Zem a Vek a Bádateľ šíria ruskú propagandu o údajnom obchode Červeného kríža s detskými orgánmi na Ukrajine

Zem a Vek a Bádateľ publikovali zavádzajúce články, podľa ktorých Červený kríž odoberá zdravým deťom na Ukrajine orgány a šíri príručky s inštrukciami ako používať zbrane. Na tieto tvrdenia, ktoré boli šírené primárne ruskými propagandistickými kanálmi, neexistujú žiadne relevantné dôkazy.

Badatel.net zverejnil 18. júna 2022 dezinformačný článok s názvom „Červený kríž vraj odoberá orgány deťom na NATO-m podporovanej Ukrajine“. Portál Zem a Vek o tri dni neskôr, 21. júna, publikoval podobný zavádzajúci a konšpiračný článok s názvom „Rusko vyšetrí obvinenia z podozrivej činnosti Červeného kríža“.

Neznámi autori oboch článkov šíria informácie prezentované ruskou propagandou. Tvrdia, že ukrajinská pobočka Červeného kríža viedla pochybné záznamy o deťoch so zdravými orgánmi. Zároveň vraj produkovala príručky o tom, ako používať zbrane.

Autori príspevkov tvrdia, že na Západe je nedostatok darcovských orgánov, a preto sa na uspokojenie ich transplantačných potrieb využívajú miesta konfliktov. Rozoberajú tiež údajne dlhú históriu odoberania orgánov na Ukrajine.

O obchodovaní s orgánmi na Ukrajine neexistujú žiadne dôkazy

Jediným zdrojom tvrdení o „pochybných aktivitách Červeného kríža“ na Ukrajine je videonahrávka Volodymyra Taranenka. Ten by mal údajne stáť na čele občianskej organizácie „Ľudový oddiel“ v Ruskom podporovanej separatistickej Doneckej ľudovej republike (DĽR).

Video údajne pochádza z mesta Mariupoľ, ktoré je momentálne pod ruskou nadvládou. Prevzatiu moci predchádzal niekoľkotýždňový brutálny útok, pri ktorom prišli o život tisícky civilistov a veľká časť prístavného mesta zostala v troskách.

Taranenka, vzhľadom na jeho príslušnosť k samozvanej DĽR, nemôžme považovať za objektívny zdroj obvinení. Z videa, na ktorom je možné nejasne vidieť zničené kancelárie s množstvom dokumentov, zároveň nie je možné určiť, či skutočne ide o Mariupoľ. Na zázname nie je prítomný žiadny personál, ktorý by mohol identifikovať obsah dokumentov.

Hlas komentujúci video tvrdí, že sa pred ním nachádzajú lekárske záznamy zdravých detí a rodičov, čo sa mu zdá podozrivé, divák sa však už nedozvie, čo presne je na tom zvláštne. Podľa ukrajinského ministerstva zdravotníctva je totiž uchovávanie informácií o zdraví jednotlivých orgánov a informácií o rodičoch v zdravotnej dokumentácii detí bežnou praxou v súlade s medzinárodnými normami. Ich prípadná existencia tak v žiadnom prípade nepotvrdzuje závažné obvinenia o obchode s orgánmi.

Portál Zem a Vek tvrdí, že Medzinárodný výbor Červeného kríža (ICRC) sa k obvineniam nevyjadril. To však nie je pravda. Dva dni po zverejnení spomínaného videa na Telegrame vydal ICRC oficiálne stanovisko. Predstavitelia ICRC jednoznačne popreli zhromažďovanie lekárskych záznamov o deťoch alebo akékoľvek zapojenie do obchodu s ľudskými orgánmi.

Tvrdenia o nájdení dokumentov s pokynmi „ako používať zbrane, a to aj vo formáte určenom pre deti“ sú zavádzajúce. Príručky totiž obsahujú informácie o tom, ako identifikovať a zlikvidovať nevybuchnutú muníciu, čo je v súlade s misiou ICRC.

Jedným z hlavných cieľov humanitárnej organizácie je totiž zvyšovať povedomie o rizikách spôsobených mínami a inými výbušninami a poskytovať podporu miestnym orgánom, ktoré označujú nebezpečné oblasti a odstraňujú nevybuchnutú muníciu. Príručky tak slúžia napríklad lokálnym autoritám či tímom pracujúcim na neutralizácii nebezpečných predmetov.

Predstavitelia ICRC tieto návody žiadnym spôsobom neutajujú. Na webovej stránke organizácie ich zverejnili pre širokú verejnosť vo viacerých jazykoch.

S ľudskými orgánmi sa logisticky aj časovo ťažko manipuluje

Ako dodáva Polygraph.info, myšlienka rozsiahleho sprisahania za účelom obchodovania s ľudskými orgánmi je extrémne nepraktická a z logického hľadiska nedáva zmysel.

Joel Newman, hlavný komunikačný stratég organizácie United Network for Organ Sharing, ktorá riadi systém transplantácií v USA, uviedol, že obvinenia z nezákonného odberu orgánov sa často objavujú vo vojnových oblastiach. Šanca, že k tomu však dochádza organizovaným spôsobom, je veľmi malá.

V prvom rade majú orgány len krátku trvanlivosť. Odborníci ich teda musia transplantovať v priebehu niekoľkých hodín. Maximálna doba medzi odobratím a transplantáciou sa líši podľa orgánov, napr. srdce a pľúca môžu byť transplantované do 4-6 hodín, pečeň 8-12 hodín a obličky 24-36 hodín.

S orgánmi sa navyše veľmi ťažko manipuluje. Nemôžu byť totiž zmrazené, musia byť udržiavané v sterilnom prostredí a uchované v špeciálnom roztoku s konzervačnou látkou.

Zároveň existuje množstvo prekážok týkajúcich sa kompatibility medzi darcom a príjemcom, vďaka ktorým je biznis s orgánmi veľmi málo pravdepodobný. Patrí medzi ne napríklad krvná skupina, telesná hmotnosť či závažnosť zdravotného stavu.

Okrem toho existuje veľké množstvo regulačných prekážok. Operácie, ako aj systém darcovstva, sú na Západe zároveň transparentné a zahŕňajú obrovské množstvo dokumentácie. Podozrivá aktivita by teda nemohla prejsť bez povšimnutia.

Ruská propaganda využíva konšpirácie o obchodovaní s ľudskými orgánmi pravidelne

Vymyslené obvinenia o Červenom kríži a ich údajnom obchode s detskými orgánmi šírili primárne ruské propagandistické kanály ako napríklad RT, Sputnik alebo Ria Novosti.

Dezinformácie o odbere ľudských orgánov sú pravidelne sa opakujúcou súčasťou ruskej propagandy. V minulosti Kremeľ obviňoval z tejto činnosti bez relevantných dôkazov napríklad NATO, sýrske Biele helmy či manželku bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho.

O Ukrajine šíri Kremeľ tieto nepodložené tvrdenia od roku 2014. Príklady, ktoré vyvrátila ukrajinská fact-checkingová stránka StopFake.org môžete nájsť tu, tu alebo tu.

Kanadská spravodajská služba už koncom marca varovala pred šírením nepravdivých tvrdení, že Ukrajina odoberá orgány padlých vojakov, žien a detí. Týmto spôsobom sa podľa kanadských autorít Kremeľ usiluje získať podporu pre svoju agresívnu vojnu.

Ruská propaganda neustále útočí na medzinárodné organizácie pôsobiace na Ukrajine s cieľom zdiskreditovať ich. Diskreditačné kampane zameriava okrem ICRC napríklad na ukrajinskú špeciálnu monitorovaciu misiu OBSE. Tá sa od roku 2014 podieľa na monitorovaní rusko-ukrajinskej vojny.

Dezinformačné portály šíria ruskú propagandu v slovenskom informačnom priestore

Stránky Zem a Vek a Bádateľ sú na Slovensku dlhodobo známe svojím problematickým obsahom. Výskumníci z nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk zaradili oba portály na zoznam stránok so sporným obsahom.

Portál Zem a Vek produkuje články kritizované za šírenie dezinformácií, konšpiračných teórií či manipulatívneho obsahu. Analytická spoločnosť Gerulata Technologies zaradila stránku na zoznam zdrojov, ktoré na Slovensku šíria prokremeľskú propagandu a predstavujú veľkú hrozbu pre spoločnosť v informačnom priestore.

Šéfredaktor Zem a Vek Tibor Rostas sa zviditeľnil svojimi antisemitskými názormi, za ktoré bol aj právoplatne odsúdený, alebo svojimi blízkymi vzťahmi s ruskou ambasádou na Slovensku, od ktorej žiadal finančnú podporu.

Bádateľ taktiež figuruje na zozname stránok s pochybným obsahom na základe článkov, ktoré dezinformujú, šíria lživú propagandu a majú podvodný a šarlatánsky charakter. Informácie nachádzajúce sa na stránke môžu mať potenciálne vážne politické, ekonomické a zdravotné dôsledky.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Karlovej univerzite v Prahe. Venuje sa vnútroštátnym vojnám a faktorom, ktoré občianske konflikty podporujú. Zaujíma sa taktiež o globálne dopady klimatických zmien, propagandu ako nástroj zahraničnej politiky štátov a ruský vplyv v regióne strednej Európy. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk