Facebook prvýkrát označil za nepravdu aj príspevok politika. Je ním Tomio Okamura z Česka

Facebookom od jeho vzniku otriasa škandál za škandálom. Primárne za nelegitímny zber a únik užívateľských údajov, či za to, že sa s ostatnými technologickými gigantami postupne stáva primárnym zdrojom digitálneho sledovania, ktoré využívajú vlády na celom svete. 

Ostatná veľká kontroverzia sa začala odohrávať iba nedávno, keď v kontexte nepokojov po zabití Georga Floyda prezident USA Donald Trump na Twitteri napísal, že „keď sa začne rabovanie, začneme strieľať“.

Výrok pochádza z roku 1967 od šéfa polície v Miami, ktorý k nemu ešte dodal, že „nemáme problém, ak nás obvinia z policajnej brutality“.

Twitter prezidentov príspevok prvýkrát vo svojej histórii opatril varovaním, že sa má ísť o velebenie násilia.

Náslende verejne vystúpil Mark Zuckerberg, šéf konkurenčnej sociálnej siete, ktorú používa aj asi 2,7 milióna Slovákov a zdôraznil, že jeho spoločnosť sa týmto smerom nevydá a lži, nenávistné prejavy, či podnecovanie k násiliu bude politikom naďalej bez obmedzení tolerovať.

Odborníci hovoria, že rozmach dezinformácií a populizmu a spiatočníckeho nacionalizmu, ktorého sme v posledných rokoch svedkami, zapríčinili primárne sociálne siete a ich netransparentné nastavenie, o ktorom rozhodujú za zatvorenými dverami.

Súkromná spoločnosť, ktorá má mimochodom HDP ako Luxembursko, sa svojím fungovaním zapája do medzinárodného diania a zasahuje do dôležitých spoločenských a demokratických procesov.

Jedným z jej najviac kritizovaných nastavení je už spomínaná politická imunita. Každý politik či kandidát na verejnú funkciu môže na platforme beztrestne šíriť lži, dezinformácie a najhrubšiu stranícku propagandu. Je to v súlade s komunitnými pravidlami Facebooku. 

Práve preto sú aj u nás a v Českej republike najväčšími hviezdami konšpiračného neba práve politici.

Časy, keď prvé priečky obsadzovali pokútne proruské weby, sú dávno preč. Dnes sú dezinformácie a lži mainstreamom a rozhodujú o tom súkromné firmy, ktoré na polarizácii, fragmentácii a rozpade súdržnosti národných štátov zarábajú.

Facebook v deklarovanej, no pramálo efektívnej snahe bojovať proti dezinformáciám zamestnáva takzvaných factcheckerov, ktorí vo svojich jednotlivých krajinách dezinformácie vyhľadávajú a odkrývajú.

Ani oni však nesmú riešiť politikov. Ak Milan Mazurek začne virálne šíriť spoločensky mimoriadne škodlivú dezinformáciu o tom, že útočník z Vrútok bol Róm, factchecker ho musí ignorovať. V Česku to bolo však včera po prvý raz inak.

V úlohe factcheckera pre Facebook pôsobí aj známy portál demagog.cz, ktorý dlhodobo a spoľahlivo overuje výroky českých politikov.

Tento týždeň opatrili varovaním o nepravdivom obsahu príspevok Tomia Okamuru, českého populistu a najväčšieho dezinformátora v krajine.

S 3,86 milióna interakcií bol jeho výtlak na Facebooku za posledný rok iba o 12,3 percenta nižší, ako mal veľký spravodajský portál iDnes.cz.

Napriek tomu, že Okamura je mimoriadne známy politik, mu Demagog.cz prelepil príspevok na Instragrame varovaním. Vo fact-checkingu pre Facebook má ísť o svetový unikát. Demagog.cz vysvetľuje prečo:

„Nemôžeme overovať politický prejav a priamu tvorbu politikov. Ak však niektorý z politikov zdieľa obsah, ktorý nie je jeho vlastný, môžeme ho následne overiť. Príspevok od Tomia Okamuru nebol pôvodný, pretože sa objavil už na stránke Ne.cz, tak ako informuje portál Manipulatori.cz.“

Nová legislatíva na úrovni EÚ, ktorá bude sociálne siete regulovať, je v procese prípravy.

Dovtedy, by však bolo fajn, keby príklad českých fact-checkerov nasledovali aj ich kolegovia z iných krajín a z precedensu by sa stalo pravidlo.

Je to malý krok smerom k spoločenskej zodpovednosti sociálnych sietí, ktorú dnes potrebujeme viac ako soľ.

Článok vyšiel aj na portáli Aktuality.sk

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk