DISINFO REPORT – 17. týždeň

Vitajte pri čítaní druhého vydania pravidelného DISINFO REPORTu. Prvého newslettera na Slovensku o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.

DISI – Digital Infospace Security Initiative

Infosecurity.sk spojil sily a kapacity s dvomi poprednými slovenskými bezpečnostnými think-tankmi Stratpol – Strategic Policy Institute a SSPI – Slovak Security Policy Institute a založili spoločnú platformu, ktorá ako prvá na Slovensku profesionálne a komplexne zastreší agendu boja proti dezinformáciám a propagande na všetkých úrovniach. Toto je náš DISI tím (kliknutím zväčšite).

Novinky posledného týždňa:

 • DISI a Infosecurity.sk odporúča Slovenská akadémia vied a Ministerstvo Zahraničných vecí ako hodnoverné zdroje informácií v čase koronakrízy.
 • Tomáš Kriššák vystúpil v televízii TA3, kde rozprával o šírení dezinformácií v čase koronakrízy.
 • Matej Kandrík píše, ako sa zmenil svet a bezpečnostné hrozby a ako sa musí nutne zmeniť aj prístup štátu.
 • Databáza #DISINFOVIRUS, v ktorej zbierame a vyvraciame mýty, hoaxy a dezinformácie o korone presiahla 50 záznamov a ostáva najväčším, úplným zoznamom svojho druhu na Slovensku.
 • Začíname zostavovať slovník dôležitých pojmov, ktoré vám môžu pomôcť v orientácii. Prvý zápis patrí slovu „dezinformácia“.

Do nášho tímu hľadáme ďalších ľudí, ktorí sa chcú spolupodieľať na chode úspešného portálu s medzinárodným presahom, v kľúčovom období dejín našej krajiny. Viac informácií na našom webe.

Pandémia Covid-19 – iba zámienka pre inštalovanie sietí 5G – v pozadí stoja finančné skupiny.  

Internetom sa šíri poplašná správa o tom, že vlny 5G spôsobujú ochorenie COVID-19 alebo jeho šírenie urýchľujú. Už začiatkom marca riešil hoax o 5G Hlavný denník, portál, ktorý podľa Transparency International skryte podporuje hnutie SME-Rodina a Borisa Kollára. Dezinformácia sa vtedy neujala. Dnes sa však s konšpiračnými teóriami o 5G akoby roztrhlo vrece.

O škodlivých účinkoch sieti 5G hovoril nedávno vo svojom videu známy konšpirátor Ľuboš Hrica, ktorý sa snažil poukázať na negatívny vplyv technológie 5G na zdravie človeka. Globálna pandémia koronavírusu, ktorej padlo za obeť už viac ako sto tisíc ľudí má byť iba umelo vytvorenou kulisou, dymovou clonou pre zakrytie škodlivých účinkov 5G, ktorého zavedenie vyhovuje ekonomickým záujmom finančných skupín a mobilných operátorov. Tí ho musia presadiť za každú cenu.

O prípade informoval aj fact-checker, ktorý pre Facebook na Slovensku odkrýva hoaxy.

Hrica po článku fact-checkera video z Facebooku stiahol

Zatvárame štátne hranice pred pandémiou – infodémia však hranice nepozná

Polarizácia spoločnosti, destabilizácia štátov a zoskupení, vyvolávanie strachu a iracionálnych obáv, či podnecovanie k politickým a hodnotovým konfliktom. O tom je INFODÉMIA KORONAVÍRUSU.

V článku si prečítate o hlavných naratívoch, trendoch a stratégiách, ktoré vytvárajú nosnú štruktúru Infodémie.

Ako funguje propaganda v Európe: konšpiračné teórie, Falošné odporúčania “zaručených” receptov, bičovanie strachu z vládnych opatrení a tradičná polarizácia spoločnosti. Viac v článku.

Facebook – Genocída, manipulácia volieb, propaganda

Facebook je pre mnohých z nás obľúbenou kratochvíľou, komunikačným nástrojom, či prostriedkom na získavanie informácií. Popri výhodách, ktoré nám prináša, však netreba zabúdať na to, že je to mocný a málo regulovaný aktér, ktorý narába s našimi najcitlivejšími dátami a aktívne sa zapája do politického diania.

Long read v ktorom sme sa preniesli ponad reklamný obraz, ktorý u nás Facebook o sebe aktívne vytvára. O tom, že sociálna sieť nie je až tak benevolentná, ako to o sebe rada hovorí.

Poslanec bez šampónu

Poslancovi SMERu, ktorý predstavuje dlhodobo najtoxickejší kanál na slovenskom Facebooku, sme sa dlho nevenovali. Nebol dôvod. Nie je ani dnes, no pripomenieme si ho a jeho spôsoby aspoň jedným obrázkom, z minulého týždňa.

Koronavírus ? odhalil (ne)ochotu technologických ? firiem v boji proti dezinformáciám

Súčasná kríza spojená so šírením koronavírusu zapríčinila rozhýbanie technologických gigantov v boji proti dezinformáciám. Opatrenia majú zamedziť šíreniu klamlivých správ o ochorení. Takéto zásahy boli až doteraz považované za neuskutočniteľné. Spoločnosti sa vyhovárali predovšetkým na technické obmedzenia. Pokračovanie tu.

Takmer tretina Američanov verí, že koronavírus vznikol v laboratóriu.

Číňania tvrdia, že koronavírus je americká biologická zbraň. Rusi tvrdia, že je to americká biologická zbraň. A čo Američania? Tí veria, že to je biologická zbraň. Ale nie americká.

Dezinformačnými kanálmi sa šíria príbehy o tom, ako bol nový koronavírus vytvorený americkou armádou, miliardárom a filantropom Billom Gatesom, prípadne, že je šírený technológiami 5G. Viac v článku.

Rusi núkali peniaze za talianske ďakovné videá

Taliansky denník la Repubblica píše, že Rusi žijúci v Taliansku ponúkali miestnym Talianom za natočenie ďakovného videa Rusku a Putinovi odmenu až do výšky 200 eur. 

Komunikácia mala prebiehať cez WhatsApp a používatelia mali pochvalné videá zverejniť na Twitteri, Facebooku alebo Instagrame. Za lepšie videá mohli dostať až 200 euro, za pochvalné texty menej. Viac v článku.

Europoslanec Uhrík znovu prekrúca fakty a straší migrantmi

Kotlebovec Milan Uhrík si z prekrúcania faktov a vytrhávania informácií z kontextu urobil športovú disciplínu. Na svojom facebookovom profile tentokrát očierňuje kroky Európskej komisie, ktorá údajne zadarmo poskytuje hotelové izby a vreckové migrantom. Ako presne Uhríkovi nesedia čísla sa dočítate v článku.

Českí štátni antihekeri varujú pred útokmi na nemocnice pomáha aj Interpol

Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) vydal varovanie pred hrozbou kybernetických útokov na informačnú a komunikačnú infraštruktúru. Ohrozené sú najmä nemocnice a zdravotnícke zaradenia. Závažnosť hrozby klasifikoval ako vysokú. Je teda pravdepodobná až veľmi pravdepodobná.

Podľa úradu prípravná fáza útokov už dokonca prebieha a to predovšetkým prostredníctvom spear-phishingovej kampane. Viac v článku.

Česi sa ubránili kybernetickým útokom na nemocnicu a letisko

Česká republika je v poslednom čase, zdá sa, obľúbeným terčom hekerov. Po tom, ako Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) minulý týždeň varoval pred zvýšeným rizikom kyberútokov, Český rozhlas prišiel s informáciami o dvoch takýchto prípadoch v Prahe a Karlových Varoch.

Pražské Letisko Václava Havla zaznamenalo útoky ešte pred víkendom. Útočníci sa pokúšali získať prístupové údaje do informačných systémov a obmedziť funkčnosť webových stránok letiska. Viac v článku.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vydalo dňa 31.marca 2020 bezpečnostné varovanie na kritickú zraniteľnosť prepínačov a smerovačov Vigor od firmy DrayTek. Viac v článku.

Strategicky dôležitú bezpečnostnú tému nemusí v budúcnosti zastrešiť iba MZV. Aj súčasný minister obrany Jaro Naď si musí uvedomovať dôležitosť a naliehavosť riešení ktoré potrebujeme, aby sme vedeli efektívne čeliť hybridným hrozbám.

Krátko z domu a zo sveta

 • Analytický útvar Ministerstva obrany Slovenskej republiky vydal analýzu dezinformácií, konšpirácií a falošných správ v súvislosti s ochorením COVID-1. „Ich cieľom zostáva naďalej spochybňovať euro-atlantickú orientáciu SR, spochybňovať Európsku úniu ako funkčnú inštitúciu a vykresľovať najmä Ruskú federáciu ako obete Západu.“
 • Britské tajné služby varujú pred Čínou. Vyzývajú vládu, aby jej po pandémii venovala zvýšenú pozornosť.
 • Twitter na svojej platforme obmedzí konšpiračné teórie, ktoré spájajú koronavírus so sieťami 5G.
 • Jedným z hlavných cieľov korona-dezinformácií sa stal (NYT) Bill Gates.
  • Má sa spolupodieľať na „výrobe“ Covid-19 a šírení nákazy
  • Má stáť za farmaceutickými firmami, ktoré vyvíjajú vakcínu
  • Gates bude do ľudí implantovať mikročipy, aby zastavil šírenie nákazy
  • Gates a tieňová svetovláda chcú zdecimovať svetovú populáciu.
 • Polícia SR upozorňuje, na nárast zneužívania súčasnej pandemickej situácie na šírenie škodlivej aplikácie Cerberus Corona. Cieľom napadnutia sú mobilné telefóny a zariadenia s operačným systémom Android. Po infikovaní odosiela aplikácia osobné údaje používateľa, vrátane jeho bankových údajov na server útočníka.
 • Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku spúšťa online debaty Corona Talks.
 • Šéfredaktor najväčších nemeckých novín BILD masívne kritizoval Čínu a priamo jej prezidenta: „Vy, pán prezident, Vaša vláda a vedci, ste museli dávno vedieť, že koronavírus je vysoko nákazlivý, no svetu ste to zamlčali…“
 • Kyberútoky na české nemocnice či letisko?  Stopy vedú do Ruska.
 • Ako vnímajú aktivity EŮ v čase krízy jednotlivé členské štáty, analyzuje správa Globsec a EIPN.
 • Fakulta Informatiky Masarikovej Univerzity vyvíja nástroj na detekovanie manipulačných techník použitím neurálnych sietí.
 • V Spojených Štátoch vzniklo hnutie ktoré protestuje (fotografie) nariadenia vlády o sociálnom dištancovaní a ochranných opatreniach.

Ďakujeme, že ste odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk