Poslanec SMERu sa na hlasovaní o prinavrátení hlasovacích práv Rusku v Rade Európy vôbec nezúčastnil

Pamätáte si na správu z minulého týždňa, ktorá sa točí okolo jedného poslanca SMERu, Martina Poliačika z PS a ich hlasovania v Rade Európy ohľadom vrátenia hlasovacích práv Ruskej Federácii?

Poslanec SMERu sa na svojom Facebookovom profile veľkými písmenami sťažuje, že musel v ruskej televízii vysvetľovať, že v napriek hlasovaniu v Rade Európy Slovenská republika Rusko naozaj podporsuje: „Zdôraznil som, že Slovensko podporilo ruských priateľov v Rade Európy a že veríme v spravodlivosť a v dialóg.“

Odvoláva sa na skutočnosť, že proti návrhu hlasoval Martin Poliačik ako jediný reprezentant slovenskej delegácie a preto si to niektoré média vyložili ako oficiálne stanovisko krajiny.

Martin Poliačik naznačil, že s hlasovaním samotného poslanca SMERu niečo nebolo v poriadku: „Čerešnička na záver pre novinárov: ak pán … [poslanec] tvrdí, že hlasoval za navrátenie hlasovacích práv Ruskej federácii, vypýtajte si od neho výpis hlasovania.“

Poliačik o niekoľko dní neskôr v rozhovore pre SME (minúta 9:27) už priamo tvrdí, že poslanec SMERu sa hlasovania nezúčastnil vôbec. Záznam z hlasovania na stránkach Rady Európy to potvrdzuje.

Informáciu už priniesol DenníkN ako časť článku so širším záberom. V nasledujúcich riadkoch udalosť stručne zhrnieme.

Poslancovu neprítomnosť potvrdzuje tiež skutočnosť, že súkromné lietadlo ktorým v pondelok 24.6. večer do Štrasburgu priletel, odletelo späť do Bratislavy už v utorok ráno. Hlasovanie o prinavrátení hlasovacích práv Rusku sa však konalo o deň neskôr, v stredu 26.6.

Zoznam hlasovaní na ktorých sa v Rade Európy minulý týždeň zúčastnil poslanec Martin Poliačik. Zvýraznené je hlasovanie o prinavrátení hlasovacích práv Ruskej Federácii
Poliačik je zo slovenskej delegácie jediný, kto zákon hlasoval

Tvrdenie Martina Poliačika potvrdzujú záznamy Rady Európy, podľa ktorých sa poslanec SMERu od konca januára 2019 hlasovania zúčastnil len raz a to v pondelok 24.6.2019.

Záznam z archívu Rady Európy potvrdzuje, že sa poslanec SMERu zúčastil na hlasovaní iba v pondelok 24.6.2019

Išlo o hlasovanie o zmene pravidiel pre podávanie žiadostí o hlasovacie práva. Odhlasovaná zmena vo výnimočných prípadoch povoľuje delegácii, ktorá sa o hlasovacie práva uchádza, aby si predmetnú žiadosť, ktorá sa zvyčajne podáva v januári, mohla podať aj inokedy.

Hlasovacie práva v Rade Európy boli Ruskej Federácii odňaté ako súčasť sankcií za násilnú anexiu ukrajinského Krymu.

Victor Breiner
Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk