DISINFO REPORT – 21. týždeň

Vitajte pri čítaní šiesteho vydania pravidelného DISINFO REPORTu. Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

Novinky posledného týždňa:

  • Databáza #DISINFOVIRUS, v ktorej zbierame a vyvraciame mýty, hoaxy a dezinformácie o korone dosiahla 112 záznamov a ostáva najväčším, úplným zoznamom svojho druhu na Slovensku.
     
  • Slovník dôležitých pojmov, ktoré vám môžu pomôcť v orientácii, sa znovu rozrástol o niekoľko nových hesiel. Dozviete sa, čo presne sú FAKTKONŠPIRAČNÁ TEÓRIAPRAVDARÁMCOVANIEKOTVENIE. Celý slovník, ktorý neustále dopĺňame, nájdete aj na našom webe.

Nové pravidlá pre reguláciu nenávistného obsahu na sociálnych sieťach

Snaha o kultivovanejšiu diskusiu alebo neprimeraný zásah do slobody slova? Kontroverzná novela zákona umožní Parížu rozhodovať o zmazaní príspevkov na sociálnych sieťach.

Francúzski poslanci prijali minulú stredu nový zákon zameraný proti prejavom nenávisti, ktoré priamo alebo nepriamo podnecujú k náboženskému a rasovému násiliu.

Nová legislatíva, ktorej predchádzali mesiace debát a pozmeňujúcich návrhov, zaväzuje prevádzkovateľov sociálnych médií a internetových vyhľadávačov k odstráneniu nahláseného nenávistného obsahu do 24 hodín. V prípade neodstránenia takéhoto obsahu internetové platformy riskujú pokuty v celkovej výške až 1,25 milióna EUR. Viac v článku.

USA stupňuje sledovanie svojich občanov – bez súdneho príkazu

Vo štvrtok, 14. mája 2020, prebehlo v Kongrese Spojených štátov hlasovanie o Zákone o opätovnom schválení 2020, ktorý vyšetrovacím orgánom ako FBI a CIA poskytuje právomoc nazrieť do histórie internetového vyhľadávania a navštívených webových stránok ktoréhokoľvek amerického občana – bez súdneho príkazu. Viac v článku.

Dezinformačné kampane v krajinách V4

Americký think-tank Atlantic council a jeho DFR Lab, spolupracoval s českým bezpečnostným centrom Európske hodnoty. Výsledkom ich úsilia bola debata o dezinformáciách v štátoch V4.

Za Slovenskú republiku sa debaty zúčastnil Matej Kandrík z think-thanku STRATPOL, ktorý rieši bezpečnosť a medzinárodné vzťahy v Európe.

Kolegom z V4 vysvetlili, že pre Slovensko je príznačný vznik nových facebookových skupín ktoré presadzujú neoverenú psedo-medicínu. Tieto tiež propagovali genetické testy, ktoré mali zistiť prítomnosť vírusu v tele.

Rozšírili sa aj falošné správy o bezplatnej vládnej podpore Rómov, či konšpiračné teórie o implantovaní mikročipov a vplyve 5G sietí na obranyschopnosť ľudského organizmu. Viac v článku.

Kyberšpionáž ako hlavná zbraň v pretekoch o vakcínu proti COVID-19?

K vývoju vakcíny proti koronavírusu sa dnes upiera pozornosť celého sveta. Jej objavenie môže výrazne ovplyvniť osud globálnej ekonomiky sužovanej recesiou a vysokou nezamestnanosťou. Krajina, ktorej sa ako prvej podarí prísť s účinnou vakcínou, preto získa podstatný politický kapitál a príliv zahraničných peňazí.

Obzvlášť dôležitou zbraňou sa v týchto pretekoch stala kyberšpionáž. Svedčí o tom nevídaná frekvencia kybernetických útokov, ale aj sledovanie a hromadenie informácií o iných krajinách všetkými dôležitými hráčmi na medzinárodnej scéne. Viac v článku.

Twitter v Británii bojuje proti 5G konšpirácii vyskakovacím oknom

Twitter začiatkom mája oznámil ďalší krok v boji proti hoaxom o COVID-19. Tentokrát zavádza vyskakovacie okno upozorňujúce na nepravdivosť informácie, že 5G sieť šíri koronavírus.

