Vitajte pri čítaní 221. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Diplomatická služba EÚ bojuje proti falošným informáciám a zahraničným vplyvom
V politickom kontexte rozoznávame fenomén nazývaný „zahraničná manipulácia a zasahovanie do informácií“, FIMI (z anglického Foreign Information Manipulation and Interference). Ten má za cieľ manipulatívne, zámerne a koordinovane ovplyvniť hodnoty, postupy a politické procesy v zahraničí. Často je súčasťou širšej hybridnej operácie namierenej proti konkrétnej krajine alebo hodnotám. Európska únia (EÚ) v dokumente Strategický kompas pre bezpečnosť a obranu (2022) identifikovala FIMI ako jednu z hrozieb pre európsky bezpečnostný poriadok a bezpečnosť európskych občanov. Viac v článku.
Kremeľ sa pokúšal zdiskreditovať mierový summit vo Švajčiarsku. Na Ukrajine zatiaľ pokračuje v útokoch na civilné ciele
V júni tohto roku sa vo Švajčiarsku konal mierový summit o mieri na Ukrajine. Rusko, ktoré na konferenciu nebolo pozvané, sa ho dlhodobo pokúšalo spochybniť. Snažilo sa tak spraviť prostredníctvom Putinovej nevýhodnej mierovej ponuky a vyhlásení, že ide o satanistický bál či vojnovú konferenciu. Viac v článku.
Každý z nás je náchylný uveriť dezinformácii. Deje sa to najmä v krízových situáciách
Mediálna gramotnosť predstavuje porozumenie tomu, ako fungujú médiá, ako a prečo sa šíria informácie, ako vieme posudzovať ich kvalitu a dôveryhodnosť a čo my sami v online priestore zdieľame. To všetko je predpokladom informovaných rozhodnutí na základe faktov, ale aj toho, aby sme boli aktívnymi členmi a členkami občianskej spoločnosti.
Dostáva sa dnes téma mediálnej gramotnosti k dostatočnej časti verejnosti? Ako mladí ľudia pristupujú k informáciám a zdrojom? Čo je memotechnická pomôcka Zvol si info s názvom Fantomas a ako nám môže pomôcť? Prečo je dôležité uvažovať o vlastných emóciách, zdrojoch informácií či obrazových manipuláciách?
Sú prednášky alebo workshopy o mediálnej gramotnosti potrebné aj pre učiteľov alebo rodičov? Prečo je nevyhnutné pracovať aj s budúcimi učiteľmi? Ako zvyknú študenti reagovať na témy v oblasti mediálnej gramotnosti? Ako možno počas workshopov pracovať s účastníkmi, ktorí veria dezinformáciám? Prečo môže každý z nás uveriť dezinformáciám alebo mýtom a kedy sa tento jav stáva nebezpečným?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová so psychologičkou a členkou občianskeho združenia Zvol si info Kristínou Blažekovou.
Krátko z domova a zo sveta
- Spoločnosť Google porušila protimonopolné zákony v spojitosti so svojím internetovým vyhľadávačom Google. Rozhodol o tom federálny sudca USA.
- Boti na TikToku v Spojenom kráľovstve šíria krajne pravicový obsah. Využívajú aj obrázky a videá vytvorené umelou inteligenciou.
- Tuniský súd uväznil potenciálnych prezidentských kandidátov a zakázal im účasť v nadchádzajúcich voľbách. Kritici tvrdia, že cieľom je obmedziť konkurentov súčasného tuniského prezidenta Kaisa Saída.
- Venezuelskí opoziční lídri vyzvali armádu a políciu, aby opustili Nicolása Madura. Prezidenta obviňujú zo sfalšovania výsledkov volieb.
- V Bangladéši zatkli viac ako 10-tisíc protestujúcich ľudí. Študentské protesty sa začali kvôli kvótam na pracovné miesta v štátnej správe.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!