DISINFO REPORT – 176. týždeň

Vitajte pri čítaní 176. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Základný vojenský výcvik aj učebnica, ktorá prekrúca fakty. Toto všetko čaká ruské deti v novom školskom roku

Aj ruskí študenti sa po lete vracajú do školských lavíc. No na rozdiel od rovesníkov z iných krajín má ich vyučovanie propagandistickú pachuť. Už od začiatku invázie na Ukrajinu si ruské školstvo prešlo niekoľkými zmenami. Tie majú za cieľ spojiť ruský národ, vytvoriť obraz Vladimira Putina ako dôveryhodného lídra a ukotviť v ľuďoch presvedčenie, že kroky Moskvy na Ukrajine sú opodstatnené. Hoci Putin nerád hovorí o situácii na Ukrajine ako o vojne, je možné badať zvyšujúcu sa militarizáciu ruskej spoločnosti. Tento fenomén sa nevyhol ani školskému prostrediu. Viac v článku.

Poľské parlamentné voľby 2023: Favoritmi sú populisti, vzrastá aj podpora extrémistom

Obrázok: Pixabay

Na začiatku augusta stanovil Andrzej Duda, súčasný poľský prezident, dátum parlamentných volieb na 15. októbra. Poliaci si budú voliť zástupcov do oboch komôr parlamentu, 460-členného Sejmu (dolná komora) a 100-členného Senátu (horná komora). Volebným prieskumom aktuálne dominuje terajšia vládna koalícia (Zjednoczona Prawica) na čele so stranou Právo a spravodlivosť (Prawo i Sprawiedliwość – PiS). Občianska koalícia (Koalicja Obywatelska – KO), ktorej najvýraznejším predstaviteľom je Občianska platforma (Platforma Obywatelska – PO), sa nachádza hneď v závese. Pri zostavovaní budúcej vlády však môže byť dôležitým hráčom Konfederácia (Konfederacja Wolność i Niepodległość) pohybujúca sa v prieskumoch na treťom mieste. Viac v článku.

YouTube chce zabrániť šíreniu medicínskych dezinformácií. Zneužívanie lekárskeho titulu sa počas pandémie odohrávalo aj na Slovensku

YouTube zavádza novú politiku zameranú na medicínske dezinformácie. Platforma tak nadväzuje na kroky, ktoré podnikla v minulosti. V roku 2021 sa zaviazala odstrániť akýkoľvek obsah, ktorý by zavádzal o schválených vakcínach proti ochoreniu Covid-19. Toto rozhodnutie platforma prijala po tom, ako bola kritizovaná za nečinnosť v súvislosti s riešením problematiky medicínskych dezinformácií. Nová politika si dáva za cieľ bojovať proti trom druhom hoaxov. Primárne ide o hoaxy o prevencii, o liečbe a tiež takých, ktoré popierajú špecifický zdravotný stav. Viac v článku.

Klamlivé vyobrazenia LGBTI prispievajú k polarizácii spoločnosti a stavaniu barikád

Každé voľby so sebou nesú vyhrotenú rétoriku. Tou sa jednotlivé strany a ich predstavitelia snažia mobilizovať voličov a vytvoriť v nich pocit urgencie, aby skutočne prišli voliť. Keďže strach, neistota a hnev sú jedny z najsilnejších emócií, tak práve na ne sa snažia niektorí politici a rovnako tak aj dezinformátori apelovať. Mnohí skĺzavajú k manipulatívnym naratívom, útokom na rôzne skupiny alebo konkrétnych politikov.

Akú úlohu hrajú politici pri formovaní predvolebnej agendy, vrátane nefaktického obsahu? Prečo predvolebnú kampaň sprevádzajú útoky na rôzne skupiny a z čoho pramení konštantné hľadanie nepriateľa? Ktoré vykonštruované hrozby sú pravidelne zneužívané ako nástroje na získavanie voličskej podpory? Z čoho vyplývajú ataky na prezidentku Čaputovú a aké motívy zahŕňajú? Akú úlohu hrá v predvolebnej kampani dehumanizácia LGBTI komunity či téma migrácie?

Ako dané naratívy zapadajú do rétoriky zameranej proti EÚ či proti štátnym inštitúciám? Aké hlavné trendy a naratívy dnes téma sexuálnych menšín obsahuje? Líši sa komunikácia témy LGBTI komunity naprieč rôznymi sociálnymi sieťami s ohľadom na sentiment a úroveň toxicity? Ktorí aktéri dlhodobo šíria naratívy o údajných útokoch LGBTI na tradičné zažité hodnoty a čomu môže táto predstava napomáhať? Ako na tému reagujú politici, predstavitelia cirkvi či mediálne známe osobnosti?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s analytičkou Asociace pro mezinárodní otázky v Prahe Nikoletou Nemečkayovou.

Krátko z domova a zo sveta

 • Elon Musk, majiteľ X, oznámil, že prepustil svoj tím pracujúci na tom, aby zabránil narušeniu volieb. Musk tak spravil len niekoľko dní po tom, čo EÚ oznámila, že platforma X má najvyšší podiel dezinformácií v troch európskych krajinách.
 • Spoločnosť Apple odstránila aplikáciu, ktorú vytvoril Andrew Tate po obvineniach, že podporuje mizogýniu a môže ísť o nelegálnu pyramídovú hru. Tate aplikáciu Real World Portal vytvoril po zatvorení svojej „Hustler’s University“, ktorá bola online akadémiou pre jeho fanúšikov.
   
 • Podľa Ukrajiny  jednotky Prigožinovej Wagnerovej skupiny späť na bojisku. Niekoľko stoviek bojovníkov zo skupiny bolo spozorovaných v radoch viacerých ruských vojenských jednotiek na východnom fronte.
   
 • Správy o kubánskych bojovníkoch na Ukrajine obleteli svetové titulky začiatkom tohto mesiaca, keď Havana oznámila, že zatkla 17 ľudí za účasť v skupine obchodníkov s ľuďmi, ktorá verbuje mladých mužov na boj za Rusko. Rozhovory s Kubáncami však odhaľujú inú stránku príbehu: zúfalých mladých mužov, ktorí považujú vstup do ruskej armády za najlepší možný pokus o lepší život.
   
 • EÚ vydala varovanie pre Elona Muska, aby dodržiaval rozsiahle nové zákony o falošných správach a ruskej propagande. Varovanie prišlo po tom, čo sa zistilo, že X má najvyšší pomer dezinformačných príspevkov zo všetkých veľkých platforiem sociálnych sietí.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk