DISINFO REPORT – 102. týždeň

Vitajte pri čítaní 102. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Ako Rusko vedie kybernetickú vojnu: všetko, čo chcete vedieť (a nebojíte sa spýtať)

Pomocou vojenských a nevojenských prostriedkov a metód, súhrne označovaných ako „hybridná vojna“, sa Kremeľ pokúša oklamať Západ, aby si myslel, že Rusko je odhodlanejšie, mocnejšie a vojensky nadradené. Kremeľ sa k tejto taktike uchyľuje najmä preto, že nemá potrebné prostriedky v oblasti tvrdej vojenskej sily. Miesto nich teda preferuje hybridnú vojnu, ktorej dominujú aktívne opatrenia, ako je kybernetické vedenie boja, propaganda a informačné operácie. Cieľom takýchto opatrení je znížiť závislosť od nasadzovania tvrdej vojenskej sily a nakloniť si vojenské aj civilné obyvateľstvo protivníka, ktoré sa postupne prikloní na stranu útočníka na úkor svojej vlastnej vlády a krajiny. Viac v článku.

Zem a Vek vytvára strach z EÚ pomocou dezinterpretovaného návrhu európskej volebnej reformy

Portál Zem a Vek zverejnil 15. apríla 2022 zavadzajúci článok s názvom „EÚ mení volebný systém, nemusí v ňom byť zastúpená každá krajina“. Podľa príspevku sa EÚ usiluje o zmenu volebného zákona do Európskeho parlamentu, ktorý zabezpečí rýchlejší vznik „európskeho superštátu“. Neznámy autor článku tak zásadným spôsobom dezinterpretoval návrh volebnej reformy z dielne Výboru pre ústavné veci (AFCO). Ten síce navrhol zmeny týkajúce sa základných volebných pravidiel a zavedenia celoúnijného volebného obvodu, v ktorom by bola volená časť poslancov, avšak systému národných kandidátov by sa to nedotklo. Viac v článku.

„Vojna alebo mier“ – Predvolebná kampaň Fideszu stála milióny forintov

Tretieho apríla v Maďarsku prebehli parlamentné voľby. Proti sebe sa postavili dlhoročný premiér Viktor Orbán a kandidát Péter Márki-Zay, ktorý zjednotil opozíciu. Okrem klasických predvolebných dezinformácií sa voľby a predvolebná kampaň niesli aj v duchu vojny na Ukrajine. Podľa AdLibrary, otvorenej databázy výdavkov na Facebooku, maďarská vláda minula na reklamu od apríla 2019 viac ako 500 miliónov forintov. Samotný Fidesz minul ďalších 400 miliónov forintov. Viacero influencerov propagovalo Fidesz aj pomocou meme obrázkov na Facebooku alebo TikTok videí. Viac v článku.

Rada OSN pre ľudské práva upriamuje pozornosť na ruskú agresiu voči Ukrajine

Štáty ako Japonsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Veľká Británia, USA a Ukrajina podporili návrh rezolúcie, ktorá zdôrazňuje prvoradú úlohu vlád v boji proti dezinformáciám. HRC na svojom zasadnutí zriadila aj vyšetrovaciu komisiu ako reakciu na agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine. Komisia bude vyšetrovať hlásené porušenia ľudských práv či medzinárodného humanitárneho práva počas ruskej invázie na Ukrajinu. Na základe faktov by mala vypracovať odporúčania a opatrenia na vyvodenie zodpovednosti za všetky porušenia, ktoré sa preukážu. Viac v článku.

Štúdia: aký je čínsky vplyv v českých a slovenských dezinformačných médiách?

Zdroj: MapInfluence

Analytici Infosecurity mapovali v spolupráci s českým inštitútom amo.cz a jeho platformou MapInfluenCE čínsky vplyv v rámci vybraných slovenských alternatívnych médií. Publikácia s názvom „Srdečné pozdravy z Východu: Analýza pro-čínskej zaujatosti v českých a slovenských alternatívnych médiách“ sa zameriava na sledovanie vplyvu Číny v Českej republike a na Slovensku. Skúma naratívy súvisiace s Čínou v kontexte piatich tém: 5G, čínske investície, hongkonské protesty, Sin-ťiang a Taiwan. Skúmané médiá autori selektovali na základe dlhodobejšej skúsenosti s aktívnym šírením prokremeľských naratívov. Viac v článku alebo samotnej štúdii.

Útok na štáty NATO by viedol ku kolapsu Ruskej federácie

Od invázie na Ukrajinu ubehli už 2 mesiace a koniec je stále v nedohľadne. Ukrajinská armáda hrdo bráni svoju krajinu, avšak nikto presne nevie, aký záver bude ruská agresia na Ukrajine mať. Boje neprebiehajú len na poliach, ale aj v informačnom priestore. V akom stave je v súčasnosti vojna na Ukrajine? Má Kyjev šancu poraziť ruských agresorov? Akú úlohu v tejto vojne zohrávajú dezinformácie a kybernetické útoky? A môže sa konflikt dostať aj na Slovensko? Na otázky v novej epizóde odpovedá výskumník Asociace pro mezinárodní otázky Pavel Havlíček.

Krátko z domova a zo sveta

  • Spoločnosť Meta vykázala za prvý štvrťrok tohto roku zisk 7,5 miliardy dolárov, čo je o 21 percent menej ako v predchádzajúcom roku. Ide o druhý kvartálny pokles spoločnosti za sebou.
     
  • Kremeľská propaganda označuje Volodymyra Zelenského za narkomana na základe videa, ktoré na stole vedľa ukrajinského prezidenta zobrazuje biely prášok. Analýza videa ukázala, že prášok bol na stôl do nakrúteného videa pridaný digitálne. 
     
  • Nezávislé médiá v HongKongu už takmer vôbec neexistujúVládny zásah uvoľnil trh pre propekingské a štátom vlastnené médiá.
     
  • Na ruskú agresiu na Ukrajine reagujú aj ruskí influenceri. Kým niektorí vyjadrujú podporu Ukrajine, ďalší šíria prokremeľskú propagandu. 
     
  • Ruský mediálny cenzor Roskomnadzor tvrdí, že Wikipedia sa stala zdrojom „neustálych útokov na Rusov“ a že jej články propagujú „výhradne protiruskú interpretáciu udalostí“. Štúdia však ukázala, že stovky článkov na Wikipedii odkazujú na prokremeľské dezinformačné médiá.

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk