Vitajte pri čítaní 111. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.
Je ruská propaganda silnejšia ako rodinné puto?
Autori prispievajúci do denníka The Washington Post vykonali od 15. do 17. apríla 2022 online prieskum medzi 1 880 Ukrajincami prostredníctvom ukrajinskej výskumnej firmy Gradus. Respondenti mali v prieskume na stupnici od 1 do 10 ohodnotiť, do akej miery ich ruskí príbuzní na začiatku diskusií verili kremeľskej vojnovej propagande. Medián odpovedí bol 8. To, či sú schopné takéto rozhovory zmierniť silu ruskej informačnej bubliny, je otázne. Iba 22 % opýtaných uvádza, že rozhovory podnietili príbuzných, aby neverili ruskej propagande o „niečo menej“ a 16 % sa podarilo znížiť dôveryhodnosť Kremľa „oveľa menej“. Viac v článku.
Kandidátsky status Ukrajiny ako ďalší tŕň v oku Kremľa
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa vyjadril, že kandidátsky status Ukrajiny nepredstavuje pre Rusko žiadne riziko. Jedným dychom však dodal, že EÚ a NATO jednajú podobne ako nacistické Nemecko pred začiatkom druhej svetovej vojny, kedy Hitler vytvoril koalíciu s väčšinou európskych štátov s cieľom viesť vojnu proti Sovietskemu zväzu. V podobnom duchu ako Lavrov sa vyjadrila aj hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharovová, ktorá považuje tento krok za snahu EÚ o politické a ekonomické zotročenie svojich susedov. Viac v článku.
Simpsonovci podľa konšpirátorov „predpovedali“ Covid-19 aj opičie kiahne
Počas pandémie Covid-19 sa internetom šírili konšpirácie o tom, že seriál Simpsonovci predzvestoval výskyt tohto vírusu. Konšpirátori sa pokúšali použiť žltú rodinku ako dôkaz, že pandémia bola naplánovaná. V skutočnosti však epizóda, v ktorej bolo vykreslené rozšírenie „Osaka chrípky“, bola vo viacerých vedeckých ohľadoch nereálna. Podobné snahy môžeme znovu pozorovať aj pri aktuálnom šírení opičích kiahní. Na internete sa totiž vyskytujú príspevky, ktoré tvrdia, že rozšírenie tejto choroby bolo vopred naplánované. Viac v článku.
Skutok sa nestal: čínska propaganda popiera utláčanie menšiny Ujgurov
Na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva, ktoré sa uskutočnilo 14. júna, zaznelo spoločné stanovisko 47 štátov k situácii v Číne. Štáty vo vyhlásení vyjadrili hlboké znepokojenie ohľadom ľudskoprávnej situácie v krajine. Odpoveďou čínskeho ambasádora pri OSN na spoločné vyhlásenie bolo obvinenie signatárov stanoviska z úmyselného šírenia nepravdivých informácií. Majú tak konať so zámerom uškodiť Číne. Podľa jeho slov išlo o pokus politicky zmanipulovať to, ako svet vníma Peking. Viac v článku.
Rusku sa na lepšie časy neblýska: vojna priniesla neúspech ruských informačných operácií
Jedným z faktorov, ktorý prispel k zníženiu úspešnosti ruských vplyvových operácií, bolo zakázanie činnosti štátom kontrolovaných médií Sputnik a RT na území krajín Európskej únie. Kremeľ totiž dané médiá využíval na zahltenie informačného priestoru dezinformáciami, ktoré mali smerovať k ospravedlneniu ruskej agresie. Ak by však tento krok nebol sprevádzaný mnohými ďalšími opatreniami zo strany jednotlivých štátov, jeho efekt na prevenciu šírenia proruských dezinformácií by bol zanedbateľný. Viac v článku.
Wikipédia vs. Rusko: boj za slobodu informácií
Ruský komunikačný regulátor Roskomnadzor v marci vyzval Wikipédiu, aby odstránila články obsahujúce „nedôveryhodné spoločensky významné materiály, ako aj iné zakázané informácie“ o ruskom pôsobení na Ukrajine. Zároveň stránku obvinil z úmyselného dezinformovania ruských používateľov. Nadácia Wikimedia, ktorá Wikipédiu prevádzkuje, odmietla články z platformy zmazať. Za neuposlúchnutie výziev na odstránenie článkov teraz moskovský súd udelil nadácii pokutu 5 miliónov rubľov, čo predstavuje viac ako 83-tisíc eur. Viac v článku.
Ruská agresia na Ukrajine môže smerovať ku genocíde
Vojna na Ukrajine mala podľa plánu Kremľa trvať len tri dni. Dnes však ukrajinský národ proti agresorovi bojuje už viac ako štyri mesiace. Priebeh vojny je lemovaný brutalitou ruských vojenských zločinov, ktoré sa približujú genocíde. Aká je momentálna situácia na Ukrajine? Prečo Vladimir Putin odmieta existenciu ukrajinského štátu? Sú ruské vojenské zločiny systematickou genocídou ukrajinského národa? Ako sa prejavuje? Prečo je argument denacifikácie paradoxný? Majú a akým spôsobom vôbec môžu zakročiť západné štáty?
Na otázky v novej epizóde odpovedá výskumník Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.
Krátko z domova a zo sveta
- Niektoré štáty USA schválili zákaz potratov po rozhodnutí Najvyššieho súdu USA o zrušení ústavného práva na interrupciu. Vyvstala však otázka, či budú sociálne siete s políciou zdieľať dáta o používateľoch a pomáhať tak so stíhaním osôb, ktoré zákaz porušia.
- Instagram a Facebook na zákaz interrupcií v niektorých štátoch USA reagovali takmer okamžite. Spoločnosť Meta začína zo svojich platforiem odstraňovať príspevky ponúkajúce potratové tabletky.
- Podľa výsledkov štúdie New York University (NYU), najviac interakcií na Facebooku dosahujú krajne pravicové dezinformácie. Navyše, krajne pravicové stránky, ktoré pravidelne šíria dezinformácie, dosiahli v priemere o 65 % vyšší počet interakcií na jedného sledovateľa ako iné krajne pravicové stránky, ktoré dezinformácie nešíria.
- Lídri NATO pracujú na pláne, ako z dlhodobého hľadiska zvýšiť svoju kybernetickú bezpečnosť. „Strategická koncepcia celkom jasne zaraďuje kybernetiku aj do kontextu Ruska ako hrozbu pre bezpečnosť spojencov,“ povedal jeden z predstaviteľov aliancie.
- Najnovšia generácia technológie v Číne sľubuje predpovedanie zločinov alebo protestov skôr, ako k nim dôjde. Umožňuje to obrovské množstvo dát, ktoré čínska vláda získava z neustáleho sledovania svojich občanov.
Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!