sú úspešnejšie pri zvládaní koronakrízy a tiež presvedčiť krajiny strednej a východnej Európy, že ich “priatelia”sú len smerom na východ.
  • Nová porovnávacia štúdia zameraná na čínsky vplyv v krajinách V4 preukazuje, že Čína pri formovaní svojej stratégie v regióne kladie dôraz na miestnu politickú, geopolitickú situáciu a úroveň vzájomných vzťahov. Pri jednotlivých krajinách môžeme nájsť určité odlišnosti v správaní sa Číny. Všeobecne však správa hodnotí čínsky ekonomický, politický či vojenský vplyv na tieto krajiny ako obmedzený.
  • EÚ chce prijať tzv. Zákon o digitálnych službách, ktorý odporúča, aby všetko, čo je nelegálne “offline”, bolo nelegálne aj v “online” sfére. Ak sa to stane hlavnou zásadou zákona, digitálne platformy už nebudú môcť svojvoľne prispôsobovať svoje normy v jednotlivých krajinách. Namiesto toho by sociálna sieť ako Facebook musela spĺňať vnútroštátne a európske právne predpisy. Zastrešujúce právne predpisy sú dôležité, aby technologickí giganti nepríjmali štandardy, ktoré môžu byť v rozpore so zákonmi krajín. Napríklad vnútroštátne právne predpisy Slovenska považujú popieranie holokaustu za trestný čin. Napriek tomu je jeho popieranie na slovenskom Facebooku veľmi rozšírené. 
  • Hlavné ustanovenie v novom francúzskom zákone vytvorilo pre online platformy povinnosť do 24 hodín odstrániť nevhodné, nenávistné alebo nebezpečné príspevky, ktoré nahlásili používatelia. Ak tak platformy neurobia, riskujú pokuty až do 1,25 milióna eur. Francúzska ústavná rada však rozhodla, že nový zákon pre podporu boja s online nenávistným obsahom neprimerane porušuje slobodu prejavu. Ide o ranu pre vládne snahy regulovať obsah sociálnych sietí.
  • Severná Kórea posiela “letáky potrestania” ako formu propagandy cez južnú hranicu v reakcii na podobnú kampaň Južnej Kórey. Severokórejská centrálna spravodajská agentúra informovala, že letáky majú odsudzovať Južnú Kóreu a severokórejských utečencov za nedostatok základnej morálky. Režimu Severnej Kórey nevyhovuje, že skupiny vedené severokórejskými dezertérmi posielajú do krajiny letáky s rádiami, jedlom či USB kľúčmi so správami z Južnej Kórey. 
  • Čína vytvorí Národnú bezpečnostnú agentúru v Hong Kongu. Agentúra bude zhromažďovať spravodajské informácie a riešiť zločiny proti národnej bezpečnosti. Čína tak odhaľuje podrobnosti nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorý najvýraznejšie zasiahne do diania v meste od roku 1997. Tvrdí, že návrh zákona je zameraný na boj proti separatistickej činnosti, terorizmu a tajným dohodám so zahraničím. Kritici sa obávajú, že situácia negatívne zasiahne rozsiahle slobody, ktoré sa považujú za kľúčové pre postavenie Hongkongu ako globálneho finančného centra.
  • Čína obnovuje zásah proti spoločnostiam, ktoré poskytujú služby v oblasti live streamovania. Dôvodom má byť ”vulgárny obsah” počas ich obrovskej popularity v rámci aktuálnej pandémie. Čínsky dozor nad internetovým obsahom uviedol, že požiadal 31 aplikácií, aby zastavili registráciu nových používateľov. Čína sa snaží o intenzívnejšiu kontrolu technologických gigantov, ktoré vytvárajú pulzujúce fóra, kde dochádza k rozsiahlej komunikácii, ktorú je veľmi náročné kontrolovať.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov a magisterského stupňa Prekladateľstva a tlmočníctva anglického jazyka na Masarykovej univerzite v Brne | Zaujíma sa najmä o históriu a aktuálne politické dianie v anglofónnych krajinách, ako aj o politické a lingvistické aspekty propagandy a jej nástrojov. Kontakt: nikoleta.nemeckayova@infosecurity.sk