Vitajte pri prvom vydaní pravidelného DISINFO REPORTu
newslettera o dezinformáciách, propagande, informačnej a kognitívnej bezpečnosti a ochrane súkromia online.
DISI – Digital Infospace Security Initiative
Infosecurity.sk spojil sily a kapacity s dvomi poprednými slovenskými bezpečnostnými think-tankmi Stratpol – Strategic Policy Institute a SSPI – Slovak Security Policy Institute a založili spoločnú platformu, ktorá ako prvá na Slovensku profesionálne a komplexne zastreší agendu boja proti dezinformáciám a propagande na všetkých úrovniach. Toto je náš DISI tím (kliknutím zväčšite):
Čo sa stalo za uplynulý týždeň:
Na webe DISI zbierame všetky korona mýty a hoaxy a ku kažému pridávame krátke vysvetlenie. Zoznam má dnes už 40 záznamov (dnes ich je už viac ako 50).
Tomáš Kriššák píše o tom, ktoré facebookové skupiny informujúce o prebiehajúcej koronakríze sú zárukou kvalitného obsahu.
- Tomáš tiež spísal odporúčania pre štát, ako pristupovať ku strategickej komunikácii v čase krízy:
- Preniesť krízovú komunikáciu na Facebook.
- Vytvoriť jednotný, kvalitný zdroj informácií pre verejnosť. Príkladom dobrej praxe je fanpage Polície Slovenskej republiky.
- Využiť existujúce skupiny o koronavíruse na posilnenie svojho komunikačného potenciálu. Správcovia všetkých vyššie zmienených skupín by mali zdieľať administrátorské práva s osobami určenými krízovým štábom na komunikáciu tejto témy verejnosti štátnymi orgánmi.
- Preniesť strategickú komunikáciu aj do súkromných a štátnych televízii, rádií a tlače.
- Spolupracovať so spoločnosťami ako Facebook a Google pri potláčaní vplyvu a dosahu aktérov, ktorí napriek výnimočnému stavu budú pokračovať v aktivitách ohrozujúcich zdravie občanov.
Pandémia ukázala že dezinformácie sa zo sociálnych sietí odstrániť dajú pomerne ľahko
Do boja proti koronavírusu sa púšťajú aj technologickí giganti. Opatrenia majú zamedziť šíreniu dezinformácií a samotného ochorenia. Efektívne zásahy proti ich šíreniu doteraz prezentovali ako neuskutočniteľné. Vyhovárali sa predovšetkým na technické obmedzenia. Súčasná krízová situácia však ukázala, že tomu tak celkom nebolo. Viac v článku
Keď propaganda surfuje na vlne pandémie
V nedávnej minulosti bolo primárnym strategickým cieľom nepriateľských vplyvových operácií spochybnenie našej euroatlantickej orientácie – členstva v EÚ a NATO. Dnes, v čase globálnej pandémie, sa iba pohotovo tematicky presunuli na vlnu korony – cieľ však zostal rovnaký. Hlavný dezinfo naratív, ktorý dnes môžeme na Slovensku pozorovať, sa snaží naštrbiť dôveru obyvateľstva v EÚ, spochybniť jej akcieschopnosť a solidaritu aj v čase krízy. Ako to celé dopadlo sa dočítate v článku.
ZOOM – populárna aplikácia má problémy (ne)zabezpečením súkromia
Novinári odhalili, že Zoom poskytoval osobné údaje svojich užívateľov spoločnosti Facebook, a to aj v prípade, že títo neboli na sociálnej sieti registrovaní. O tejto skutočnosti Zoom ani vopred neinformoval vo svojich podmienkach a zásadách o ochrane osobných údajov, kvôli čomu teraz čelí skupinovej žalobe.
Zoom sám seba propaguje ako platformu, ktorá používa štandardné end-to-end šifrovanie. To má zabezpečiť, že sa k zdieľaným dátam nedostane niekto tretí. V skutočnosti však Zoom používa iný, menej bezpečný spôsob šifrovania. Viac o ZOOME, jeho prešľapoch a bezpečnejších alternatívach, ktoré vaše súkromie naozaj chránia sa dočítate v článku.
Život bez liekov
Anonymná podvodná stránka na Facebooku predávala „ampulky na energetickú podporu imunity podporujúcu boj s aktuálnym Koronavírusom“. Krátkym vyhľadávaním, sme zistili, kto za stránkou stojí a jeho meno sme uviedli priamo v komentároch. Majiteľ stránku bezodkladne vymazal.
Čína: ?? víťaz dezinformačnej pandemickej ?vojny
Popri Rusku sa na európsku dezinformačnú scénu počas pandémie nového koronavírusu pretláča nový hráč – Čína.
Niektorí čínski politici a médiá už v minulosti využívali sociálne siete na publikáciu zavádzajúcich informácií, no propagovanie konšpiračných teórií šíriacich chaos je nový prvok ich taktiky. Tento krok je bezpochyby súčasťou pokusu Číny zmeniť negatívny naratív, ktorý ju obklopuje kvôli tomu, že utajovala prepuknutie vírusu a nechala ho prerásť v globálnu pandémiu. Viac v článku.
Globálna pandémia? ako hrozba pre demokraciu
Prebiehajúca pandémia má potenciál redefinovať charakter sociálno-politických noriem na ďalšie desaťročia.
Okrem priameho ohrozenia životov a ekonomiky sa stáva tiež kulisou, za ktorú sa môžu skryť živly národného populizmu. Tie, ktoré sme poznali už predtým, ale dnes sa im nedostáva dostatok pozornosti, respektíve mediálnej či občianskej kontroly. V kombinácii s vplyvovými a dezinformačnými aktivitami vytvárajú nestabilnú, výbušnú zmes, ktorá z dlhodobého hľadiska môže ohroziť štruktúry západných demokracií, vrátane EÚ. Pokračovanie v článku.
Fajčenie prospieva zdraviu a ochráni pred koronavírusom Ale iba v Rusku a na Ukrajine
Prostredníctvom mobilnej aplikácie Telegram uverejnil kanál, ktorý má vyše 22 tisíc sledovateľov, odkaz na čínsku štúdiu s komentárom: „Zo 140 infikovaných ľudí vyšetrených v nemocnici č. 7 vo Wuhane boli iba dvaja fajčiari, čo predstavuje 1,4% z celej skupiny. Na základe štatistík by však malo byť zo 140 ľudí aspoň 32 fajčiarov. Fajčiari sú teda 20-krát menej infikovateľní koronavírusom ako nefajčiari,“ znel jednoznačný a pozitívny záver neznámeho autora. Ako to dopadlo sa dočítate v článku.
Ukrajinci bojujú s koronavírusom hajlovaním. Aspoň tak tvrdia ruské médiá
Každý si vyberá svoj spôsob, ako bojovať proti súčasnej pandémii. Štáty sledujú pohyb občanov a jednotlivci ostávajú doma, zatiaľčo ukrajinská pravoslávna cirkev hajluje. Že Vám to nedáva zmysel?
Keďže pri dotyku dochádza k prenosu veľkého množstva baktérií, duchovný prišiel s nápadom bezkontaktného pozdravu. Inšpiráciu našiel u rímskych legionárov. Svojim nasledovníkom poradil na pozdrav dvíhať ruku smerom od srdca. Niekomu, a najmä tým s bujnou fantáziou, však tento pohyb môže prísť prinajmenšom podozrivý. Článok dočítate tu.
Zlaté časy kyberzločinu? O phishingovej kampani a BEC podvodoch
Možno aj takto sa v budúcnosti bude nahliadať na súčasnú situáciu vo svete, kedy nový koronavírus vyhnal ľudí z práce, škôl či iných miest a tí teraz trávia väčšinu svojho pracovného aj voľného času doma na počítači. Tento stav otvoril hekerom a podvodníkom nové možnosti, ako zneužiť strach z nákazy, neobozretnosť a nezabezpečené zariadenia ľudí na zisk citlivých firemných dát, osobných a bankových údajov či peňazí. Viac v článku.
NCKB SK-CERT odporúča vyhnúť sa používaniu rizikových platforiem na uskutočňovanie videohovorov
Videokonferenčné systémy uľahčujú prácu a môžu byť vhodným nástrojom na udržanie efektivity práce. Avšak nezabezpečené videokonferencie na rizikových platformách so sebou prinášajú veľké bezpečnostné riziko. Preto Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT odporúča: Viac v článku.
NCKB SK-CERT varuje pred pokračujúcim zneužívaním kritických zraniteľností v zariadeniach DrayTek
Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vydalo dňa 31.marca 2020 bezpečnostné varovanie na kritickú zraniteľnosť prepínačov a smerovačov Vigor od firmy DrayTek. Viac v článku.
Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT uverejnilo základné informácie o kybernetickej bezpečnosti OT technológií
Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT dnes uverejnilo sadu základných informácií pre všetkých Prevádzkovateľov priemyselných zariadení o bezpečnosti OT technológií. Viac v článku.
Dobrá správa uplynulého týždňa
Nastupujúci minister zahraničných vecí Ivan Korčok na úvod svojho pôsobenia vyhlásil, systém, ktorý bol na boj s dezinformáciami nastavený doteraz nebol dostatočný. „Konšpirácie áno, nie náhodou som to spomenul. Všetko a vždy sa dá robiť efektívnejšie. Chcem povedať, že systém, ktorý sme v tejto oblasti na Slovensku mali nastavený doteraz, nebol dostatočný. „… my s konšpirátormi nemáme šancu, pokiaľ toto nebude silná politická téma pre všetkých tých, ktorí veria, poviem to tak pateticky, v demokraciu a budú aktívne komunikovať.
Pretože tu je absolútna nevyhnutnosť zapĺňať priestor tým, čo robíme my. Vidíme to veľmi dobre v koronakríze ako veľmi rýchle sa šíria klamstvá a naozaj cielené hoaxy. Chcem tu ja veľmi aktívne pôsobiť, ale nemôže to byť outsorsovaná úloha na jeden jediný rezort. Navrhneme opatrenia, bude to verím, aj v programovom vyhlásení vlády, ale toto vidím ako silnú politickú úlohu.“
Strategicky dôležitú bezpečnostnú tému nemusí v budúcnosti zastrešiť iba MZV. Aj súčasný minister obrany Jaro Naď si musí uvedomovať dôležitosť a naliehavosť riešení ktoré potrebujeme, aby sme vedeli efektívne čeliť hybridným hrozbám.
Krátko zo zahraničia
- Facebook, Twitter, a Youtube odstránili príspevky od brazílskeho populistického prezidenta Bolsonara, za šírenie dezinformácií o koronavíruse, čo je podľa najnovších úprav v rozpore s komunitnými pravidlami sociálnych sietí. Napriek ojedinelým prípadom, by mali sociálne siete kvôli šíreniu dezinformácií ostať pod drobnohľadom verejnosti.
- Investigatívny portál Bellingcat popísal ako dezinformácie o koronavíruse obchádzajú moderátorov obsahu na sociálnych médiách. Tí majú dohliadať na to aby, boli na platformách dodržiavané ich vlastné pravidlá.
- EuDisinfolab klasifikoval druhy naratívov dezinformácií o koronavíruse:
- obavy o zdravie
- konšpiračné teórie
- obavy z izolácie
- falošná liečba
- Tradičná polarizácie spoločnosti na základe identity
- Dezinformácie o koronavíruse sa masovo šíria aj aplikáciou WhatsApp a je mimoriadne zložité s tým niečo urobiť.
- Noviny South China Morning Post podrobne popísali, ako sa šíria deziformácie, ktoré obviňujú Spojené Štáty, že infikovali mesto Wuhan a ako tieto na sociálnych sieťach šíri priamo čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Ďakujeme, že ste odoberáte DEZINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk