Neviditeľná vojna: Iránske hackerské útoky usilujú o ovplyvnenie amerických prezidentských volieb

Po Rusku prichádza Irán, ktorý sa stáva jednou z hlavných hrozieb pre americkú demokraciu. Počet hackerských útokov narastá a snaha o destabilizáciu Spojených štátov je zrejmá.

Spojené štáty americké čakajú v novembri prezidentské voľby, ktoré budú mať ďalekosiahly vplyv na celý svet. Ako každé volebné obdobie, aj teraz sú sprevádzané kybernetickými a psychologickými útokmi. Najväčšiu hrozbu však už podľa odborníkov nepredstavuje Ruská federácia, ale Irán.

Snaha rozpútať chaos sa zvyšuje

USA ako mocnosť formujú globálnu geopolitickú situáciu, čo vnímajú krajiny po celom svete. Jej destabilizácia či oslabenie by mohli medzinárodné vzťahy výrazne ovplyvniť, čo chcú niektoré štáty využiť vo svoj prospech.

Najmä zo strany Ruska, Iránu a Číny vidíme snahy o narušenie demokratických inštitúcií a rozpútanie chaosu pomocou aktivít, ako je phishing, využívanie umelej inteligencie (AI) na tvorbu deepfake obsahu, vytváranie falošných účtov na šírenie propagandy a dezinformácií a podobne. Do akej miery však dokáže Irán ovplyvniť voľby a celkovú geopolitickú situáciu?

Zapojenie USA do niekoľkých vojenských konfliktov, napätie medzi Izraelom a Iránom, zrušenie nukleárnej dohody a zabitie vplyvného iránskeho veliteľa počas vlády Donalda Trumpa možnými motiváciami Iránu. Snaha o zníženie dôvery v integritu volieb a zvýšenie napätia vo svete je však možno ešte dôležitejšia.

V posledných týždňoch skupiny napojené na iránsku vládu zintenzívnili dva typy aktivít. Na jednu stranu vytvárajú kampane ovplyvňujúce hlavné volebné témy s cieľom vytvoriť kontroverziu a ovplyvniť voličov. Na druhú stranu spustili tieto skupiny operácie za účelom získania informácií o politických kampaniach, ktoré im pomôžu ovplyvňovať voľby v budúcnosti.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu spolupracuje Teherán s Moskvou ešte intenzívnejšie ako predtým. Existuje preto veľká pravdepodobnosť, že si vymieňajú informácie, čo by vysvetľovalo, prečo kybernetické útoky takmer úplne pripomínajú tie ruské z roku 2016.

Útoky cielia na voličov oboch strán politického spektra

Jedna z iránskych skupín spustila falošné spravodajské stránky, ktoré sa zameriavajú na amerických voličov na oboch stranách politického spektra. Stránka s názvom Nio Thinker oslovuje ľavicovo orientovaných voličov a útočí predovšetkým na Donalda Trumpa. Naopak, stránka Savannah Time tvrdí, že je dôveryhodným konzervatívnym zdrojom a sústredí sa predovšetkým na LGBTIQ+ témy, ktoré prezentuje negatívne s cieľom zvýšiť polarizáciu spoločnosti.

Podľa dôkazov, s ktorými Microsoft prišiel, obe stránky využívajú AI na plagiarizovanie obsahu amerických publikácií. Skupiny sa snažia skrz stránky zvýšiť napätie a nespokojnosť v krajine, čo prispieva k celkovej destabilizácii spoločnosti.

Ďalšia skupina napojená na iránske Revolučné gardy (IRGC) zase poslala v júni phishingovú e-mailovú správu nemenovanému vysokopostavenému predstaviteľovi prezidentskej kampane z kompromitovaného konta bývalého poradcu. Po niekoľkých dňoch sa tá istá skupina neúspešne pokúsila prihlásiť do účtu bývalého prezidentského kandidáta.

Spoločnosť Microsoft, ktorá kybernetické úlohy analyzuje, tvrdí, že samostatná iránska skupina pripravuje od marca aj aktivity extrémnejšieho rázu, ako napríklad zastrašovanie alebo podnecovanie násilia voči politickým predstaviteľom.

Technologické spoločnosti pracujú na potláčaní útokov

Spoločnosti OpenAI sa prvýkrát podarilo identifikovať účty, ktoré vytvárali obsah o prezidentských voľbách. Aktivitu spojila s iránskou skupinou Storm – 2035. Operátori mali používať nástroj ChatGPT na písanie dlhých správ a komentárov pod príspevky, ktoré sa týkali najmä izraelsko-palestínskeho konfliktu, prítomnosti Izraela na olympijských hrách a amerických prezidentských volieb. Spoločnosť tieto účty odstránila a zablokovala.

Podobne aj spoločnosť Google uviedla, že narušila hackerskú kampaň, ktorá bola sponzorovaná Iránom. Kampaň sa konkrétne zameriavala na osobné e-mailové účty osôb spojených s voľbami v USA.

Nová tvár propagandistickej vojny

Zatiaľ čo sa svet sústredí na možný útok Iránu na Izrael kvôli zabitiu vodcu teroristickej skupiny Hamas Ismaila Haniyeho, v IRCG sa udiala dôležitá zmena, ktorá iránsku propagandistickú činnosť pravdepodobne posunie na vyšší level. Mohammed Ali Naini, expert na psychologickú vojnu s viac ako 40-ročnými skúsenosťami, prevzal miesto hovorcu IRGC a zástupcu pre vzťahy s verejnosťou. Táto pozícia je pre iránsku propagandu a psychologickú vojnu kľúčová.

Okrem styku s verejnosťou IRGC je Naini zodpovedný aj za stratégiu psychologických a kognitívnych operácii a propagandu, ktoré majú za úlohu podkopávať a napádať zahraničných nepriateľov islamskej republiky. Naini aktuálne využíva tzv. mäkké taktiky na vojnu proti Izraelu a Západu.

„Iránska islamská republika zatiaľ vojensky neodpovedala, ale sionisti sú psychologicky vydesení,“ uviedol Naini. Nový hovorca má jasný cieľ – vytvoriť strach z útoku, ktorý bude horší ako útok samotný. Výmena v tejto funkcii vypovedá o snahe Teheránu posilniť hybridnú vojnu a destabilizovať demokratické krajiny vo vyššej miere ako doteraz.

Kybernetické útoky sú súčasťou väčšiny volieb, no s neustálym vývojom kybernetického prostredia sa ich odhalenie stáva náročnejším. Snaha o destabilizáciu západných krajín vzrastá a Irán do psychologických a hackerských operácií vkladá čoraz viac prostriedkov. Obrana demokratických princípov preto naberá na dôležitosti. Ak budú operácie Iránu úspešné, môžu podkopať vieru ľudí v štátne zriadenia a demokraticky vedené voľby.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/