Koľko zarábajú ruské dezinformačné médiá na reklame?

Zdroj: euvsdisinfo.eu

Kremeľské dezinformácie nie sú dotované iba ruským štátom. Obsah ktorý prezentujú na YouTube im generuje vysoké zisky. Koľko presne? Nová výskumná správa od Omelas sa pokúša nájsť odpoveď

Z YouTube, ktorá má 1,9 miliardy registrovaných užívateľov sa stalo bojisko. Bojuje sa o pozornosť divákov. Keď pozeráte na YouTube video, zjaví sa reklama. Výnosy z nej si delí platforma (ktorá inkasuje 55%) a autor (pre ktorého ostane zvyšných 45%).

Na to aby bol váš kanál ziskový, mal by mať aspoň tisíc odberateľov a za posledných 12 mesiacov viac ako 4.000 hodín pozerania divákmi. Až potom bude prijatý do partnerského programu YouTube. Funguje to jednoducho: Čím viac videní, tým viac peňazí.


Výskumná správa tvrdí, že pro-kremeľské médiá (
NTV, niekoľko jazykových verzií RT, Russia 1, Ruptly TV, TV Zvezda a iné) medzi rokmi 2017 a 2018 zarobili na reklame z YouTube najmenej 6 miliónov dolárov. YouTube z ich obsahu zarobil 7,2 miliónov. V priebehu niekoľkých rokov sa číslo pohybuje v desiatkach miliónov dolárov.

Článok bol prevzatý z EU vs Disinfo.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk