DISINFO REPORT – 25. týždeň

Vitajte pri čítaní desiateho vydania pravidelného DISINFO REPORTu.Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

Vrútky: Útočník bol Róm! Dezinformujú neonacisti z ĽSNS. Rieši ich Facebook aj Polícia SR

Ako prvý uverejnil správu Milan Mazurek. V tom čase tú informáciu však mať nemohol. Nasledovali Kotlebovské proxy stránky a ostatní tradiční slovenskí „alternatívci“. Facebook správu označil za lož, Polícia SR tvrdenia neonacistov vyvrátila.

Dezinformačná scéna nie sú už iba prokremeľské weby a ich proxy, ale aj všetci tí, ktorí si na propagande bezohľadne stavajú politickú kariéru, rozosievajú nenávisť a rozdeľujú krajinu. Neonacisti z ĽSNS sa dnes už môžu učiť jeden od druhého.

Od Vidákovho Magazín1, ktorý počas kampane do NRSR z účtu ĽSNS dostával priame platby alebo Mazurekovho Kulturblogu, ktorý ho vystrelil z posledného miesta na kandidátke na číslo dva, priamo za Kotlebu.

Viac v načítanejšom článku uplynulého týždňa.

Pán Krištof z ĽSNS sa nám vyhrážal žalobou. Mali sme stiahnuť článok.

Pán Krištof zverejnil rozhorčený status. Dovoľte citovať: … „ja ako hlavný administrátor stránky Spravodajstvo INE nenesiem plnú zodpovednosť za veci, ktoré sa na nej zverejnia …“

Hlavný admin, šéfredaktor, riaditeľ nesie plnú zodpovednosť za činnosť tých, ktorí pracujú pod ním. Stále. Ďakujeme, že ste sa priznali. Teraz je to čierne na bielom aj pre OČTK. Chválime.

 Pán Krištof sa cíti dotknutý tým, že jeho a spolustraníkov z ĽSNS označujme za neonacistov: „Ja ako vlastenec, ktorý miluje svoju vlasť Slovensko sa dištancujem od prejavov neonacizmu, fašizmu a rasizmu!“. V poriadku pán Krištof. Necháme to bez komentára. Pre vás ostatných, nech sa páči, pozrite si priložené fotografie.

Viac v príspevku.

Facebook počas pandémie chráni užívateľov pred dezinformáciami. Bude to tak aj počas volieb v USA?

Ak sociálne siete dokážu bojovať proti nepravdivým správam v súvislosti s pandémiou COVID-19, určite v tom budú môcť pokračovať aj počas novembrových prezidentských volieb v USA. Alebo nie?

Medzi overené postupy v úspešnej politickej kampani patrí stretávanie sa s občanmi a získavanie si ich náklonnosti, účasť v diskusiách či organizovanie rôznych podujatí. V posledných rokoch, ako sme si mohli všimnúť aj na Slovensku, politici presúvajú veľkú časť politickej komunikácie na sociálne siete. Začali si totiž naplno uvedomovať ich skutočnú silu a dopad, ktorý na spoločnosť majú.

Mimoriadne nariadenia, súvisiace s novým koronavírusom a zlým vývojom situácie v USA, neumožňujú jednotlivým kandidátom pokračovať v dlho pripravovaných aktivitách. Nikto nepredpokladal, že práve online kampane sa tento rok stanú kľúčovým nástrojom v boji o mysle a srdcia amerických voličov. Viac v článku.

Na Facebook sa valí ďalšia vlna kritiky – tentokrát od vlastných zamestnancov

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg čelí nielen ostrej kritike médií ľudskoprávnych organizácií a aktivistov, ale aj vzbure vlastných zamestnancov. Jej dôvodom je nesúhlas s Zuckerbergovým postojom voči prebiehajúcim protestom a kontroverzným vyjadreniam prezidenta Trumpa na Twitteri a na Facebooku, v ktorých na protesty reaguje

Spojené štáty sa v posledných týždňoch zmietajú vo vlne protestov. Ulice viacerých amerických miest sú dejiskom demonštrácií proti rasovej diskriminácii a rasovo motivovanému násiliu. Po tom, čo George Floyd zomrel na následky zranení, ktoré mu spôsobil príslušník policajného zboru štátu Minnesota, sa státisíce Američanov rozhodli vyjadriť svoj nesúhlas s policajnou brutalitou voči Afroameričanom, ako aj so systémovým rasizmom, ktorý v USA pretrváva už po stáročia.

Nepriamym dôsledkom protestov je zmena, ktorá síce nesiaha na celospoločenskú úroveň, ale určite nie je zanedbateľná. Týka sa sociálnej siete s miliónmi užívateľov po celom svete – Facebooku. Viac v článku.

Zavedenie čínskeho národného bezpečnostného zákona v Hongkongu ohrozuje medzinárodný obchod aj slobodu médií

V reakcii na hongkonské protesty schválil čínsky parlament na konci mája národný bezpečnostný zákon, ktorý má oficiálne slúžiť na potláčanie teroristických a separatistických aktivít, podvratnej činnosti voči centrálnej vláde a zahraničného zasahovania v Hongkongu.

Zákon umožňuje ústredným vládnym orgánom zriaďovať v Hongkongu úrady, čo by znamenalo, že orgány pevninskej Číny by tam mali právomoc presadzovať zákony. Čínska vláda uvádza, že v Hongkongu bude môcť pôsobiť orgán ministerstva bezpečnosti štátu, čo by mohlo znamenať špehovanie škôl, univerzít, médií a monitorovanie sociálnych sietí ľudí, ktorí vyslovili akýkoľvek náznak nesúhlasu s čínskymi autoritami.

Spojené kráľovstvo navyše upozornilo, že navrhovaný bezpečnostný zákon je jasným porušením medzinárodných záväzkov Číny, ako aj princípu „jedna krajina, dva systémy“, ktorým sa riadi bývalá britská kolónia od roku 1997, keď sa vrátila k čínskej vláde. Viac v článku.

Takmer polovica Čechov verí, že vláda im tají skutočné počty migrantov v krajine

České ministerstvo vnútra a jeho Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) si objednalo prieskum ohľadom dezinformácií, z ktorého vyplynulo, že mnoho Čechov verí, že EÚ sa príliš mieša do českých životov. Avšak časti ľuďom neprekáža, keď sa do českej politiky mieša Rusko.  

Z výsledkov prieskumu vyplynulo, že najviac ľudia prijímali tézu, že „EÚ diktuje ČR čo má robiť a narúša tým suverenitu ČR. 

S týmto výrokom súhlasilo až 70 percent opýtaných. Iba 24 percent s týmto výrokom nesúhlasilo a 6 percent sa nevedelo vyjadriť. 

S výrokom „EÚ cielene organizuje migračnú vlnu z neeurópskych zemí“ súhlasilo 50 percent respondentov a 31 percent nesúhlasilo. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Twitter hovorí, že pokračuje v boji proti dezinformáciám. Chce posilniť funkciu pre androidy, ktorá bude vyzývať ľudí, aby si článok prečítali predtým, ako ho budú zdieľať. Cieľom je, aby ľudia nešírili informácie, pokiaľ nepoznajú celý príbeh. Sociálna sieť chce týmto spôsobom propagovať informovanú diskusiu a zabrániť podpore šírenia nepravdivých informácií.
  • Twitter oznámil, že odstránil viac ako 170 000 pročínskych účtov, ktoré podľa sociálnej siete šírili falošné správy o koronavíruse a čínsku štátnu propagandu. Hoci je táto sieť účtov nová, podobná činnosť je už známa z predchádzajúcej kampane, ktorá sa týkala politickej situácie v Hongkongu. Twitter taktiež zrušil viac ako tisíc proruských dezinformačných účtov.
  • Facebook pomohol FBI chytiť muža, ktorý sexuálne obťažoval a vydieral mladé dievčatá. Sociálna sieť pomohla FBI získať potrebné dôkazy vedúce k usvedčeniu a zatknutiu páchateľa. Podľa zdrojov v spoločnosti je to prvýkrát, kedy Facebook pomohol orgánom činným v trestnom konaní dolapiť páchateľa. Prípad okrem iného upriamil pozornosť na etické otázky, či a za akých podmienok je vhodné, aby sa súkromná spoločnosť podieľala na vyšetrovaní svojich vlastných používateľov.
  • Facebook chce posilniť účasť Američanov v blížiacich sa prezidentských voľbách a zabrániť zahraničnému narušovaniu ich priebehu. Tí sa budú môcť rozhodnúť či sa im bude alebo nebude zobrazovať politická reklama. Facebook tak mal urobiť ústupok voči kritikom, ktorí sa obávajú efektu cielenej politickej reklamy. Sociálna sieť totiž povoľuje politikom takmer neobmedzené šírenie lží, dezinformácií a straníckej propagandy – je to v súlade s jej komunitnými pravidlami. Zuckerberg predstavil riešenie, ktoré nikto z expertnej komunity nežiadal a ktorého efekt na šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov bude pravdepodobne zanedbateľný.
  • Videá, fotografie či živé online prenosy sú využívané pri trestnom konaní proti osobám ktoré porušujú zákon. Prípady, kedy orgány činné v trestnom konaní použili Facebook či iné sociálne siete na identifikáciu potenciálne násilných extrémistov, lupičov a vandalov, sú čoraz častejšie. Občianskoprávne organizácie však bijú na poplach, pretože podľa nich bude táto stratégia porušovať slobodu prejavu na internete. Predstavitelia štátnych orgánov naopak tvrdia, že stratégia sa nelíši od iných, ktoré už boli použité v minulosti.
  • „Armáda” dobrovoľníkov aktívnych v oblasti verejného zdravia v USA chce v dôsledku strojnásobenia množstva dezinformácií o vakcinácii prispieť k boju proti šíreniu klamstiev a zastaviť rast podporovateľov antivakcinačného hnutia. Podľa prieskumov verejnej mienky by sa len zhruba polovica opýtaných Američanov nechala proti koronavírusu zaočkovať, hoci denne v krajine na toto ochorenie umiera viac ako 1000 ľudí. Mnohí sa nechcú dať zaočkovať napríklad z dôvodu, že veria dezinformáciám o tom, že vírus vyvinul Bill Gates a snaží sa vakcínou „očipovať” svetovú populáciu. V boji s antivakcinačným hnutím je potrebná lepšia koordinácia. Aký spôsob je najvhodnejší sa dočítate v článku.
  • Európska komisia potvrdila, že Rusko a Čína úmyselne šírili dezinformácie o koronavíruse v EÚ a v ďalších častiach sveta. Rusko podobným obvineniam čelilo už v minulosti, ale Čína bola prvýkrát verejne označená vedúcimi predstaviteľmi EÚ za pôvodcu dezinformácií. Obidve krajiny sa snažia využiť mimoriadnu situáciu vo svoj prospech a vyzdvihnúť schopnosti a spôsobilosti autoritatívnych režimov čeliť pandémii v porovnaní s „neschopnosťou“ demokracií západného typu.
  • Ruská federácia začína skutočne bojovať proti pandémii. Zapojila sa do „pretekov” o vyvinutie vakcíny proti COVID-19. Má to zvýšiť jej ekonomickú a politickú prestíž. Rusko chce vakcínu vyvinúť do jesene a následne ju začať testovať na ľuďoch. Vedci varujú, že to je priskoro. Prístup Ruska sa dá označiť aj ako „očkovací nacionalizmus”, ktorého hlavným cieľom je zlepšiť upadajúcu reputáciu prezidenta Putina.
  • Chaotickú reakciu na pandémiu niektorí označujú ako zlyhanie liberálneho poriadku a medzinárodného spoločenstva. Zároveň poukazujú ďalekosiahle následky nedostatočnej globálnej spolupráce a súdržnosti. Slabá medzinárodná spolupráca a koordinácia spoločného úsilia je otázkou voľby – nie je nevyhnutnosťou. Svetovú zdravotnícku organizáciu mnohí obviňujú, že počas kríz zlyhala, no málokto vidí, ako jej mandát presahuje kapacity, ktoré má reálne k dispozícii. Pandémia by mala pôsobiť ako budíček, aby došlo k posilneniu liberálneho medzinárodného systému a globálnej koordinácie, nie naopak. Viac v článku.
  • Infodémia má byť na ústupe. Dosiahli dezinformačné a konšpiračné weby svoj cieľ? Pandémia sa stala veľkým zdrojom inšpirácie šíriteľov nepravdivých informácií z Číny, Ruska, USA a ďalších krajín. Viac o infodémii hovorí analýza Alžběty Bajerovej.
  • Rok 2020 prináša zmenu pohľadu Slovenska na Čínu. Za túto zmenu môžu dva hlavné faktory. Prvým je, že sociálni demokrati už nie sú pri moci. Nová vláda väčšinou stredo-pravých strán má na Čínu viac triezvy pohľad. Druhým je prepuknutie pandémie COVID-19, ktorá vyvolala nový záujem o čínsku politiku a jej zahranično-politické ambície. Čína na túto zmenu reaguje posilnením vlastnej štátnej propagandy na Slovensku. Popri tradičných nástrojoch propagandy začali čínski diplomati využívať aj nové nástroje – najmä sociálne siete.
  • Zatiaľ čo odborníci diskutujú o dosahu a cieľoch čínskych médií na Slovensku, prieskumy ukazujú, že už majú vplyv na verejnú mienku. Čína dnes, najmä v dôsledku kritiky za nedostatočnú reakciu a označovania za zdroj pandémie, zintenzívňuje svoju mediálnu hru. Ako sme už informovali minulý mesiac, Čínske veľvyslanectvo začalo na Slovensku informačnú ofenzívu. Zároveň Ministerstvo obrany SR zverejnilo správu, v ktorej menuje Čínu aj Rusko ako dvoch hlavných aktérov šíriacich dezinformácie o COVID-19.
  • „Fact-checking” (overovanie faktov) znižuje zdieľanie a šírenie dezinformácií na internete. Tento článok hovorí o experimente vo Francúzsku, ktorý bol zameraný na správanie používateľov Facebooku počas volieb do Európskeho parlamentu. Cieľom bolo ukázať, že overovanie faktov môže zastaviť alebo aspoň spomaliť tok dezinformácií. Avšak táto metóda nefunguje vždy podľa očakávaní.
  • Viac ako milión ľudí za štyri dni podpísalo petíciu za to, aby americká vláda vyhlásila Ku-klux-klan za teroristickú organizáciu. Keďže v USA neexistuje definícia a legálna úprava domáceho terorizmu, skupinu na teraz označujú ako extrémistickú. Ku-klux-klan už od svojho vzniku terorizuje ľudí na základe farby pleti, náboženstva či protichodných názorov. Ide o jednu z niekoľkých petícií, ktorá sa dnes šíri internetom v dôsledku celosvetových protestov o proti inštitucionalizovanému rasizmu a po prehlásení prezidenta Trumpa, že hnutie Antifa bude vyhlásené za teroristickú organizáciu.
  • Po neohlásenom zablokovaní účtu organizácie Humanitarian China (podporuje zásady právneho štátu, občianskej spoločnosti a ľudské práva v Číne) je spoločnosť Zoom Video Communications Inc. vyšetrovaná kvôli jej vzťahu k čínskej vláde. K zablokovaniu účtu došlo krátko po videokonferencii organizácie pri príležitosti výročia masakry na námestí Nebeského pokoja.
  • Platforma na počúvanie podcastov Pocket Casts bola zablokovaná na čínskom App Store. Čínska agentúra pre kybernetický priestor, ktorá kontroluje internetový obsah v krajine, žiadala, aby tvorcovia aplikácie začali cenzurovať niektoré podcasty. Tí požiadavke nevyhoveli. Spoločnosť Apple sa zatiaľ k situácii nevyjadrila.
  • Rusko chce zaviesť systém rozpoznávania tváre na každej ruskej škole. Technológia má prispieť k ochrane detí na školách monitorovaním ich pohybu a identifikácii potenciálne nebezpečných osôb v priestoroch škôl. Systém má byť použitý aj na kontrolu dochádzky, učiteľov a diaľkové vzdelávanie. Ide o jednu z ukážok Putinovho ambiciózneho programu digitalizácie. Kritici však už dnes vnímajú technológiu ktorá bude neskor pretavená do systému všadeprítomnej štátnej kontroly tak, ako je to mu dnes v Číne.
  • V Českej republike dolná komora parlamentu schválila zriadenie stálej komisie, ktorá sa bude zaoberať hybridnými hrozbami, kybernetickými útokmi a bojom proti dezinformáciám. Zriadenie podporili všetky politické strany okrem komunistov.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.

Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Vyštudoval politológiu na Katedre politológie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, kde naďalej pôsobí ako odborný asistent. Zároveň je výskumníkom pre Inštitút strategických politík a analytikom MapInfluenCE projektu Asociace pro mezinárodní otázky. Venuje sa problematike otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie v prostredí medzinárodných vzťahov. Zaujíma sa o politickú filozofiu, národný populizmus, kognitívnu bezpečnosť a hybridné hrozby. Kontakt: peter.duboczi@infosecurity.sk