Trump pred voľbami nenariadil tajne označiť hlasovacie lístky vodotlačou

Po prezidentských voľbách v USA sa dezinformačnou scénou po celom svete šíri konšpirácia ohľadom predvolebného označovania hlasovacích lístkov vodotlačou, ktorá má slúžiť na odhalenie podvodu spáchaného demokratmi. To má mať na svedomí federálna agentúra DHS (ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť), na pokyn samotného Trumpa. Avšak, pravdivostná hodnota konšpirácie stroskotáva hneď na úvod, predovšetkým na nevedomosti autorov o pravidlách a spôsobe fungovania amerického volebného systému.

Konšpiračná reťaz

Článok bol uverejnený na problémovom webe infovojna.sk, ktorý je charakteristický šírením konšpirácií a dezinformácií. Autor ako zdroj uvádza iný dezinformačný a konšpiračný web, a to konkrétne český aeronet.cz. Obidva portály sú zaradené v rebríčku so sporným obsahom na stránke konspiratori.sk. Konšpirácia, ktorá tvorí gro článku a ktorej sa primárne článok venuje pochádza z webu infowars.com. Tento portál je hodnotený ako konšpiračný web podporujúci pseudovedu. Obsahom portálu je množstvo falošných správ, konšpiračných teórií a extrémna pravicová zaujatosť.

Pochybní šíritelia

Dezinformačné weby na československej scéne začali po voľbách v USA rýchlo rozširovať konšpiráciu ohľadom označených volebných hlasov (okrem infovojny, tak spravil aj aeronet.cz alebo arfa.cz). Samotná konšpirácia je šírená Trumpovými stúpencami QAnon (veria, že Trump je záchrancom krajiny pred skorumpovanou vládou elitných pedofilov) a portálom infowars.com.

Jeden z najsilnejších hráčov americkej dezinformačnej scény, infowars.com, odprezentoval rozhovor s bývalým zamestnancom vlády Steve Piecznikom (bol súčasťou vlády počas Carterovej administratívy). Tvrdil, že Trumpova administratíva, čiže federálna vláda, zámerne pred voľbami označila všetky volebné lístky vodoznakom (QFS blockchain) a pomocou toho vie, kam hlasovacie lístky smerovali a kto ich dostal. Údajné sfalšované hlasovacie lístky demokratov nebudú obsahovať spomínaný vodoznak. Samotnú operáciu nazývajú Sting (bodnutie). Pomocou tejto operácie, podľa dezinformátorov, budú odhalené podvody demokratov, prostredníctvom ktorých bude novozvolenému prezidentovi J. Bidenovi hroziť väzenie.

Šíritelia tejto dezinformácie sú považovaní za veľmi nedôveryhodných. Stúpenci QAnon, tvrdia, že svet je riadený tajným židovským učením (kabala). To podľa nich tvoria demokrati, celebrity alebo miliardári uctievajúci satana, ktorí sa aktívne zapájajú do pedofílie, obchodovania s ľuďmi atď. Taktiež veria, že Donald Trump vedie tajnú vojnu proti tejto kabale a jej spolupracovníkom, aby odhalili zločincov a všetkých ich poslali do väzenia v Guantánamo. Táto konšpiračná teória bola v minulosti podporovaná aj ruskými botmi na Twitteri. Bývalí pracovníci spoločnosti Twitter uviedli, že ruské účty, s napojením na Kremeľ, pomáhali v minulosti rozširovať QAnon. Spomínaný Steve Piecznik, ktorý bol počas rokov 1977-1981 zamestnancom vlády, je v súčasnosti považovaný za silnú súčasť americkej dezinformačnej scény. V minulosti obhajoval množstvo konšpiračných teórií, ktoré boli jednoznačne vyvrátené.

Absencia základných vedomostí o fungovaní volieb v USA

Okrem toho, že je konšpirácia šírená nedôveryhodnými zdrojmi, tak je absolútne klamlivá a zavádzajúca aj po obsahovej stránke. Tá poukazuje na absolútnu nevedomosť konšpirátorov o tom, ako sa uskutočňujú a následne prebiehajú prezidentské voľby v USA. Tvrdenie, že Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť alebo iná federálna agentúra má na starosti voľby, výrobu hlasovacích lístkov, kontrolu alebo prepočítavanie je nezmysel.

Každý štát individuálne dohliada na priebeh volieb prostredníctvom vlastných nariadení. Väčšina volieb sa koná na úrovni krajov, kde ich riadia napríklad volebné rady alebo volební úradníci. Podľa Národnej konferencie štátnych zákonodarcov existuje v USA viac ako 10 000 volebných jurisdikcií, z ktorých každá má svoje vlastné postupy hlasovania.

Navrhovanie, tlač a distribúciu hlasovacích lístkov majú na starosti súkromní dodávatelia, ktorí sú vyberaní už spomínanými volebnými radami alebo volebnými úradníkmi v samotných štátoch.

Autor v článku prikladá aj video, kde žena, pod názvom kanála Chrissy Stafford, skúma volebný lístok a poukazuje na drobné bodky z tlačiarne, ktoré sú viditeľné na volebnom lístku. Video strhlo množstvo pozornosti medzi konšpirátormi, na základe čoho vznikli tvrdenia, že sa jedná o spomínané označenie vodoznakom.

Je všeobecne známe, že väčšina poštových hlasovacích lístkov obsahuje vodoznaky, QR kódy alebo iné bezpečnostné nástroje. Jeff Ellingtom, prevádzkový riaditeľ tlačiarenskej spoločnosti Runbeck Election, uviedol, že niektoré štáty, napríklad Kalifornia, majú vo svojom dizajne volebných lístkov vodoznaky a QR kódy, ktoré zaručujú, že sa hlasovacie lístky bez problémov dostanú k voličom.

Samotná existencia bezpečnostného mechanizmu na volebnom lístku nepotvrdzuje, že by výrobu, šírenie a označovanie volebných lístkov (napr. vodotlačou) malo na svedomí DHS, alebo Trumpova administratíva.

Naopak, potvrdzuje to fakt, že volebné lístky obsahujú bezpečnostné prvky, ktoré majú zabrániť falšovaniu volieb.

Čo na to predstavitelia štátov?

Absenciu volebných podvodov potvrdzuje aj odpoveď predstaviteľov všetkých štátov na otázku od New York Times. Americký denník zisťoval, či boli zaznamenané podvody, pokusy o manipuláciu alebo iné problémy. Odpoveď bola u všetkých zhodná, nezaznamenali. Zastúpenie u predstaviteľov štátov tvoria ako demokrati tak aj republikáni.

Dôležité je uviesť aj skutočnosť, že autori týchto konšpirácií v konečnom dôsledku idú sami proti sebe.

Sledovanie každého jedného hlasovacieho lístka by bolo zásadným porušením pravidla tzv. voličského tajomstva.

Ignorácia dôkazov

Článok je založený na komplexnej konšpiračnej teórii, ktorá však svoje tvrdenia nezakladá na exaktnosti. Využíva metódu falošného experta. Toho predstavuje osoba Steve Piecznika, ktorý ma vzbudzovať dojem odborníka na danú problematiku. Obsah konšpirácie je rozvíjaný na základe nevedomosti autorov o pravidlách volieb v USA. Prítomná je aj ignorácia dôkazov. Výsledkom celej konšpirácie je vytvorený záver bez zohľadnenia relevantných dôkazov. Využívanie odbornej terminológie na opis fungovania vodotlače má navodiť väčšiu mieru dôveryhodnosti konšpirácie.

Nadpis článku je formovaný ako clickbait, označujúci konšpiráciu o sfalšovaných voľbách ako samozrejmú vec, ktorej následok bude hromadné zatýkanie demokratov. Vizuálnu stránku článku tvoria screenshoty zo spomínaného rozhovoru uverejnenom na infowars.com medzi moderátorom a Steve Piecznikom. V príspevku je prítomný tweet zástancu konšpirácie QAnon a video, ktoré má navodzovať dojem falošnosti volebných lístkov.

Záver

Jadro konšpirácie je postavené na chybnej predstave, že DHS (ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť) ako federálna agentúra dohliadala nad výrobou a distribúciou hlasovacích lístkov v prezidentských voľbách v USA. Keďže žiaden z ústredných orgánov federálnej vlády nemá na starosti výrobu alebo distribúciu  volebných lístkov, je tento článok a celkovo konšpirácia Sting nielenže nezmyslom, ale aj veľkou ignoráciou toho ako prezidentské voľby v USA v skutočnosti fungujú.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,2/7


Autor analýzy: Martin Nociar

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi