Proruskí aktéri obhajujú použitie kazetovej munície Ruskom, krajne pravicové strany šíria dezinformácie o migračnom pakte EÚ (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 13. júla 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Protieurópski aktéri, predovšetkým krajne pravicové strany, šíria dezinformácie o migračnom pakte EÚ. Falošné naratívy, ako napríklad nepravdivé tvrdenie o implementácii povinných imigračných kvót, majú za cieľ skomplikovať chápanie tejto iniciatívy.
  • Rozhodnutie USA poskytnúť Ukrajine kazetovú muníciu čelí kritike proruských aktérov, pričom krajinu obviňujú z pokrytectva. Napriek tomu, že Rusko dlhodobo používa kazetovú muníciu na Ukrajine, dezinformačné pokusy od tohto faktu odvracajú pozornosť a falošne vykresľujú USA ako krajinu, ktorá zámerne ohrozuje životy civilistov.
  • Dezinformační a proruskí aktéri taktiež útočia na ukrajinského prezidenta Zelenského a využívajú jeho nedávnu cestu na Slovensko ako príležitosť na šírenie falošných naratívov. Tvrdenia o Zelenskom, ktorý má podľa dezinformátorov „žobrať“ o prostriedky, a vykresľovanie Ukrajincov ako chamtivých majú za cieľ podkopať dôveru verejnosti vo vedenie a prezidenta, a podporiť hostilitu voči Ukrajine.

Krajne pravicové strany cielene dezinformujú o migračnom pakte EÚ

Pakt o migrácii, známy aj ako Nový pakt o migrácii a azyle, bol prvýkrát predstavený v septembri 2020. Jeho hlavnými cieľmi je zabezpečiť lepšie a rýchlejšie postupy pre imigračné a azylové procesy, a podporiť spravodlivé rozdelenie zodpovednosti a solidarity v rámci EÚ. Netrvalo dlho a rôzni protieurópski aktéri začali o tejto iniciatíve šíriť dezinformácie a falošné naratívy.

Nepriateľskú rétoriku týkajúcu sa migrácie využívajú prevažne členovia krajne pravicových strán, ako je napríklad Republika, ktorí zastavenie migrácie prezentujú ako jeden z hlavných bodov svojich politických programov. Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Republika, na svojej stránke na Facebooku uviedol, že EÚ „nám dala vraj na výber: imigranti alebo pokuty! Čo je to za hlúposť? Toto je bruselská solidarita?!“

Je dôležité uviesť, že podľa paktu sa členské štáty môžu slobodne rozhodnúť, či imigranta vpustia do krajiny alebo nie. Ak sa štát rozhodne migranta neprijať, bude povinný zaplatiť stanovenú sumu. Tieto platby sa budú odvádzať do sociálneho fondu EÚ, z ktorého sa budú financovať projekty zamerané na riešenie základných príčin migrácie. Prezentovať tieto poplatky ako „pokuty“ je preto zavádzajúce.

Od roku 2014 je otázka migrácie stabilným prvkom politickej diskusie, ktorý zneužívajú práve aktéri podobní Uhríkovi. Ľahko sa tak vytvára nielen ilúzia vonkajšieho nepriateľa alebo strach, ale aj negatívny sentiment voči EÚ, ktorá je potom vďačným terčom nepriateľskej rétoriky pre politikov v predvolebnom období.

Podľa článkov na oficiálnej webovej stránke strany Republika zaviedla EÚ imigračné kvóty. Požiadavky na povinné kvóty však v skutočnosti nahradila dohoda predstaviteľov EÚ v podobe tohto paktu.

USA sú obviňované z pokrytectva kvôli dodávke kazetovej munície na Ukrajinu

Nedávno predstavitelia USA oznámili, že vyhovejú žiadosti Ukrajiny o dodanie kontroverznej kazetovej munície. Toto rozhodnutie odvtedy kritizovali ľudskoprávne organizácie kvôli nepredvídateľným účinkom tohto typu munície. Kazetové bomby sú navrhnuté tak, aby vybuchli pri dopade. Značný počet z nich však zostáva často nevybuchnutých a k ich detonácii dochádza až po nejakom čase.

Rusko používa kazetovú muníciu od začiatku svojej agresie na Ukrajine. Okrem toho je známe, že predpoklad nevybuchnutia ruskej kazetovej munície je 40 %. To znamená, že mnohé z nich sú na zemi stále nebezpečné. Na druhej strane, Pentagon odhaduje, že chybovosť jeho vlastných kazetových bômb je menej ako 3 %.

Napriek týmto skutočnostiam sa mnohí proruskí dezinformační aktéri zmobilizovali a teraz obviňujú USA z pokrytectva. Dezinformačná stránka Bádateľ, ktorá je známa šírením konšpiračných teórií, vo svojom príspevku napísala: „Vo Vietname a Laose dodnes zabíja civilistov tá kazetová munícia, čo USA idú dať Ukrajine. USA nikdy nezáležalo na životoch ľudí.“ Toto je nielenže príklad whataboutizmu, argumentačnej taktiky, pri ktorej aktér reaguje na obvinenie poukazovaním na inú udalosť. Taktiež odvracia pozornosť od skutočnosti, že Rusko používa na Ukrajine rovnaké a ešte smrteľnejšie zbrane. Dôležité je tiež uviesť, že typ kazetovej munície používanej v Laose sa líši od tej, ktorá bude zaslaná na Ukrajinu. 

Ďalšia dezinformačná stránka, InfoVojna, uverejnila článok, v ktorom túto muníciu nazýva „zakázanou“ a zdôrazňuje, aká je nebezpečná pre život civilného obyvateľstva. Je však dôležité uviesť, že USA, Ukrajina ani Rusko nepodpísali Dohovor o kazetovej munícii, ktorý zakazuje používanie alebo skladovanie týchto zbraní. Táto rétorika opäť odvádza pozornosť od skutočnosti, že Rusko aktívne používa kazetové bomby na Ukrajine a celkovo cielene ohrozuje životy ukrajinských civilistov.

Proruskí aktéri odsudzujú návštevu ukrajinského prezidenta Zelenského na Slovensku

Od začiatku vojny na Ukrajine je prezident Zelenskyj neustálym terčom útokov dezinformátorov a proruských aktérov, ktorí pravidelne šíria vymyslené naratívy v snahe podkopať dôveru verejnosti v jeho vodcovské schopnosti. Jeho nedávnu cestu na Slovensko teraz tí istí aktéri využili na to, aby naňho útočili a šírili o ňom ďalšie nepravdivé informácie. 

Jedným z najrozšírenejších naratívov bolo, že prezident navštívil Slovensko a susedné krajiny len preto, aby „žobral“ o viac prostriedkov na vedenie vojny. Milan Uhrík v príspevku na Facebooku napísal, že „ak Zelenský príde, Slovensko opäť o niečo príde… Ja by som mu neodovzdal už nič. Pomohli sme im dosť. Teraz je čas pomôcť Slovensku.“

Podobne návštevu okomentovala aj dezinformačná stránka Bádateľ, ktorá posmešne uviedla, že keďže do krajiny prišiel prezident Zelenskyj, slovenskí občania by mali „pozamykať brány, zahnať sliepky do kurína a držať si peňaženky!“

Šírením takejto rétoriky sa proruskí aktéri snažia vykresliť Ukrajincov ako chamtivcov. Tento naratív ďalej umocňujú vytváraním falošnej predstavy, že pomocou Ukrajine je Slovensko, presnejšie jeho občania, o niečo okrádané. To len naďalej polarizuje verejnú mienku a posilňuje už zakorenenú hostilitu voči susednej krajine.

Keďže príspevky o návšteve prezidenta Zelenského boli v slovenskom informačnom priestore v posledných dvoch týždňoch veľmi rozšírené, pozreli sme sa na ne aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo „Zelenskyj“. Príspevky sme hodnotili na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí spomínanému príspevku Milana Uhríka, v ktorom hovorí, že poskytnutím záruk Ukrajine Slovensko o niečo prichádza.

Pochybný politický komentátor Eduard Chmelár v rozsiahlom príspevku, v ktorom spomína návštevu, uviedol, že nepozná nikoho, kto by podporoval Rusko a vinil Ukrajinu z agresie. Obvinil tiež slovenské médiá, že „skresľujú“ skutočný stav verejnej mienky. Toto tvrdenie je značne zavádzajúce, keďže viaceré prieskumy potvrdzujú, že slovenské obyvateľstvo je jedno z najnáchylnejších na proruskú propagandu v Európskej únii a značná časť populácie nepovažuje Rusko za hrozbu (napr. 69 % opýtaných si myslí, že poskytnutím vojenskej techniky a zbraní Ukrajine Slovensko provokuje Rusko, a len 54 % považuje Rusko za hrozbu). Nehovoriac o tom, že samotný Chmelár je dôkazom značnej prítomnosti proruskej rétoriky na Slovensku.

Slovenská národná strana (SNS) na svojej facebookovej stránke zdieľala príspevok podpredsedníčky strany Dagmar Kramplovej, v ktorom odsúdila návštevu prezidenta Zelenského, a to vraj z dôvodu, že je agentom amerických záujmov. Ďalej uviedla, že je na Slovensku nevítaný a že občania, ktorí ho pri jeho príchode oslavovali, boli všetci komparz. Zatiaľ čo prvé tvrdenie odkazuje na už hlboko zakorenený dezinformačný naratív, ktorý označuje politických lídrov s protiruskými hodnotami za „agentov Západu“, druhé nie je ničím iným ako nepodloženou konšpiračnou teóriou. 

Štvrté miesto patrí už spomínanému príspevku Bádateľa, v ktorom stránka naznačuje, že Zelenskyj prišiel na Slovensko „okradnúť“ jeho občanov. 

Posledný príspevok patrí Anne Belousovovej. V ňom uviedla, že návšteva bola účelovo naplánovaná tesne pred summitom NATO vo Vilniuse a pokračovala slovami, že „každý, kto má všetkých päť pokope musí vedieť, že Ukrajina do NATO nepatrila, nepatrí a nebude patriť ani v budúcnosti.“ Cieľom takýchto tvrdení je podkopať podporu verejnosti pre vstup Ukrajiny do NATO a zároveň sa stavať proti oficiálnym vyhláseniam súčasných politických lídrov, ktorí tento krok považujú za zásadný.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/