DISINFO REPORT – 149. týždeň

Vitajte pri čítaní 149. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice je naďalej cieľom konšpiračných teórií

V období okolo piateho výročia chladnokrvnej vraždy sa k tejto udalosti vyjadrovali mnohí politici, inštitúcie aj verejne známe osoby. Medzi najaktívnejších pritom patril kontroverzný bloger Daniel Bombic, známy tiež pod pseudonymom Danny Kollar. Práve kontroverzný bloger zdieľal niekoľko príspevkov, v ktorých prezentoval teóriu o zapojení zahraničných spravodajských služieb do vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Vo svojich tvrdeniach pritom za osoby, ktoré mali za touto konšpiráciou stáť, označil napríklad českú investigatívnu novinárku Pavlu Holcovú, novinára Toma Nicholsona či špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Viac v článku.

Obraz krajne pravicovej Ukrajiny ako nástroj ruskej propagandy

V Infosecurity.sk sme sa hlbšie pozreli na to, ako vybraní slovenskí prokremeľskí aktéri v období od začiatku protestov na Majdane (21. november 2013) až po 1. máj 2022 šírili naratív o vplyve ukrajinskej krajnej pravice. V tomto článku sa zameriavame len na rámcovanie obrazu Ukrajiny prostredníctvom pôsobenia krajne pravicových organizácií v 20. storočí (Organizácia ukrajinských nacionalistov – OUN a Ukrajinská povstalecká armáda – UPA) a v 21. storočí (Pravý sektor a Azov). Preto ide len o určitý výsek nášho výskumu. Viac v článku.

Rusko odvádza ukrajinských civilistov bez udania dôvodu. Porušuje tým medzinárodné právo

Od začiatku vojny sa Moskva snažila kontrolovať smerovanie ukrajinských civilistov utekajúcich pred konfliktom. Armáda cielene zablokovala niekoľko trás vedúcich na západ a miestni predstavitelia napojení na Kremeľ odrádzali občanov od možností, ktoré nesmerovali do Ruska. Ruská armáda sa však nezastavuje len pri riadených presunoch do Ruskom ovládaných území. Na povrch vychádza stále viac prípadov, keď boli ukrajinskí civilisti odvedení a väznení v ruských zariadeniach. Podľa ich rodín išlo hlavne o mladých mužov, ktorí sú schopní boja. Viac v článku.

Médium Fox News šírilo Trumpove klamstvá o zmanipulovaných prezidentských voľbách v roku 2020. Teraz čelí žalobe

Zdroj: Flickr

Americká televízna stanica Fox News patrí medzi najsledovanejšie televízne kanály. Zaradzuje sa tiež medzi jedno z najznámejších spravodajstiev v Spojených štátoch amerických. Prednedávnom sa na adresu stanice upriamila pozornosť pre účelové šírenie klamlivej propagandy Donalda Trumpa. Tá súvisela s prezidentskými voľbami v roku 2020. Na základe zverejnených súdnych dokumentov bolo odhalené, že Rupert Murdoch, vlastník Fox News, pod prísahou dosvedčil, že niekoľko moderátorov tohto média účelovo podporilo klamstvá Donalda Trumpa. Šírili nepravdivý naratív o tom, ako mali byť voľby v roku 2020 zmanipulované v neprospech exprezidenta USA. Sami pritom týmto lžiam neverili. Viac v článku.

BEZ RUSKÉHO PLYNU MALA EURÓPA MRZNÚŤ A HLADOVAŤ. VÍZIE SLOVENSKÝCH OBHAJCOV PUTINA SA NENAPLNILI

 • Na obrázku vidíte len zlomok príspevkov, v ktorých nás obhajcovia Ruska strašili v roku 2022. Varovali nás, že EÚ sa nemôže odstrihnúť od ruských energetických surovín, pretože jej hrozí ekonomický kolaps a ľuďom hlad a mrznutie.
 • Andrej Danko hovoril, že plyn inde ako v Rusku nezoženieme. Milan Uhrík strašil tým, že Západ bude – na rozdiel od Maďarska – v zime mrznúť. Podľa Milana Mazureka nás „protieurópska klika“ vedie do „chudoby a beznádeje“. Robert Fico nás zase varoval pred tým, že peceň chleba bude možno stáť 6 eur a že možno budeme meniť plynové kotle za drevo.
 • Okrem týchto politikov môžeme ešte spomenúť napr. Ľuboša Blahu, ktorý strašil Slovákov tým, že Európa svojou politikou voči Rusku pácha „samovraždu“ a že Putin nás môže nechať „vymrznúť a vyhladovieť“.
 • Títo ľudia nám tvrdili, že Západ je vinný za situáciu na Ukrajine a že Západ si nemôže dovoliť sankcionovať Rusko kvôli jeho agresii na Ukrajine. V podstate navrhovali obetovať Ukrajinu v duchu hesla „business as usual“.
 • Dnes, v druhej polovici marca 2023 vieme, že žiadna z ich predpovedí sa nenaplnila, a to aj napriek tomu, že krajiny EÚ výrazne minimalizovali dovoz ruského plynu a ropy. Nahradili ich z iných zdrojov.
 • Podiel importu ruského plynu do EÚ sa v roku 2023 pohybuje už len na úrovni medzi 8 až 11 % celkového importu plynu. V roku 2021 to bolo ešte 40 %.
 • Viac v príspevku zo série #Strážcovia.

Pred predčasnými voľbami môžeme byť svedkami najšpinavšej kampane, akú sme na Slovensku zažili

Slovensko ovplyvňujú viaceré globálne javy, ako sú zmeny v mediálnom prostredí, populizmus, radikalizácia, polarizácia spoločnosti, fungovanie sociálnych sietí či šírenie dezinformácií s potenciálom ohroziť volebnú integritu. Náš štát je dlhodobo zraniteľný voči dezinformáciám a prokremeľskej propagande. Občania tiež pociťujú strach a ohrozenie v krízovom období, čo môžu zneužívať aj politickí predstavitelia.

Spôsobil prechod Ľuboša Blahu z Facebooku na Telegram zmenu v slovenskom informačnom prostredí? Ako môžu byť spoločenské nálady zneužité pred predčasnými parlamentnými voľbami?

Aký vývoj môžeme pred voľbami očakávať na dezinformačnej scéne? Akým spôsobom bol online priestor kľúčový pre organizáciu tzv. protestov za mier? Ako je na Slovensku zneužívanie pohlavie pre vytváranie kultúrnych rozdielov a ako sa diskreditácia prominentných žien v politickom a mediálnom prostredí spája s prokremeľskou orientáciou?

Ktoré političky a novinárky boli najčastejšie terčom vulgárnych a sexistických útokov? Aké ciele je možné za takýmito útokmi identifikovať? Ako môžeme odolávať manipulácii a škodlivému obsahu pred predčasnými voľbami?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s výkonným riaditeľom organizácie MEMO98 Rasťom Kuželom.

Krátko z domova a zo sveta

 • Amazon spustí ďalšie kolo prepúšťania, v ktorom zruší 9-tisíc pracovných miest. Amazon celosvetovo zamestnáva viac ako 1,5 milióna ľudí.
   
 • Čína spustila štátom sponzorovanú zoznamku. Cieľom je zvýšenie sobášnosti v krajine. 
   
 • Ruské úrady pokračujú v boji proti disentu, ktorého obeťmi sú aj deti. 12-ročná Máša, ktorá v apríli minulého roku v škole nakreslila proukrajinský obrázok, bola odobratá rodičom a umiestnená do zariadenia štátnej starostlivosti.
   
 • Bidenova administratíva požiadala, aby čínsky vlastník TikTok, ByteDance, aplikáciu predal alebo bude čeliť možnému zákazu v USA. Čínske ministerstvo obchodu túto požiadavku verejne skritizovalo. 
   
 • Ruská ropa sa, napriek sankciám, aj naďalej nepriamo dostáva na európsky trh. Na situácii zarábajú sprostredkovatelia.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk