DISINFO REPORT – 219. týždeň

Vitajte pri čítaní 219. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Dezinformátori na YouTube generujú zisk z reklamy. Pomáhajú im aj dôveryhodné značky

Z rastu popularity video platforiem ťažia aj dezinformační aktéri. Slovenskí dezinformátori využívajú na zverejňovanie videí predovšetkým YouTube. Niektorí publikujú aj na Odysee alebo Rumble, ide však skôr o okrajové platformy. Viac v článku

LEGIT ADS REPORT: Hlavné správy aktívne profitujú z reklamy na webe. Oslovili sme viac ako 50 inzerentov

Inzercia reklám na internetových stránkach je jedným z hlavných spôsobov získavania príjmov, ktoré umožňujú webom pokračovať vo svojej činnosti. Práve finančné prostriedky z reklám pomáhajú dezinformačným či konšpiračným portálom, ktoré na Slovensku šíria propagandu a klamlivé informácie. Medzi takéto stránky patria aj Hlavné správy. Viac v článku.

Spravodajské púšte a pink slime weby: Klesajúci počet médií v USA je hrozbou

Pod pojmom pink slime sa rozumejú webové stránky, ktoré šíria dezinformácie, clickbaity a obsah bez pridanej hodnoty. Navyše sa častokrát vydávajú za legitímne spravodajské weby. NewsGuard uvádza, že tvorcami týchto stránok bývajú aj stranícky orientované subjekty. Tie často využívajú polarizujúce témy, ako je napríklad migrácia, na vyvolanie emočnej reakcie u čitateľov. Viac v článku.

Dieťa nemá byť predmetom naháňania lajkov. So zdieľaním fotografií by sme mali byť opatrní

Čo sa týka hrozieb, na internete sa stretávame najmä s termínmi ako je detská pornografia, sexuálne zneužívanie, kyberšikana, grooming [pozn. konanie, ktorým s predátor snaží nadviazať dôverný vzťah s dieťaťom], obsah propagujúci násilie, rasizmus či xenofóbiu. Tieto typy obsahov môžu mať dlhodobé negatívne účinky na psychické a fyzické zdravie detí a mládeže, ale aj dospelých jedincov. Hlavným cieľom občianskeho združenia Ochráň ma je preto zamedzenie prístupu k takémuto obsahu, resp. jeho moderácia a čo najrýchlejšie zmazanie.

V akom formáte a na akých platformách sa nebezpečné typy obsahu na Slovensku objavujú? Kde sa snažia sexuálni predátori kontaktovať deti a ako získavajú ich dôveru? Prečo je v tomto zmysle nebezpečné zdieľanie fotografií a videí na internete zo strany samotných rodičov? Môžu nové nástroje AI pomáhať predátorom alebo naopak uľahčiť prácu vyšetrovateľom?

Čo všetko môžu ľudia nahlasovať platforme Ochráň ma a aké výhody pre nahlasovateľa projekt prináša? Koľko nahlásení získala platforma od začiatku roka? Ako môžeme deti pripravovať na hrozby v online priestore a ako zvyknú rodičia reagovať na vzniknuté situácie? Ako by mohol štát efektívnejšie reagovať na vývoj v online priestore.

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľom občianskeho združenia Ochráň ma Romanom Abrahámom.

Krátko z domova a zo sveta

  • Novinári z The Guardian testovali, aký obsah navrhuje Instagram novým účtom mladých mužov. Algoritmus sociálnej siete im ukazoval mizogýnne a sexistické príspevky. 
  • Online konzultácie u praktického lekára viedli k ublíženiu na zdraví aj smrti, zistilo vyšetrovanie v Spojenom kráľovstve. Došlo tak k nesprávnym diagnózam aj oneskorenej starostlivosti. 
  • Americký prezident Joe Biden povedal, že sa v kampani rozhodol vzdať v snahe zachrániť demokraciu v USA. Podľa jeho slov podporuje americkú viceprezidentku Kamalu Harrisovú, aby zjednotila svojich kolegov demokratov a krajinu.
  • Online influenceri ako Andrew Tate radikalizujú chlapcov k extrémnej mizogýnii, varuje britská polícia. Tá odhaduje, že najmenej jedna z 12 žien v Anglicku a Walese sa každý rok stane obeťou násilia.
  • Holandsko a Dánsko sľúbili, že na Ukrajinu pošlú 14 tankov Leopard. „Všetkých 14 tankov bude dodaných súčasne do konca leta,“ uviedlo holandské ministerstvo obrany.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!