„Diabolský“ plán vakcinácie?

Článok z dielne „bývalej kariérnej diplomatky“ uverejnený na portáli Zem a Vek je reakciou na vyjadrenie predsedníčky Európskej komisie Ursuli von der Leyenovej, vyzývajúcej na spoločný postup členských štátov EÚ v očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Autorka obsah tohto vyjadrenia paranoidne nadinterpretuje a dáva do súvisu s vyfabulovanými tvrdeniami, čitateľovi tak predkladá ničím nepodložený konšpiračný naratív.

„Kariérna diplomatka“

Text je publikovaný portálom Zem a Vek, ktorý je známy svojim pravidelným publikovaním zavádzajúceho, dezinformačného a konšpiračného obsahu. Autorkou predmetného textu je podľa popisu pod článkom „bývalá kariérna diplomatka“ Ing. Iveta Michalíková, ktorá sa podľa zistení portálu Denník N dostala do služieb Ministerstva zahraničných vecí z prostredia HZDS či SNS a mala pôsobiť v menej významných funkciách.

Po rozkliknutí jej autorského profilu zisťujeme, že dotyčná na portáli Zem a Vek pravidelne uverejňuje články, ktoré sa vyznačujú vysokým obsahom konšpiračných naratívov a nízkym obsahom hodnoverných zdrojov.

Mimo iné sa v minulosti podieľala na vytvorení a šírení vyfabulovaných obvinení, že exprezident Kiska mal byť väznený v Stredoafrickej republike kvôli kšeftovaniu so zbraňami a pokusu o prevrat.

Môžeme tak usúdiť, že vytváranie a šírenie falošného obsahu nie je pre autorku ničím neobvyklým. V samotnom texte sa autorka odvoláva len na jeden zdroj, tým je článok Týždenníka TREND, na ktorého obsah v texte reaguje. Ten možno považovať za hodnoverný zdroj informácií.

Žiadna informatívna hodnota

Text je reakciou na výzvu predsedníčky Európskej komisie Ursuli von der Leyenovej, aby všetky členské štáty EÚ začali s vakcináciou proti Covid-19 v rovnaký deň a postupovali v boji proti ochoreniu spoločne a jednotne. Spresnila, že na to, aby bola očkovacia kampaň účinná, je potrebné aby bolo zaočkovaných aspoň 70 percent populácie členských štátov. Text okrem množstva invektív a subjektívnej interpretácie tohto vyjadrenia neprináša žiadne ďalšie faktograficky overiteľné informácie. Informatívna hodnota článku je tak mizivá.

Ukážkový príklad konšpiračnej teórie

Článok je priam ukážkový príklad konšpiračnej teórie, nakoľko je celý postavený na paranoidnej nadinterpretácii spomínaného vyjadrenia  predsedníčky Európskej komisie Ursuli von der Leyenovej.

Hneď v úvode článku autorka tvrdí, že „Nemusíme byť konšpirátori, ani kandidáti na Nobelovu cenu, aby sme pochopili, čo stojí za zámerom Leyenovej.“ Paradoxne používa jednu z najčastejšie používaných manipulačných techník, ktorú možno pozorovať takmer v každej konšpiračnej teórii. A to presvedčenie, že sa nič nedeje náhodou a všetky udalosti sú interpretované ako príčiny sprisahania, respektíve utajovaného plánu.

Vyjadrenie von der Leyenovej o potrebe postupovať jednotne a spoločne vo vakcinácii je interpretované ako súčasť akéhosi „diabolského“ plánu, kde sa autorkou nepomenovaní „bábkovodiči“ snažia pomocou vakcinácie zbaviť „neužitočnej populácie, ktorá užiera ich zdroje, ich vodu, ich planétu”.

Je zrejmé, že opis takéhoto ničím nepodloženého dystopického scenára má za účel podnietiť v čitateľovi negatívne emócie voči EÚ.

Taktiež tu možno pozorovať manipulačnú techniku známu ako argument šikmou plochou, kde  malé kroky nevyhnutne povedú k reťazovej reakcii a výrazným negatívnym dôsledkom. Teda, že vakcinácia musí nevyhnutne viesť k likvidácii časti obyvateľstva.

Záver

Autorka sa ani nepokúša zamaskovať konšpiračný obsah svojho článku a čitateľovi opakovane predkladá čisté fabulácie. Článok nemá žiadnu informatívnu hodnotu a prevažnú časť jeho obsahu tvoria výplody autorkinej fantázie. I napriek tomu, že autorka v úvode tvrdí, že „nemusíme byť konšpirátori, ani kandidáti na Nobelovu cenu, aby sme pochopili, čo stojí za zámerom Leyenovej,“ po analýze článku môžeme usúdiť, že jedno z týchto pomenovaní na autorku vcelku sedí a „kandidát na nobelovu cenu“ to nie je.

Celkové hodnotenie redakcie: 1,3/7


Autor analýzy: Denis Takács

Editori: Michaela Ružičková, Peter Dubóczi