DISINFO REPORT – 101. týždeň

Vitajte pri čítaní 101. vydania nášho pravidelného DISINFO REPORTu.

Moskva posilňuje šírenie dezinformácií na sociálnych sieťach prostredníctvom svojich diplomatov

Po tom, čo aj sociálne siete obmedzili ruským štátnym médiám používanie ich platforiem, Moskva hľadala spôsob, ako túto medzeru vyplniť a udržať si svoj vplyv a dosah aj na území mimo Ruskej federácie. Výsledkom bolo posilnenie šírenia dezinformácií prostredníctvom ruských diplomatických účtov na sociálnych sieťach. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu počet príspevkov ruských diplomatických účtov na Twitteri vzrástol v porovnaní s obdobím pred vojnou o 26%. Avšak pokiaľ ide o počet interakcií príspevkov ruských diplomatov, tie sa zvýšili od začiatku vojny o viac ako 200%. Viac v článku.

Na Slovensku sa šíria tri základné dezinformačné naratívy v spojitosti s vojnou na Ukrajine

Obrázok: Pixabay

Poľský Demagog analyzoval dezinformačné naratívy týkajúce sa primárne ukrajinských utečencov, ktoré sa šíria na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku a Rumunsku. Aj napriek tomu, že tieto naratívy sa do istej miery zhodujú, v každej krajine prikladajú dezinformační aktéri dôležitosť inej téme. Na Slovensku sa šíria tri základné naratívy: ohľadne vojenskej pomoci Ukrajine, o USA a NATO ako vinníkoch konfliktu a o ukrajinských utečencoch. Viac v článku.

Zvýšená intenzita šírenia dezinformácií pred maďarskými voľbami

Pár dní pred maďarskými voľbami sa politická polarizácia medzi dvoma konkurenčnými tábormi ocitla na najvyššej úrovni. Dezinformačné kampane sa v celej krajine zintenzívňovali. V rovnaký deň ako parlamentné voľby sa konalo aj referendum o takzvanom „zákone o ochrane detí“. Spustená tak bola dezinformačná kampaň na presviedčanie ľudí o „bezprostrednom nebezpečenstve zo strany západnej gender lobby“ . Ústrednou témou volebných kampaní sa stala aj vojna na Ukrajine. Orbán ruskú agresiu voči Ukrajine odsúdil, avšak verejné a provládne médiá Putinovu úlohu v konflikte stále bagatelizujú. Viac v článku.

Rusko, Irán a Saudská Arábia využívajú Twitter na šírenie dezinformácií

Od októbra 2018 Twitter zverejňuje tweety a ďalšie podrobnosti súvisiace s účtami, o ktorých sa domnieva, že boli súčasťou štátnych informačných operácií. Tím ASPI skúmal tieto údaje v archíve Twitteru, aby poskytol prehľad toho, ako sa angažovanosť, schopnosti a zámery jednotlivých štátov viesť dezinformačné kampane vyvíjali v priebehu času. Analyzovali údaje pochádzajúce zo 17 krajín. Rusko, Irán a Saudská Arábia obsadili prvé tri priečky, päticu dopĺňajú Čína a Venezuela. Viac v článku.

„Neonacistická junta bude zlikvidovaná.“ O čom si písal najaktívnejší hackerský gang?

Krátko po ruskej invázii na Ukrajinu ohlásil ransomvérový gang Conti plnú podporu ruskej vláde. Stanovisko prišlo po tom, čo Ukrajina vyzvala hackerov, aby jej pomohli chrániť kritickú infraštruktúru a získať informácie ohľadom ruských aktivít. Podpora ruskej vlády sa však ukázala ako chybný krok. Ihneď po stanovisku totiž začali niektorí klienti prechádzať ku konkurencii. Unikli aj desiatky tisíc správ z konverzácií, zdrojový kód príkazového a riadiaceho servera a taktiež zdrojový kód ransomvéru Conti. Uniknuté správy pochádzajú z platforiem RocketChat a Jabber. Viac v článku.

Zakrývanie vojnových zločinov dezinformáciami: prokremeľské médiá o udalostiach v Buči klamú

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré za posledné dva týždne v informačnom priestore stúpali:

  • Kremeľ sa snaží obsadiť informačný priestor tým, že ho zaplavuje protichodnými „vysvetleniami“ vojnových zločinov v Buči.
     
  • V prominentnom dezinformačnom naratíve sa uvádza, že udalosti v Buči sú nafingované ukrajinskou vládou a majú odvrátiť pozornosť sveta od zločinov spáchaných Ukrajincami, od ich objektov na výrobu biologických zbraní a od vojnových zločinov spáchaných Západom v iných častiach sveta.
     
  • Ďalšou významnou medializovanou témou bolo darovanie raketového systému S-300 Ukrajine zo strany Slovenska. To spustilo vlnu dezinformácií zo strany miestnych prokremeľských médií, ako aj politickej opozície.
     
  • Falošné správy o tom, že systém S-300 zničila ruská armáda sa začali šíriť niekoľko dní po jeho odovzdaní Ukrajine. Dezinformační aktéri sa navyše snažili podkopať snahy vlády o podporu Ukrajiny tvrdením, že Slovensko je zbytočne zaťahované do vojny. Viac v reporte

Boj o naše srdcia a mysle. Ako môže vyzerať hybridné pôsobenie?

V posledných desaťročiach prešlo naše bezpečnostné prostredie radikálnou zmenou. S touto zmenou však prichádzajú aj nové hrozby, na ktoré musia štáty reagovať. Aj na základe týchto skutočností bol prijatý Akčný plán koordinácie boja proti hybridným hrozbám. Čo sú to hybridné hrozby? Aké opatrenia obsahuje Akčný plán? V čom predstavujú dezinformácie hrozbu pre spoločnosť? A ako vyzerá cudzí vplyv na Slovensku? Na otázky v novej epizóde odpovedá riaditeľ Odboru pre hybridné hrozby a strategickú komunikáciu na Ministerstve obrany Victor Breiner.

Krátko z domova a zo sveta

  • Turecké úrady uväznili novinára po tom, čo oznámil, že hackeri ukradli osobné informácie z vládnych webových stránok a niektoré z nich s ním zdieľali, vrátane preukazu totožnosti prezidenta Erdogana. Zatknutý bol na základe obvinenia z nezákonného získavania a šírenia osobných informácií. 
  • Taiwanská armáda zverejnila príručku, v ktorej radí civilistom, ako sa pripraviť na potenciálnu čínsku inváziu, vrátane toho, kde nájsť úkryty pred bombami a ako zhromaždiť núdzové zásoby. Nedávna ruská invázia na Ukrajinu tiež zvýšila obavy, že Čína by jedného dňa mohla splniť hrozby anexie svojho menšieho suseda.
  • Najväčší ruský kanál konšpiračného hnutia QAnon na sociálnej sieti Telegram vyzýva svojich sledovateľov, aby neverili kremeľskej propagande o vojne na Ukrajine. Tento účet ďalej vyzýval ruských vojakov, aby nebombardovali Ukrajincov a vyzýval k „mieru a láske“ medzi oboma krajinami. 
  • Nový projekt Starling Lab využíva technológiu na zabezpečenie vizuálnych dôkazov ruských vojnových zločinov na Ukrajine. Dôkazy môžu byť kľúčové pred medzinárodným súdom. 
     
  • Ruská propaganda pokračujeVideo na sociálnej sieti TikTok zobrazuje tanečnice oblečené ako zdravotné sestry, ktoré tvoria tvar písmena „Z“. 

Ďakujeme, že odoberáte DISINFO REPORT.
Budeme ho neustále vylepšovať. Vaše návrhy a podnety nám prosím posielajte na info@infosecurity.sk
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU?
ĎAKUJEME!

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk