Vitajte pri čítaní 225. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Ako umelá inteligencia mení tvár dnešného online spravodajstva
Anglická spravodajská agentúra Reuters vydáva každý rok Report o digitálnych správach, v ktorom sa venuje žurnalistike, spravodajstvu, ale aj AI a slobode tlače. Vo svojom tohtoročnom vydaní popísala, ako AI ovplyvňuje novodobé spravodajstvo. V správe je zahrnutý aj prieskum verejnej mienky uskutočnený na 95-tisícoch respondentov zo 47 krajín sveta. Na základe tohto reportu vieme lepšie pochopiť, aké sú výhody používania umelej inteligencie, a aké má dopady na čitateľov. Viac v článku.
Kremeľ pokračuje v dezinformačnom ťažení proti NATO. Propagandisti zneužili júlový samit aliancie
Na tohtoročnom samite NATO sa stretli zástupcovia členských štátov, aby prehĺbili spoluprácu a posilnili svoju kolektívnu obranu a podporu Ukrajiny. Samit však nezostal bez odozvy proruských dezinformačných aktérov, ktorí šírili mýty o NATO ako o agresívnej a rozpadajúcej sa aliancii a vykresľovali ju ako nástroj na ovládanie Ukrajiny. Viac v článku.
Neviditeľná vojna: Iránske hackerské útoky usilujú o ovplyvnenie amerických prezidentských volieb
Spojené štáty americké čakajú v novembri prezidentské voľby, ktoré budú mať ďalekosiahly vplyv na celý svet. Ako každé volebné obdobie, aj teraz sú sprevádzané kybernetickými a psychologickými útokmi. Najväčšiu hrozbu však už podľa odborníkov nepredstavuje Ruská federácia, ale Irán. Viac v článku.
Vyvolaním SNP sa Slovensko pripojilo k liberálne a demokraticky zmýšľajúcim krajinám
21. august a čiastočný odboj proti vpádu ruských vojsk, je dôležité zdôrazňovať a pripomenúť si, že v našom geopolitickom kontexte už aj v minulosti figurovala moc, ktorá obmedzovala základné ľudské práva a slobody, bola totalitnou, nedemokratickou. Keď sa pozeráme na Slovenské národné povstanie, to je jedným zo základných pilierov uvažovania o modernom, slobodnom Slovensku, ktoré je súčasťou západného sveta.
Prečo je náročné vysporiadať sa s udalosťami 20. storočia, vrátane obdobia druhej svetovej vojny a komunistického režimu? Z akých dôvodov sa na začiatku 90. rokov začali prebúdzať národniarske tendencie? Nakoľko je problémom spôsob vzdelávania o udalostiach minulého storočia? Ako vzdelávanie komplikuje rozvoj technológií a šírenie dezinformácií?
Ako interpretujú SNP proruskí aktéri a prečo hovoria len o účasti Červenej armády? Prečo je dôležité rozprávať aj príbehy civilistov počas SNP? Nakoľko vedomosť o dejinných udalostiach prispieva k stabilite demokracie? Ako je možné o týchto témach efektívnejšie vzdelávať a nakoľko je v tomto ohľade nápomocný mimovládny sektor?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľkou občianskeho združenia Post Bellum Sandrou Polovkovou.
Krátko z domova a zo sveta
- Platforma YouTube prestane tínedžerom odporúčať videá, ktoré idealizujú konkrétnu telesnú hmotnosť alebo fyzické vlastnosti. Odborníci totiž varovali, že takýto obsah môže byť škodlivý, ak je sledovaný opakovane.
- Čínsky režim cenzúry sa rozširuje a zameriava sa na súkromných stúpencov účtov považovaných za nepriaznivé. V posledných mesiacoch polícia vypočúvala sledovateľov liberálnych blogerov.
- Kanada odmieta viac cudzincov v dôsledku nárastu protiimigračných nálad. Imigrační úradníci v januári, februári, máji a júni 2024 zamietli viac žiadostí ako schválili.
- Sociálnu sieť X v Brazílii zablokoval najvyšší súd. Dôvodom je, že Elon Musk odmietol platformu očistiť od protidemokratických a krajne pravicových hlasov v súvislosti s povstaním v januári 2023, ktoré uskutočnili stúpenci bývalého krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara.
- Podľa juhokórejských tajných služieb mohla Severná Kórea popraviť 20 až 30 úradníkov. Dôvodom mohla byť reakcia záplavy v júli, ktoré zničili tisíce domov a zanechali až 1500 mŕtvych alebo nezvestných.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!