Od začiatku vypuknutia pandémie sa internete rozšírilo množstvo hoaxov a konšpiračných teórií. Koordinované dezinformačné kampane rôznych aktérov útočili na jednotlivé štáty s cieľom destabilizovať ich domácu, ale aj zahraničnú politiku. Iní konšpirátori zas len chceli šíriť paniku.

Sociálne siete a internetové platformy pristúpili k boju proti hoaxom každá po svojom. Viac v článku.

Nemecká dôvera voči Kremľu klesá. Podkopávajú ju dôkazy o ruských kybernetických útokoch

Nemecká kancelárka Angela Merkelová priznala existenciu presvedčivých dôkazov o tom, že bola cieľom ruských hackerov, čo vidí ako „nehorázny pokus o špionáž.“ 

V roku 2015 bolo počas kybernetického útoku na nemecký parlament odcudzených približne 16 gigabajtov údajov, čím celá sieť ostala na niekoľko dní paralyzovaná. 

Nemcom sa vraj malo podariť čiastočne zrekonštruovať hackerský útok a zistiť, že došlo aj k narušeniu dvoch e-mailových schránok Angely Merkelovej, ktoré obsahovali správy od roku 2012 do 2015. Viac v článku.

Ďalšej firme unikli milióny osobných údajov, opäť v tom mal prsty Elasticsearch

Cyperská služba Covve, ktorá ponúka riešenia pre riadenie a správu kontaktov, sa cez víkend prihlásila k úniku miliónov záznamov svojich zákazníkov. O úniku sa pritom dozvedela až po tom, čo o ňom bezpečnostný výskumník Troy Hunt vydal svoj blog.

Zhruba 90 gigabajtov zverejnených dát objavila služba Dehashed vo februári. Nachádzali sa na jednom zo serverov „významného poskytovateľa cloudových služieb“. Prístup získala pomocou fulltextového vyhľadávača Elasticsearch. Viac v článku.

Japonsku zrejme unikli informácie o novej zbrani

Japonská vláda vyšetruje možný únik informácií o novej pokročilej zbrani. Citlivé dáta sa mali dostať do rúk čínskych hekerov minulý rok po útoku na dôležitú japonskú firmu, informoval denník Asahi Shimbun.

Podľa nemenovaných predstaviteľov japonskej vlády si útočníci zámerne vyhliadli ciele z obranného priemyslu. Ich obeťou sa stala spoločnosť Mitsubishi Electric, u ktorej hľadali informácie o hypersonických strelách. Viac v článku.

Hekeri ukradli dokumenty amerických celebrít, hrozia aj zverejnením špiny na Trumpa

Celebritná advokátska kancelária Grubman Shire Meiselas & Sacks (GSMS) sa stala obeťou ransomvérovej skupiny REvil. Hekeri jej počas útoku ukradli dôverné dokumenty jej klientov a teraz žiadajú výkupné vo výške 42 miliónov dolárov za to, že ich nezverejnia. Medzi nimi sa majú nachádzať aj kompromitujúce materiály na amerického prezidenta Donalda Trumpa, informoval portál ZDnet.

Právnická firma zastupuje hviezdy ako Lady Gaga, Mariah Carey, Elton John, U2 či Jessica Simpson. Minulý týždeň však z jej počítačov uniklo 756 gigabajtov dát, ktoré obsahujú ich zmluvy, dohody o mlčanlivosti, telefónne čísla, e-mailové adresy, ale aj súkromnú korešpondenciu známych osobností. Útočníci boli pri útoku dôslední a okrem toho vymazali dokonca aj online zálohy GSMS. Viac v článku.

NCKB SK-CERT upozorňuje na útoky prostredníctvom nástrojov na vzdialenú správu mobilných zariadení

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT zaznamenalo nový útočný vektor, ktorého podstatou je kompromitácia organizácie prostredníctvom nástrojov na vzdialenú správu mobilných zariadení (MDM). Útočníci napadnú MDM a cezeň inštalujú do mobilných zariadení škodlivý kód. To má za následok zbieranie citlivých informácií, ako napríklad prihlasovacie mená a heslá a ich odosielanie na vzdialený riadiaci server. Viac v článku.

Rodičia, máte doma kyber deti?

Situácia, v akej sa momentálne nachádzame, nás všetkých tlačí k používaniu internetu viac ako inokedy.

Detská prítomnosť v kybernetickom priestore a používanie internetu je momentálne súčasťou veľkého množstva rôznych aktivít a činností súvisiacich s prirodzenými vývojovými etapami detstva a dospievania našich ratolestí.

Tento fakt zadáva rodičom tú najdôležitejšiu úlohu, a to je naučiť svoje deti, aby sa zodpovedne správali nielen v spoločnosti ale aj v kybernetickom priestore.

Momentálna a jedinečná „COVID-19 situácia” nám preto priamo v našich domovoch poskytuje nielen jednotný priestor, ale hlavne vhodný čas na to, aby sme hodili „reč“ o kyberbezpečnosti. Viac v článku.

Krátko z domova a zo sveta

  • Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky zriadilo oddelenie pre hybridné hrozby. Vedením oddelenia bol poverený veľvyslanec Marcel Peško.
  • Portál Konšpirátori.sk má nové posily. Sú nimi výskumná analytička Think-tanku Globsec Miroslava Sawiris a historik a odborník na fašistické režimy Jakub Drábik.
  • Manipulátoři.cz zmapovali najčastejšie šírené falošné výroky Václava Havla. 
  • Novým hovorcom strany SaS sa stal bývalý redaktor Parlamentných listov, Ondrej Šprlák.
  • Živočíšny odpad z Ruska ničí životné prostredie v oblasti Baltského mora. Rusko tvrdí, že spolupracuje pri riešení situácie, ale v skutočnosti prenasleduje vedcov, manipuluje s faktami a šíri nepravdivé informácie.Tamojší obyvatelia sa oprávnene boja o svoje zdravie, pričom úrady na sťažnosti nereagujú. 
  • Britská spravodajská služba mala upovedomiť belgické úrady, že Čína využíva Maltské veľvyslanectvo v Bruseli na špionáž proti Európskej komisii.
  • Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko, zverejnil kompletný prepis Kočnerovej Threemy v ktorej medziiným Kočner píše, ako upláca web Hlavé Správy. Tie na jeho popud následne publikujú niekoľko priateľských rozhovorov s Tiborom Gašparom.
  • Prezident Bieloruska nebojuje s koronavírusom, ale s panikou. Globálnu pandémiu nazýva „psychózou“, kritizuje prísne opatrenia proti šíreniu vírusu a navrhuje vlastné: pitie vodky, návštevu sauny či hranie hokeja. KGB prenasleduje a zastrašuje rodiny s príznakmi vírusu. 
  • Európsky výbor pre ochranu údajov je znepokojený vzhľadom na pozastavenie práv EÚ na ochranu údajov v susednom Maďarsku. Predsedníčka výboru, Andrea Jelinek, vyjadrila znepokojenie nad krokmi maďarských orgánov v čase globálnej krízy.
  • Pro-kremeľské médiá šíria dezinformácie a konšpiračné teórie  o tajných laboratóriách v okolí Ruska, ktoré sú údajne podporované Západom a možným zdrojom rozšírenia vírusu COVID-19.
  • V Nemecku naberá na sile protestné hnutie proti vládnemu postupu počas koronakrízy. Konšpiračné teórie ovplyvňujú najmä pravicových extrémistov, prívržencov nemeckej AfD, militantnú anonymnú ľavicu, ale aj ezoterikov.
  • Estónsko začalo ako prvé na svete testovať digitálne preukazy, ktoré obsahujú informácie o stave imunitného systému svojho vlastníka.
  • Aktivisti v troch kaukazských štátoch, Arménsku, Gruzínsku a Azerbajdžane, pokračujú vo vytrvalom boji s dezinformáciami o koronavíruse, ktoré sa do týchto krajín šíria najmä z Ruska.
  • EÚ požiadala veľké technologické firmy ako Facebook a YouTube o poskytnutie detailných informácií o tom, ako tieto firmy zvládajú boj s dezinformáciami počas pandémie COVID-19.
  • V Texase sa uskutoční prvé súdne pojednávanie cez Zoom.
  • Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vyzval EÚ aby sa ujala iniciatívy vo vytváraní právneho rámca na reguláciu online platforiem.

Ďakujeme, že odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať.

Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
Podporiť nás môžete tu.