DISINFO REPORT – 177. týždeň

Vitajte pri čítaní 177. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Po parlamentných voľbách môže dôjsť k ohrozeniu slobodnej žurnalistiky

Tento rok sa Slovensko dostalo na 17. miesto v rebríčku slobody médií, ktorý každoročne pripravuje organizácia Reportéri bez hraníc. Krajina sa tým vrátila na rovnakú pozíciu ako v roku 2017, teda do čias pred vraždou novinára Jána Kuciaka. Lepší výsledok mala už len v roku 2016, keď sa objavila na 12. priečke. Výsledok parlamentných volieb však môže transparentnosť médií výrazne zhoršiť. Krajine po nich totiž hrozí redefinovanie základných spravodajských hodnôt a novinárskej etiky politickými stranami. Viac v článku.

Dezinformačné médiá zavádzajú o novej adaptovanej vakcíne proti ochoreniu COVID-19

Bádateľ 16. septembra publikoval článok s názvom: „Nové aktualizované covidové vakcíny boli testované len na 8 myšiach, nikdy nie na ľuďoch“. O deň neskôr bol takmer identický článok zverejnený aj na Zem a Vek pod názvom: „Novo-schválené vakcíny proti covidu boli testované iba na 8 myšiach“. V oboch prípadoch ide o prevzatý text z americkej pseudovedeckej stránky NaturalNews, ktorá je v USA jedným z najvýznamnejších propagovateľov dezinformácií o ochorení COVID-19. Podľa stránok Bádateľ Zem a Vek boli tieto vakcíny testované len na ôsmich myšiach a nikdy nie na ľuďoch. Z tohto dôvodu majú byť vakcíny „netestované a nebezpečné“. Ide však o zavádzajúce až klamlivé tvrdenie. Viac v článku.

Kvalita života na ukrajinských okupovaných územiach záleží aj od svetonázoru a vzťahu k Rusku

Novinári pôsobiaci v ukrajinských mestách čelia rovnakým výzvam ako civilné obyvateľstvo. Nebezpečnejšou sa situácia stáva, čím ďalej k línii frontu sa dostávajú. Informačné zdroje však môžu mať aj priamo na okupovaných územiach, pričom poznatky o živote bežných občanov pod okupáciou alebo v deokupovaných zónach je možné čerpať zo sociálnych sietí alebo z ukrajinských médií.

Akým hrozbám čelia novinári a civilné obyvateľstvo v jednotlivých oblastiach Ukrajiny? Aké problémy sú späté s overovaním faktov alebo získavaním dát strategickej povahy? Prostredníctvom akých kanálov je možné získať predstavu o živote v okupovaných zónach? Ako vyzerá život civilistov v deokupovaných územiach? Existujú rozdiely medzi oblasťami, ktoré sú okupované ruskými vojskami od roku 2014 a tými, ktoré sa pod okupáciu dostali počas plnoformátovej vojny? Ako prebieha proces okupácie území a ktoré konkrétne kroky zahŕňa?

Čo zväčša motivuje občanov, aby v takýchto oblastiach zotrvali? K akým typom médií majú bežne ukrajinskí občania prístup? Akú úlohu zohrávajú jednotlivé informačné kanály, ako napríklad Telegram? Ako sa líšia interpretácie dejín či kultúrne otázky v rámci slobodných a okupovaných území? Aké témy a naratívy sa môžu v ruskej propagande objaviť v blízkych mesiacoch?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s novinárkou a reportérkou Aktuality.sk Stanislavou Harkotovou.

Krátko z domova a zo sveta

 • Podľa odhadov EÚ by vstup Ukrajiny mohol znamenať približne 186 miliárd eur z fondov EÚ, ktoré by krajina obdržala počas siedmich rokov. Ďalšie rozšírenie EÚ o šesť balkánskych krajín, ako aj Gruzínsko a Moldavsko, by znamenalo pre rozpočet EÚ ďalšiu záťaž vo výške približne 74 miliárd eur.
   
 • V Európskej ľudovej strane (EĽS) rastie tlak, aby strana zo svojich štruktúr vyhodila Roberta Fica, ktorý sa na Slovensku pravdepodobne vráti k moci. Líder EĽS Manfred Weber  slovenského politika prirovnal k maďarskému Viktorovi Orbánovi, ktorý v roku 2021 s ďalšími svojimi europoslancami zo strany odišiel, keď EĽS zvažovala jeho vylúčenie.
   
 • Platforma X, predtým známa ako Twitter, prestala zobrazovať titulky odkazov uverejnených na platforme po tom, čo Elon Musk povedal, že vďaka tomu budú príspevky vyzerať lepšie. Odkazy uverejnené na Twitteri sa teraz zobrazujú ako obrázok zahrnutý v článku alebo ako text v ľavom rohu obrázka s upozornením na doménu odkazu.
   
 • Facebook a Instagram by mohli v EÚ spoplatňovať služby bez reklám. Sociálne siete spoločnosti Meta zvažujú poplatok 13 eur mesačne na mobilných zariadeniach a 17 eur na počítačoch, uvádzajú zdroje. 
   
 • Americký prezident Joe Biden priznal, že sa obáva, že aktuálna nestabilita, spôsobená zosadením predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho, by mohla ohroziť americkú pomoc Ukrajine. Republikánov vyzval, aby zastavili svoje vnútorné boje a podporili „kriticky dôležitú“ pomoc pre Kyjev.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk