Vitajte pri čítaní 201. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Infosecurity a Adapt Institute môžete podporiť 2 % z daní
Milí priatelia a podporovatelia, dovoľte nám osloviť Vás so žiadosťou o podporu našej činnosti prostredníctvom darovania 2 %. Jedná sa o časť dane, ktorú (ešte stále!) poskytuje daňový úrad v zmysle “neprepadnutia” v prospech štátneho rozpočtu, preto pre Vás tieto 2 % nepredstavujú výdavok navyše. Na druhej strane, práve vďaka Vašej podpore a 2 % dane z príjmov môžeme naďalej realizovať viaceré verejne prospešné, osvetové a vzdelávacie aktivity. Viac na našom webe.
Chatovali by ste s Hitlerom či Putinom? Odborníci varujú, že AI chatboty sociálnej siete Gab môžu používateľov radikalizovať
Na stúpajúcu popularitu AI chatbotov v online priestore zareagovala krajne pravicová sociálna sieť Gab Social. Tá vo februári 2024 spustila novú platformu Gab AI. Súčasťou webu je viac ako sto personalizovaných chatbotov poháňaných umelou inteligenciou. Používatelia tu môžu chatovať s viacerými známymi osobnosťami krajne pravicovej scény, ako sú bývalý prezident USA Donald Trump, terorista Ted Kaczynski alebo nemecký nacistický diktátor Adolf Hitler. Viac v článku.
Správa Microsoft a OpenAI odhalila zneužívanie umelej inteligencie provládnymi hackerskými skupinami z Číny, Ruska, Iránu a Severnej Kórei
Hackerské skupiny sponzorované cudzími štátmi mali na dosiahnutie svojich cieľov využívať technológie umelej inteligencie (AI) vyvinuté spoločnosťami Microsoft a OpenAI. Správa oboch firiem konštatuje, že hackerské skupiny napojené na ruské vojenské spravodajstvo, čínsku a severokórejskú vládu či iránske Revolučné gardy používajú jazykové počítačové modely od OpenAI. Hackeri sa tak snažia zlepšiť dopad a účinnosť svojich kybernetických útokov. Viac v článku.
Analýza balkánskeho online priestoru ukazuje zvýšenú aktivitu krajnej pravice
Facebook, Instagram, Telegram alebo TikTok slúžia na Balkáne okrem iných aj krajnej pravici a iným extrémistickým hnutiam. Tie sa prostredníctvom týchto platforiem snažia šíriť svoje naratívy a získavať nových stúpencov. Situácia sa nezlepšila ani po zavedení regulácií obsahu v réžii samotných platforiem. Šírenie nebezpečných naratívov tak ohrozuje politicky nestabilný región Balkánu. Viac v článku.
Vyvolávanie strachu a falošné volania po mieri dopĺňajú pokračujúce útoky na médiá a novinárov
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Vládna koalícia na čele s Robertom Ficom pokračuje v tzv. suverénnej zahraničnej politike na všetky svetové strany. Sprevádza ju budovanie strachu zo zapojenia Slovenska do vojny na Ukrajine a taktiež kontinuálne falošné volania po mieri.
- Stretnutie medzi slovenským a ruským ministrom zahraničných vecí v Turecku si zo strany dezinformačného ekosystému vyslúžilo pochvalné naratívy. Cieľom rétoriky bolo obhájiť vládne kroky, ktoré narúšajú jednotu euroatlantického priestoru a reputačne škodia Slovensku. Narušenie nadštandardných vzťahov medzi Českom a Slovenskom, ktoré po tomto priblíženiu sa k Rusku nastalo, si zo strany slovenských prokremeľských aktérov naopak vyžiadalo kritiku.
- Slovenské médiá musia naďalej čeliť útočnej a lživej rétorike zo strany vládnych predstaviteľov. Manipulatívne obvinenia z protislovenského aktivizmu a vojnového štváčstva mieria aj na konkrétnych novinárov a reportérov. Okrem verejnoprávneho RTVS sa v hľadáčiku dezinformačného ekosystému ocitla aj moderátorka súkromnej TV JOJ. Viac v reporte.
Budovanie nenávisti voči mimovládkam je nielen dehonestujúce, ale aj životu nebezpečné
Medzi mimovládne organizácie patrí všetko to, čo nie je riadené vládou. Teda všetko to, čo nepatrí pod rôzne ministerstvá a štátom zriadené organizácie možno chápať ako neziskovku alebo mimovládnu organizáciu. Vytvárané sú za účelom všeobecne prospešného cieľa a nemajú za cieľ získavať peniaze v zmysle zisku.
Prečo sú dnes mimovládne organizácie a neziskovky vykresľované ako nepriateľ štátu a čo je cieľom kritiky namierenej voči nim? Aké rôzne mýty či nepravdy o mimovládkach sú šírené vo verejnom priestore a akých tém sa najčastejšie týkajú? Prečo sú tieto klamstvá nebezpečné a čo môže byť dôsledkom ich etablovania? Ako zakotvuje činnosť mimovládnych organizácií slovenská legislatíva?
Prečo si neziskovky zakladajú aj politici alebo dezinformačné platformy? Z čoho pramení rastúca nevôľa voči tretiemu sektoru a ako sa vývoj na Slovensku podobá situácii v USA a v iných častiach Európy? Akým finančným či bezpečnostným dôsledkom rastúcej nenávisti voči tretiemu sektoru čelia predstavitelia mimovládnych organizácií? Čomu sa venuje kampaň Lepší život pre všetkých a ako ju môže verejnosť podporiť?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s koordinátorom Občianskej platformy pre demokraciu Jánom Orlovským.
Krátko z domova a zo sveta
- Najvyšší súd USA pojednáva o prípade, ktorý by mohol narušiť vzťah federálnej vlády so spoločnosťami v oblasti sociálnych sietí a dezinformáciami na internete. Žalobcovia tvrdia, že žiadosti Bieleho domu o odstránenie dezinformácií o koronavíruse na Twitteri a Facebooku predstavujú nezákonnú cenzúru v rozpore s prvým dodatkom.
- Násilnému online obsahu sa v súčasnosti deti v Spojenom kráľovstve nevyhnú. Mnohé z nich sa s ním prvýkrát stretli, keď boli ešte na základnej škole, zistil výskum.
- „Od pokusov o ovládnutie verejnoprávnych médií až po zrušenie špeciálnej prokuratúry a papagájovanie ruskej propagandy,“ píšu o Slovensku zahraničné médiá. Poukazujú na podobnosti krokov Roberta Fica s Viktorom Orbánom.
- Francúzsky dozorný orgán pre hospodársku súťaž uložil Googlu pokutu 250 miliónov eur. Dôvodom je, že chatbot Gemini od Googlu bol vyškolený obsahom z médií bez toho, aby ich o tom informoval.
- Spoločnosť Apple rokuje o tom, aby spoločnosti Google Gemini umožnila poháňať funkcie umelej inteligencie pre iPhone, hovorí Bloomberg. Rokovania sa údajne týkajú licencovania Gemini na niektoré nové funkcie prichádzajúce do softvéru iPhone už tento rok.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!