Katastrofálna moderácia Facebooku v arabskom svete

Po prevalení kauzy Facebook papers sa naozaj potvrdilo, že nie všetci užívatelia sociálnej siete sú si rovní. Aktivisti, ale aj občianska spoločnosť už roky upozorňujú na diskriminačné moderovanie obsahu v neanglofónnych regiónoch. Podľa všetkého sú na tom najhoršie arabsky hovoriaci používatelia.

Dokument z roku 2020, ktorý skúmal moderovanie Facebooku na Blízkom východe a severnej Afrike, uvádza, že algoritmy odhaľujúce terorizmus, označia neodvôvodnene až 77% príspevkov.

Dialekty ako problém

Arabčina je tretím najpoužívanejším jazykom na Facebooku. Obyvatelia Blízkeho východu a severnej Afriky zároveň používajú platformu častejšie ako ľudia v iných regiónoch. Problém v moderovaní obsahu v tomto regióne je v tom, že arabčina nie je jeden ucelený jazyk. Predstavuje viacero dialektov, ktoré veľmi často nie sú vzájomne zrozumiteľné. 

Podľa profesorky na Americkej univerzite v Káhire Rashi Abdullah Facebook potláča neškodný alebo dôležitý obsah, ako napríklad vtipy, spravodajstvo či politické diskusie. Vraví, že za to môže hlavne väčšia automatizácia platformy a rastúca popularita umelej inteligencie a algoritmov.

Za jeden z dôvodov sa takisto pokladá nedostatok pracovníkov rozumejúcich rozmanitosti arabčiny, ktorí by mohli trénovať algoritmy pre rôzne dialekty.

Operácia Kartágo a iné cenzúry

Arabsky hovoriaci aktivisti a novinári, mnohí využívajúci sociálne siete na zdokumentovanie porušovania ľudských práv a vojnových zločinov, bežne podliehajú cenzúre a zákazom prístupu na platformy – najčastejšie pod zámienkou terorizmu. 

Na začiatku roku 2020 spustili sýrski aktivisti ambicióznu kampaň. Tá odsudzovala rozhodnutie Facebooku zrušiť tisíce anti-assadovských (Baššár al-Asad je prezidentom Sýrie) účtov a stránok, ktoré dokumentovali vojnové zločiny od roku 2011, pod zámienkou odstránenia teroristického obsahu. Napriek odvolaniu ostáva niekoľko týchto účtov suspendovaných.

V Tunisku, kde je Facebook dominantnou sociálnou sieťou, bolo koncom mája 2020 deaktivovaných najmenej 60 účtov. Niektoré z nich patrili tuniským influencerom a novinárom, mnohé však boli súkromné s nízkou sledovanosťou. 

Stalo sa to v kontexte „Operácie Kartágo“, počas ktorej mala tuniská firma pre digitálnu komunikáciu, využiť platformu na ovplyvnenie prezidentských volieb, šírením dezinformácii hlavne v Tunisku, no aj v iných frankofónnych krajinách Afriky ako je Togo či Pobrežie Slonoviny. Facebook uviedol, že profily odstránil, pretože boli v rozpore s politikou proti zahraničnému zasahovaniu.

Twitter doposiaľ poskytoval priestor pre hlasy egyptských miestnych disidentov, ktorí boli súčasťou revolúcie. To v dnešnej dobe už neplatí. Mohamed Ali, egyptský herec a whistle-blower, odhalil korupciu v egyptskej armáde. Následne sociálna sieť pozastavila viacero účtov, ktoré boli kritické k egyptskej vláde, a úplne vyradila vplyv egyptských disidentov.

LGBT+ Arabi a sociálne siete

Maroko je krajina, kde je homosexualita nelegálna. Marocká modelka Sofia Taloni s viac ako 620-tisíc sledovateľmi počas livestreamu povedala, aby si jej fanúšikovia stiahli homosexuálne zoznamky, ktoré lokalizujú gayov. Mohlo by to ukázať vášho manžela v spálni, alebo vášho syna, ktorý je v kúpeľni.“ 

Pár dní na to jej účet už nefungoval. Kocky však už boli hodené. Lokalizovaných bolo viac ako 100 účtov a viacerí marockí gayovia zažili prenasledovanie. Minimálne traja mali následne problém s ubytovaním v podnájme. Neskôr sa ospravedlnila tým, že chcela “Znormalizovať gayov v Maroku, aby sa na nich prestalo pozerať ako na vyvrheľov”.

Nebolo to však jediné s čím sa arabskí homosexuáli museli vysporiadať. V arabskej časti Facebooku aj napriek zákazu samotnej platformy prekvitá téma konverznej terapie, ktorú mnohí prezentujú ako spôsob liečby homosexuality. 

Výkonný riaditeľ jednej egyptskej skupiny na ochranu práv LGBT+, ktorý poprosil o zachovanie anonymity, hovorí: „Podľa našich skúseností sa tieto príspevky takmer nikdy nevymažú, bez ohľadu na to, čo hovoria pravidlá.

Pri vyhľadávaní hesla “homosexualita” môžu arabskí používatelia Facebooku nájsť mnoho overených účtov šíriacich naratív, že homosexualita je choroba, ktorá sa dá liečiť konverznou terapiou. 

V snahe zlepšiť situáciu v arabsky hovoriacej časti Facebooku by k nej spoločnosť mala pristupovať prostredníctvom transparentnejšieho a jasnejšieho komunikovania problému. 

Jedným z efektívnych opatrení by mohlo byť najímanie zamestnancov s povedomím o reáliách regiónov, ktorého obsah moderujú. Nemenej dôležitým sa stáva postupné prekonávanie jazykových bariér moderátorov. Sociálna sieť by mala taktiež spolupracovať s miestnymi komunitami a jednotlivé politiky navrhovať transparentne.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/