DISINFO REPORT – 123. týždeň

Vitajte pri čítaní 123. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Zosnulá kráľovná Alžbeta II. sa stala cieľom konšpirátorov. Šíria sa aj desaťročia staré bludy

Jednou z prvých falošných informácií na sociálnej sieti Telegram bola správa o tom, že kráľovná v skutočnosti zomrela dávno pred 8. septembrom. Neznámy konšpirátor ale zašiel ešte ďalej, keď tvrdil, že „odhalil“ napojenie Alžbety II. aj na údajné pedofilné organizácie vo Vatikáne. Podľa niektorých členov hnutia QAnon bola Alžbeta II. iba počítačom vygenerovaná fatamorgána, rovnako ako prezident USA Joe Biden. Na Facebooku si pozornosť získalo aj video s tvrdením, že Alžbeta II. a jej manžel, zosnulý princ Philip, boli v skutočnosti jašterice. Viac v článku.

Kto sú vplyvné ženy v čele ruskej dezinformačnej a propagandistickej mašinérie?

Ruské štátom financované médiá sú plné vplyvných žien, ktorých cieľom je presadzovať prokremeľské naratívy. Okrem Duginovej a Katasonovej k nim patrí aj šéfredaktorka ruskej štátnej televízie RT Margarita Simonjanová a televízna moderátorka Oľga Skabejevová. Televízne moderátorky však nie sú jediné, ktoré svojimi silnými hlasmi ovplyvňujú verejnú mienku. Maria Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí, je tiež známa svojimi ostrými protizápadnými vyhláseniami. Viac v článku.

Zatiaľ čo ruské vojská zaznamenávajú neúspechy na Ukrajine, domáca propaganda rastie

Situácia sa otočila po neúspechoch v Charkovskej oblasti začiatkom septembra. Mnohí podporovatelia Moskvy s tisíckami sledovateľov na Telegrame otvorene nazývajú zlyhanie ruských vojsk na severovýchode Ukrajiny katastrofou. Negatívna odozva nezostala nepovšimnutá ruskými štátnymi médiami, ktoré okamžite posilnili proruskú a protiukrajinskú propagandu. Politický obsah sa dokonca objavil aj na športovom kanáli Match TV, kde moderátor počas živého vstupu požiadal divákov, aby sa modlili za ruských vojakov. Viac v článku.

Čečenský líder Ramzan Kadyrov získal od začiatku ruskej agresie na Ukrajine státisíce nových sledovateľov na Telegrame

Vypuknutie vojny na Ukrajine bolo štartovacím miľníkom prílivu odberateľov pre telegramový kanál čečenského lídra Ramzana Kadyrova. Počet sledovateľov jeho Telegramu sa pred začiatkom invázie pohyboval na úrovni 50-tisíc. V marci už zaznamenal vyše 1,6 milióna a v auguste 2,6 milióna sledovateľov. Rast popularity Kadyrovho účtu bol spôsobený dramatickým nárastom počtu príspevkov. Z analýz jeho statusov tiež vyplýva, že slovo  „Ukrajina“ sa v roku 2020 objavilo na Kadyrovom kanáli dvakrát. O rok neskôr to bolo štyrikrát a v roku 2022 sa slovo objavilo viac ako tristokrát. Viac v článku.

Správa OSN o stave ľudských práv v čínskom Sin-ťiangu popisuje ich porušovanie

Nezávislí experti pod záštitou OSN skonštatovali, že v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang dochádza k systematickému porušovaniu ľudských práv moslimskej ujgurskej menšiny. Na represie voči menšine slúži Pekingu špeciálne vytvorená stratégia proti údajnému terorizmu a extrémizmu. Podľa pozorovaní expertov sú nástroje tejto stratégie v konflikte s medzinárodnými štandardmi ľudských práv a slobôd. Peking na vydanie správy reagoval ukončením spolupráce s úradom. Viac v článku.

Dedičstvo komunizmu našu náchylnosť na prokremeľskú propagandu nevysvetľuje

Silným faktorom pri dôvere v dezinformácie alebo konšpiračné teórie sú predchádzajúce presvedčenia. Napríklad, ak ste verili, že za pádom Dvojičiek stojí americká vláda, je väčšia pravdepodobnosť, že ste počas pandémie uverili tomu, že bola vyvolaná umelo. Ľudia s takýmito presvedčeniami tiež častejšie veria, že k žiadnej masakre v Buči nedošlo.

Hrajú pri dôvere v dezinformácie a konšpiračné teórie dôležitú úlohu demografické alebo kognitívne faktory? Nakoľko môžu naše myslenie ovplyvňovať hodnoty a identita? Ako reaguje myseľ konšpirátorov na šokujúce informácie, ktoré by mohli narušiť ich vnímanie sveta? Čo môže u Slovákov spôsobovať silnú inklináciu ku prokremeľskej propagande a nízku dôveru v demokraciu a jej inštitúcie? Zmenila sa miera šírenia nepodložených presvedčení od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu? Nakoľko ľudia identifikujú ako agresora Rusko, Ukrajinu či USA?

Na otázky v novej epizóde odpovedá výskumníčka a zástupkyňa vedúceho Ústavu experimentálnej psychológie SAV Vladimíra Čavojová.

Krátko z domova a zo sveta

  • Ruský poslanec sa v štátnej televízii vyhrážal Veľkej Británii a Nemecku jadrovými útokmi. Moderátor dodal, že Rusko malo zasiahnuť počas pohrebu kráľovnej Alžbety II. 
     
  • Hacktivistická skupina známa ako Ukrajinská IT armáda oznámila, že skupina úspešne zaútočila na webovú stránku prepojenú so známou ruskou žoldnierskou skupinou Wagner. Ukrajinská IT armáda na Telegrame tiež informovala, že získala osobné údaje žoldnierov skupiny z jednej z jej webových stránok.
     
  • Dvaja zamestnanci Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) boli odsúdení na viac ako desať rokov za mrežami v zmanipulovaných procesoch separatistickými súdmi v Luhansku. „Členovia našej misie boli viac ako päť mesiacov bezdôvodne zadržiavaní v neznámych podmienkach len pre čisté politické divadlo. Je to neľudské a odporné,“ povedal predseda OBSE Zbigniew Rau.
     
  • Analýza Digital Bridge ukázala, že napriek obavám, že Rusko bude zasahovať do predvolebnej kampane v Taliansku, zohrali najväčšiu úlohu pri šírení dezinformácií súvisiacich s voľbami talianski politici, nie Kremeľ. Na sociálnych sieťach útočia na imigrantov, obviňujú Európsku úniu a podporujú ruskú inváziu na Ukrajinu.
     
  • Vládnuca vojenská junta v Mjanmarsku čoraz viac obmedzuje občianske práva v krajine. Za lajkovanie opozičného obsahu na sociálnych sieťach hrozí ľuďom až 10 rokov väzenia.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk