Vitajte pri čítaní 166. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Ako sa Kollárova kauza stala súčasťou naratívu o unesenom štáte
Bývalá partnerka Borisa Kollára Barbora Richterová podala trestné oznámenie. Tvrdí, že ju údajne sledujú bezpečnostné zložky. Prípad je v štádiu vyšetrovania, no SMER – SSD kauzu spája s útokom na generálneho prokurátora Maroša Žilinku a riaditeľa SIS Michala Aláča. Podľa lídra strany Roberta Fica ide o zneužitie polície v snahe zachrániť čurillovcov, proti ktorým údajne existujú jasné dôkazy. Viac v článku.
Dôvera v médiá naďalej klesá. Médiám verí iba 27 % Slovákov
Aj napriek snahám štátu či samotných tvorcov mediálneho obsahu je dôvera slovenskej verejnosti v médiá stále na veľmi nízkej úrovni (27 %). Podľa analýzy Reuters je to výsledkom zásahov zo strany súkromných podnikov a politických predstaviteľov do tvorby mediálneho obsahu už po niekoľko desaťročí. V rámci offline médií Reuters uvádza vyššiu sledovanosť pri niekoľkých renomovaných médiách na Slovensku. Najpoužívanejšími sú TV JOJ (45 %), TV Markíza (44 %) a RTVS (40 %). V prípade online médií sú najviac sledovanými Aktuality.sk (41 %), topky.sk (29 %) a sme.sk (20 %). Viac v článku.
Austráliu čaká referendum o právach pôvodných obyvateľov. Téma sa nevyhla dezinformáciám
Austrálsky parlament plánuje vyhlásiť referendum na podporu vytvorenia parlamentnej komisie zastupujúcej aborigénov (pôvodných obyvateľov Austrálie) a obyvateľov ostrovov v Torresovom prielive. Komisia by mala niesť názov „Hlas pôvodných obyvateľov“ a jej úlohou by v budúcnosti malo byť radenie parlamentu v otázkach týkajúcich sa komunít pôvodného obyvateľstva. Stránka Austrálskej volebnej komisie (AEC) už zverejnila prehľad prvých dezinformácií, ktoré nahlásili občania. Medzi najčastejšie naratívy patria tvrdenia, že AEC nezapočíta hlasy proti prijatiu referenda. Viac v článku.
Proruskí aktéri obhajujú použitie kazetovej munície Ruskom, krajne pravicové strany šíria dezinformácie o migračnom pakte EÚ
Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- Protieurópski aktéri, predovšetkým krajne pravicové strany, šíria dezinformácie o migračnom pakte EÚ. Falošné naratívy, ako napríklad nepravdivé tvrdenie o implementácii povinných imigračných kvót, majú za cieľ skomplikovať chápanie tejto iniciatívy.
- Rozhodnutie USA poskytnúť Ukrajine kazetovú muníciu čelí kritike proruských aktérov, pričom krajinu obviňujú z pokrytectva. Napriek tomu, že Rusko dlhodobo používa kazetovú muníciu na Ukrajine, dezinformačné pokusy od tohto faktu odvracajú pozornosť a falošne vykresľujú USA ako krajinu, ktorá zámerne ohrozuje životy civilistov.
- Dezinformační a proruskí aktéri taktiež útočia na ukrajinského prezidenta Zelenského a využívajú jeho nedávnu cestu na Slovensko ako príležitosť na šírenie falošných naratívov. Tvrdenia o Zelenskom, ktorý má podľa dezinformátorov „žobrať“ o prostriedky, a vykresľovanie Ukrajincov ako chamtivých majú za cieľ podkopať dôveru verejnosti vo vedenie a prezidenta, a podporiť hostilitu voči Ukrajine. Viac v reporte.
Proruskí aktéri zostali pri neúspešnom puči na strane Putina. Preberajú naratívy ruskej propagandy
Jevgenijovi Prigožinovi sa v Rusku podarilo vybudovať exkluzívnu pozíciu v prostredí mediálneho aj vojensko-politického establišmentu. Doposiaľ bol integrálnou súčasťou ruských ozbrojených síl, keďže už pred vojnou na Ukrajine bol súčasťou vojensko-politických aktivít Ruska a presadzovania jeho geopolitických záujmov v zahraničí.
Kto je Jevgenij Prigožin a prečo mal v Rusku významnú pozíciu? Z čoho pramenil konflikt medzi jeho žoldnierskou skupinou a vojenskou či politickou reprezentáciou Ruska ústiaci do neúspešného puču? Aké mohli byť jeho ciele pri pokuse o prevrat? Mohla by úspešnosť akcie viesť k uvoľneniu pomerov v štáte, či dokonca ku zmene režimu?
Ako situáciu interpretovali ruské štátne médiá či naopak predstavitelia politickej opozície? Aká bola odozva aktérov slovenskej dezinformačnej scény a aké naratívy o neúspešnom puči šírili? Akú pozíciu mal pri riešení situácie bieloruský líder Lukašenko? Môže situácia istým spôsobom napomôcť pozícii Ukrajiny vo vojne? Aké môže byť budúce pôsobenie Prigožina a členov Wagnerovej skupiny? Môžu naďalej pôsobiť v zahraničí, napríklad v afrických štátoch?
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky Grigorijom Mesežnikovom.
Krátko z domova a zo sveta
- EÚ navrhne fond na pomoc ukrajinskej armáde počas nasledujúcich štyroch rokov vo výške 20 miliárd eur. Členským krajinám EÚ by pomohol pokryť ich vlastné náklady na materiál poslaný Ukrajine.
- Šéf MI6 Richard Moore povedal, že dvere britskej tajnej spravodajskej služby sú pre Rusov nespokojných s režimom Vladimira Putina „vždy otvorené“. „Pozývam ich, aby urobili to, čo iní urobili za posledných 18 mesiacov, a spojili sa s nami – naše dvere sú vždy otvorené,“ povedal Moore.
- Richard Moore tiež povedal, že Vladimir Putin je v Rusku pod tlakom kvôli vzbure Wagnerovej skupiny. „Výnimočné bolo vidieť spôsob, akým to Putin riešil, a slabosť, ktorú to ukázalo,“ dodal Moore.
- Twitter čelí 50 % poklesu príjmov z reklamy. Elon Musk sa tak mýlil, keď v marci odhadoval, že do júna sa príjmy Twitteru výrazne zvýšia.
- Predstavitelia OSN volajú po regulácii umelej inteligencie (AI). Členovia Bezpečnostnej rady vyjadrili obavy, že AI môže predstavovať veľkú hrozbu pre svetový mier.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!