Identifikovali a obvinili mužov spoluzodpovedných za zostrelenie lietadla MH17

Sergej Nikolajevič Dubinský

Investigatívny portál Bellingcat identifikoval ľudí ktorí sa mali podieľať na zostrelení civilného lietadla

Jedna z identifikovaných skupín mala lietadlo spozorovať a túto informáciu posunúť posádke protilietadlového raketového systému BUK 332 len niekoľko minút pred zásahom a následnom zrútení pri ktorom zahynulo 289 ľudí.

Portál dnes zverejnil podrobnú správu v ktorej identifikuje mužov z telefonických nahrávok, ktoré boli zachytené krátko po nešťastí. Nahrávky ma k dispozícii aj holandský vyšetrovací tým.

Investigatívci čerpali informácie z voľne dostupných zdrojov, ktoré umožnili pozitívnu identifikáciu ľudí zapletených do tragédie. Skúmaním internetových fór, uniknutých súkromných správ a telefonátov, rôznych uverejnených rozhovorov so separatistami a za použitie najnovšej technológie na rozpoznávanie tvárí sa podarilo mužov identifikovať a zostaviť hierarchiu a organizačnú štruktúru

Medzinárodný vyšetrovací tím dnes vydal medzinárodný zatykač na ruských občanov Igora Girkina, Olega Pulatova a Sergeja Dubinského a na Ukrajinca Leonida Charčenka.

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk