Vitajte pri čítaní 185. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Instagram vraj uprednostňuje zisky pred ochranou maloletých. Viac ako 30 štátov USA preto žaluje spoločnosť Meta
Až 33 amerických štátov podalo žalobu na spoločnosť Meta. V nej sa uvádza, že spoločnosť sa prostredníctvom algoritmov snaží udržať mladistvých čo najdlhšie na svojich platformách. Meta navyše mala vedieť o tom, že tínedžeri vyhľadávajú na sociálnych sieťach uznanie, čo spoločnosť zneužívala na ich pripútanie k Instagramu. Dôkazom je správa denníka The Wall Street Journal z roku 2021, ktorá analyzovala uniknuté interné dokumenty spoločnosti. Jeden z nich upozorňoval na negatívny vplyv platforiem Mety (vtedy Facebook) na tínedžerov. Viac v článku.
Ruská propaganda má silné zastúpenie v kinematografii. Film Svedok obsahuje dezinformácie o vojne na Ukrajine
Silu propagandy, ktorú je možné šíriť prostredníctvom kinematografie, si štáty uvedomovali už od čias prvej svetovej vojny. Filmy sa tak už vtedy stali prostriedkom budovania patriotického sentimentu. Vďaka svojej dostupnosti sá totiž dajú ľahko šíriť medzi masy. Podobne k tvorbe filmov pristupujú aj niektorí autori tvoriaci v Rusku. Prostredníctvom filmov, z ktorých najnovší nesie názov Svedok, zaujato informujú o udalostiach z februára 2022 vedúcich k invázii Ukrajiny. Viac v článku.
Verifikovaný X účet predstiera, že patrí izraelskej tajnej službe. Šíri však dezinformácie o konflikte medzi Izraelom a Hamasom
Konflikt medzi Izraelom a Hamasom už od začiatku sprevádzalo veľké množstvo dezinformácií, ktoré sa rýchlo šíria na sociálnych sieťach. Najväčší problém s nimi majú platformy TikTok a X (predtým Twitter). Medzi jednu z príčin rýchleho šírenia dezinformačného obsahu na sociálnych sieťach patria nepochybne falošné účty. Tie buď zdieľajú zavádzajúce príspevky, alebo sa priamo zapájajú do diskusií pod príspevkami, v ktorých sú spochybňované overené informácie ohľadom konfliktu. Robia tak napríklad pod fotkami obetí, kde píšu, že ide o hercov. Viac v článku.
Čínske bezpečnosné fórum poskytlo útočisko ruskej propagande. Peking trvá na roli mediátora
Vo svojom prejave Jou-sio vyzdvihol Si Ťin-pchingovu „Iniciatívu globálnej bezpečnosti“ na riešenie globálných konfliktov. Táto iniciatíva je v podstate čínskou doktrínou zahranično-bezpečnostnej politiky, ktorá má konkurovať západným obranným alianciám. Okrem toho Jou-sio implicitne kritizoval Spojené štáty americké. „Náš svet je zatienený temným mrakom mentality studenej vojny a musíme sa vyhnúť tomu, aby sme upadli do konfrontácie blokov,“ povedal, pričom použil typický diplomatický jazyk, ktorým Peking kritizuje Washington a jeho spojencov. „Ak sa krajina stará len o svoje záujmy, bude všetkých ostatných vnímať ako súperov,“ doplnil čínsky predstaviteľ. Viac v článku.
Pomenovanie pochybení dezinfowebov nie je poškodzovaním dobrej povesti, ale oprávnenou kritikou
Firmy môžu spojením s obsahom problematických webov riskovať svoju reputáciu. Tým, že sa spájajú s bizarnými konšpiračnými teóriami, môžu poškodiť svoju značku. Na druhej strane, v reklamných systémoch ako Google ads až takmer 70 % inzertného rozpočtu z reklám putuje vydavateľom. Inzerenti teda často nevedomky finančne podporujú vznik takýchto webov.
Ako vyhodnocujú členovia komisie Konšpirátori.sk nahlasované weby a z čoho vyplýva konečné hodnotenie a posudok? Prečo je dôležité, aby si databázu prezerali aj firmy a známe značky? Môžu ako inzerenti napomáhať vzniku a fungovaniu problematických webov umiestňovaním svojej reklamy? Aké formy podpory poskytujú Konšpirátori firmám pri umiestňovaní reklamy? Prečo je dôležitý rozsudok súdu, ktorý zamietol žalobu portálu Hlavné správy na Konšpirátorov za údajné poškodzovanie dobrého mena? Môže ísť o vhodný precedens?
Ako vyzeral proces hodnotenia denníka Štandard, ktorý bol do databázy Konšpirátorov pridaný len nedávno? Aké hlavné problémy si komisia všimla v obsahu, ktorý tento web publikuje? Prečo je YouTube pre slovenských divákov možnou cestou ku konšpiračnému či inak škodlivému obsahu? Sú aj tu problémom reklamy? Prečo Konšpirátori školia učiteľov v otázkach kritického myslenia a mediálnej gramotnosti? Čo je dôležité verejnosti komunikovať v témach médií či overovania zdrojov?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová so spoluzakladateľom projektu Konšpirátori.sk Petrom Jančárikom.
Krátko z domova a zo sveta
- Očakáva sa, že EÚ po summite európskych lídrov v Bruseli v polovici decembra oznámi otvorenie prístupových rokovaní s Ukrajinou, ktorej bol v júni udelený štatút kandidátskej krajiny. Začiatkom tohto mesiaca von der Leyenová uviedla, že Ukrajina splnila „viac ako 90 percent“ podmienok stanovených EÚ.
- V Dubaji dnes začala konferencia o zmene klímy COP 28. Silnejúci populistický odpor proti investíciám do zelenej politiky však spôsobuje, že niektoré európske vlády už v boji proti klimatickým zmenám nie sú tak odhodlané a zároveň narastajú obavy, aké zmeny v tejto oblasti nastanú, ak budúcoročné americké voľby vyhrá Donald Trump.
- Dvaja kritici srbskej nacionalistickej vlády a prodemokratickí aktivisti, ktorí zdokumentovali korupciu v krajine, boli začiatkom tohto roka terčmi neúspešného hackerského útoku. Obaja boli na pokus o hacknutie upozornení spoločnosťou Apple, ktorá obom poslala upozornenie, že sa mohli stať terčom štátom sponzorovaného aktéra.
- Niektoré policajné oddelenia v USA vydali varovania o novej funkcii spoločnosti Apple, ktorá používateľom umožňuje vymieňať si kontaktné informácie priblížením daných zariadení. Technologickí experti však tvrdia, že obavy sú prehnané.
- Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo a viac ako tucet ďalších krajín v nedeľu predstavili nezáväznú medzinárodnú dohodu o bezpečnosti umelej inteligencie. V 20-stranovom dokumente sa 18 krajín zhodlo, že spoločnosti, ktoré navrhujú a používajú AI, ju musia vyvinúť a použiť spôsobom, ktorý ochráni zákazníkov a širšiu verejnosť pred jej zneužitím.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!