Protesty v USA pod optikou ruských dezinformácií

Na protesty v USA je zameraná mediálna pozornosť celého sveta. Výnimkou nie sú ani ruské štátne médiá. Tie už tradične nezostávajú iba pri faktoch a k reálnym informáciám účelovo pridávajú fikciu.

Kým na Západe sa ozýva „Black lives matter“, v Moskve neochvejne pretrváva „Propaganda matters“.

Kremeľská dezinformačná mašinéria nespí a vo svojich aktivitách pokračuje aj počas kritickej pandemickej situácie na vlastnom území. Moskva nemôže v očiach svojich obyvateľov pôsobiť slabo, najlepšou obranou je predsa útok. 

Aktuálna situácia v USA je preto vodou na mlyn aktérom, ktorí sa spoliehajú na využitie zraniteľných miest svojho protivníka. Slovami poslanca ruskej dumy, Alexeia Zhuravleva: „Pripravte si popkorn.“ 

Dlhodobo sme svedkami dezinformačného naratívu, ktorý Spojené štáty obviňuje z organizácie revolúcií, prevratov a protestov v globálnom meradle. 

V očiach Kremľa ide o imperialistický nástroj, podkopávajúci mocenské záujmy Veľkého medveďa. Ten sa tak fiktívne stáva obeťou nespravodlivého medzinárodného systému. 

Paradoxne, Rusko sa v masívnej miere snaží byť globálnym martýrom číslo jeden od roku 2014, kedy ilegálne napadlo svojho ukrajinského suseda a obsadilo Krym.

Pripravte si popkorn…

Silu ruských dezinformácií nemožno preceňovať. Za mašinériou zákonite nestojí dokonale premyslená schéma krokov, ona len prosto parazituje na zraniteľnosti západných liberálnych demokracií. 

Pre spomínaného Zhuravleva sú protesty v USA predstavením presne podľa jeho chuti, k ich sledovaniu si berie popkorn a prilieva olej do ohňa. Je zosobnením dezinformačnej scény, nenachádza logické vysvetlenie, nehľadá konštruktívny vzťah príčin a dôsledkov, situáciu v Spojených štátoch vníma ako vlastné víťazstvo, ktoré dokladuje konšpiráciami.

Prevraty v réžii USA sa mali udiať aj v prípade Ukrajiny, Bieloruska, Hong Kongu a iných. Demokratická strana si v mysliach dezinformátorov kopla aj do vlastných. Cieľom má byť odstránenie cenného priateľa Ruska, Donalda Trumpa, a nastolenie nového poriadku. 
V jednej verzii je vinníkom bývalý prezident, Barack Obama, v inej tieto snahy vraj financuje George Soros. Oranžové revolúcie podľa dezinformácií prichádzajú z dielne každého, len nie od samotného ľudu.

Ide o symboly

Dôkazovým materiálom má byť symbol zovretej päste, ktorý sa objavoval počas protestov vo viacerých štátoch. Výnimkou nie je ani hnutie Black Lives Matter v USA.

Celkom slabé spojenie, to však nebránilo ruskému štátnemu médiu Pervy Kanal spraviť o problematike reportáž. Podobnosť medzi symbolmi označili za dôkaz toho, že protesty boli naplánované a kontrolované tým istým aktérom. Tipujete správne, znova raz išlo o Sorosa a Demokratickú stranu v USA.

Fotka porovnania použitého v reportáži Pervy Kanal. (Zdroj: www.1tv.ru/shows/vremya-pokazhet)

Symbol zovretej päste však dlhoročnú históriu, jeho význam značí odpor a solidaritu. Vybralo si ho napríklad hnutie Čiernych Panterov v 60. rokoch.

Používal ho napríklad aj Nelson Mandela. Pre niekoho je tento symbol inšpiráciou pre boj za lepší zajtrajšok, pre ruskú dezinformačnú scénu automaticky znamená globálne sprisahanie, za ktorým stoja USA.

Staré videá ako „dôkaz“ dneška

Osvedčenou taktikou dezinformačnej mašinérie je nepochybne aj používanie starého, na prvý pohľad kompromitujúceho materiálu. Jeho aplikácia na dnešok vytvára falošný dojem o realite, formuje jej alternatívnu podobu a svojich sledovateľov motivuje k slepému presvedčeniu o jej pravdivosti.

Kremeľské médiá sa nikdy neštítili využívať zavádzajúce videá z minulosti tak, aby potvrdili svoj naratív. Výnimkou nie je ani dnešok. Tvrdenie, že protesty v USA sú nekalým plánom, musí ostať živé za každú cenu. Do online priestoru sa dostali manipulatívne videá, účastníci protestu mali mať napríklad vopred pripravené tehly a kamene. Nepripomína vám to niečo?

Mimo reálnych záznamov násilných stretov či zatýkaní sa virálnymi stali aj videá, ktoré boli natočené dávno pred vypuknutím protestov, niekedy dokonca aj mimo Spojených štátov. 

Podobne tomu bolo v prípade horiacich budov. Napriek nepravdivosti videozáznamov a reakcii autorít sa tento obsah dostal prostredníctvom Facebooku a Instagramu do povedomia miliónov ľudí.

Samozrejme, nechýbali porovnania s Majdanom v Kyjeve. Dopomohlo tomu najmä video dvoch policajtov, ktorí mali podľa dezinformácií nakladať tehly do pickupu práve pre potreby protestov. Realita je však iná, policajti našli kusy zdemolovaného chodníka, ktoré upratali, aby predišli nehodám a zraneniam.

Majdan sa tak nekoná, len dezinformačná scéna Ruska beží v ťažkých časoch na plné obrátky. 

Odvrátenie pozornosti od pandémie na problémy svojho odvekého protivníka je len nástrojom pre zachovanie kontroly nad vlastnou populáciou. 

Každé ďalšie zdieľanie v priestore západnej civilizácie je len bonusom, pridanou hodnotou na už napáchanej škode. Dnes sú zraniteľné miesta demokracie plne odkryté. Moskva využíva príležitosť, hybridné hrozby prekvitajú, pretože najlepšou obranou je stále útok.

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk