Bádateľ prezentuje hypotetickú chorobu X ako skutočné ochorenie, z ktorého chcú „globalistické elity“ urobiť pandémiu

Nedávne články zverejnené na pseudovedeckom portáli Bádateľ šíria nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia o chorobe X. Naznačujú, že ide o skutočné ochorenie pripravované zlomyseľnými elitami. V skutočnosti je to len označenie pre hypotetický patogén, ktoré slúži hlavne vedcom na zlepšovanie pripravenosti na možné budúce pandémie. Články na Bádateľovi však zneužívajú tento koncept na šírenie konšpiračných teórií a vyvolávanie strachu medzi ľuďmi.

Na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose sa konala panelová diskusia s názvom „Príprava na chorobu X“, ktorej sa zúčastnili svetoví lídri v oblasti zdravotníctva, vrátane šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa

Témy sa hneď chytil Bádateľ a zverejnil dva články (1, 2), v ktorých zavádza a konšpiruje o „záhadnej“ chorobe X. Choroba X (z anglického Disease X) v skutočnosti neexistuje, je to len označenie pre hypotetický patogén, ktorý by potenciálne mohol vyústiť až do pandémie. Označenie sa používa už od roku 2018 a slúži hlavne ako pomôcka, ktorú používajú vedci na zlepšenie pripravenosti na ďalšiu možnú pandémiu.

Bádateľ však o chorobe X zamlčiava fakt, že nie je skutočná. Prezentuje ju ako ochorenie, ktoré údajne pripravuje WEF a WHO, aby presadili pandemickú zmluvu, ktorá má údajne zbaviť národy ich suverenity a zaviesť globálnu vládu tzv. Nového svetového poriadku.

Oba články v značnej miere o chorobe X zavádzajú a zasadzujú ju do konšpiračných teórií, ktoré Bádateľ dlhodobo propaguje. Neobsahujú žiadny dôkaz alebo dôveryhodný argument, opierajú sa len o informácie od neznámeho informátora. Naopak, využívajú expresívny jazyk a v čitateľoch sa snažia vyvolať emócie.

Čo je to choroba X?

Termín „choroba X“ začala WHO prvýkrát používať v roku 2018. Predstavuje hypotetický, neznámy patogén, ktorý by mohol spôsobiť vážnu medzinárodnú epidémiu alebo pandémiu. Tento koncept zdôrazňuje potrebu lepšej prípravy na možné budúce hrozby, ktoré môžu mať pôvod v rôznych vírusových skupinách. Odkedy sa začal používať tento termín, bol to práve COVID-19, ktorý sa v roku 2020 stal prvou chorobou X.

Nikto nevie, kedy bude ďalšia pandémia, ani aké ochorenie ju spôsobí. Nasledujúca choroba X by však mohla vzniknúť z jednej z približne 25 vírusových skupín. Dlho sa považoval za najvážnejšieho kandidáta práve koronavírus, a to dávno pred vypuknutím pandémie v roku 2020. Boli to práve koronavírusy, ktoré spôsobili šírenie ochorenia SARS v roku 2002, neskôr MERS a naposledy COVID-19. Ďalším kandidátom na vytvorenie globálnej krízy môže byť chrípka. Tá už v roku 1918 spôsobila pandémiu španielskej chrípky, ktorej podľahli desiatky miliónov ľudí. Medzi ďalšie známejšie vírusy s potenciálom masívneho rozšírenia patrí aj Ebola či Zika.

Ako poznamenáva nadnárodná nadácia Koalícia pre inovatívnu pandemickú pripravenosť (CEPI), to, že nevieme presne predikovať jej vlastnosti a príchod, neznamená, že sa na novú chorobu X nemôžeme už pripravovať. Ak budú vedci už teraz získavať čo najviac poznatkov o vírusoch, z ktorých môže najpravdepodobnejšie vzniknúť budúca epidémia alebo pandémia, môžu dosiahnuť náskok pri vyvíjaní vakcín alebo iných liečebných metód, ktoré sa dajú rýchlo prispôsobiť na nové vírusové ochorenie. 

Pri príprave na ďalšiu pandémiu je tiež dôležité, aby boli zdravotnícke služby odolnejšie voči náhlym zmenám či mali lepšie systémy skorého varovania pre nového choroby. Aby sa neopakovali scenáre z nedávnej pandémie, keď nemocnice nezvládali nátlak na svoje kapacity, môžeme sa už teraz pripravovať na chorobu X bez toho, aby sme museli vedieť, o aké ochorenie pôjde.

„Je lepšie predvídať niečo, čo sa môže stať, pretože sa to v našej histórii stalo veľakrát a pripraviť sa na to. Nemali by sme čeliť veciam nepripravení. Môžeme sa pripraviť aj na niektoré neznáme veci,“ vyjadril sa k téme Tedros Adhanom Ghebreyesus, generálny riaditeľ WHO, na nedávnej diskusii v Davose.

Choroba X podľa Bádateľa zapadá do širšej schémy elity ovládnuť ľudstvo

Články zverejnené na portáli Bádateľ nielenže zavádzajú o koncepte choroby X, ale šíria aj známe konšpiračné teórie. Napríklad jeden z článkov má názov „Informátor z WEF hovorí, že „choroba X“ bude konečným riešením na depopuláciu 6 miliárd duší“. Ide o veľkú konšpiračnú teóriu, podľa ktorej existuje tajná a zlomyseľná agenda, ktorú presadzujú mocné skupiny, vlády či organizácie, najčastejšie označované ako globalisti alebo elita. 

Tieto skupiny chcú údajne redukovať globálnu populáciu, aby mohli ľahšie kontrolovať ľudí a zaviesť tzv. Nový svetový poriadok, ktorého súčasťou má byť jedna globálna vláda. Na dosiahnutie tohto cieľa majú využívať napríklad vakcíny, šírenie chorôb, chemtrails, geneticky modifikované potraviny, kontrolovanie médií a pod. Ide však o typickú konšpiračnú teóriu, ktorej chýbajú akékoľvek dôveryhodné dôkazy. Veľká časť týchto tvrdení sa objavuje aj v článkoch, ktoré publikoval Bádateľ o chorobe X.

Oba články na portáli Bádateľ navyše tvrdia, že nedávne diskusie o chorobe X na svetovom fóre v Davose pripomínajú udalosť „Event 201“, ktorá sa konala v októbri 2019. Išlo o cvičenie pripravenosti na pandémiu organizované John Hopkins Center for Health Security v partnerstve s WEF a Nadáciou Billa a Melindy Gatesovcov. Bádateľ naznačuje, že nie je náhoda, že cvičenie sa konalo krátko pred vypuknutím skutočnej pandémie a že „globalistická elita“ o ochorení COVID-19 vedela dopredu. 

Ide však o roky omieľané nepravdivé tvrdenie, ktoré bolo mnohokrát vyvrátené (napríklad 1, 2, 3, 4, 5). Simulácia sa skutočne konala, nijako to však nedokazuje, že by pandémia bola plánovaná. Vedci dlhodobo poukazovali na to, že je otázkou času, kedy niektoré z ochorení prerastie do globálnej pandémie. Náhodou nie je ani to, že sa rátalo s možnosťou koronavírusu, keďže ten už predtým spôsobil epidémie SARS a MERS.

Články vychádzajú z nedôveryhodných zdrojov

Informácie zverejnené v článkoch na portáli Bádateľ nie sú v žiadnom prípade dôveryhodné. Predkladajú totiž nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia, šíria konšpiračné teórie, no taktiež sa snažia o manipuláciu čitateľov a apel na ich emócie. Používajú expresívne výrazy, čitateľom dávajú sugestívne otázky, seba prezentujú ako šíriteľov pravdy a dôveryhodné médiá označujú ako „predajné šľapky elity.

Nakoniec vyzývajú čitateľov k odporu voči údajnej nadvláde globalistov. Jeden zo spomínaných článkov končí otázkou: „Necháme sa globalistami oklamať znova alebo sa tentokrát postavíme na tvrdý odpor?“ a druhý: „Tak ako? Chystáte sa zapojiť do boja proti plánom globálnej elity na úplnú globálnu nadvládu nad ľudstvom? Alebo sa budete len nečinne prizerať ako elity napĺňajú svoju zvrátenú agendu?“.

Portál Bádateľ je nezávislým projektom Konšpirátori.sk zaradený na zoznam stránok so sporným obsahom. Okrem iného, aj preto, že obsahuje „konšpiračné teórie a bludy“, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia“. Na svojej webstránke pravidelne zverejňuje konšpiračné články, často útočiace práve na WEF, WHO, Billa Gatesa a iné osobnosti a organizácie, ktoré neraz prezentuje ako zlomyseľnú „globalistickú elitu“.

Oba články zverejnené na stránke Bádateľ boli prevzaté z amerického portálu The People’s Voice. Podľa Poynter Institute ide o jedného z najpopulárnejších vydavateľov falošných správ na svete a podľa projektu Media Bias/Fact Check je to pochybný zdroj, ktorý je založený na extrémnej krajne pravicovej zaujatosti a má nulovú dôveryhodnosť.

Autorom oboch článkov je Baxter Dmitrij z The People’s Voice. Ide o redaktora, ktorý publikoval tisícky textov, no jeho identita je viac-menej neznáma. V minulosti mal na webstránke aj fotografiu, zistilo sa však, že nebola pravá. Na fotke sa nachádzal programátor z Lotyšska, ktorý potvrdil, že mu bola ukradnutá identita a žiadnym Dmitrijom nie je.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/