Facebook files: používanie Instagramu môže viesť k psychickým problémom

Z interných výskumov Facebooku vyplýva, že spoločnosť podrobne preskúmala negatívny vplyv Instagramu na psychické zdravie tínedžerov. Dodnes však Facebook nevykonal žiadne zmeny, ktoré by problém vyriešili.

Zdroj pôvodného obrázka: Unsplash

„32 % dospievajúcich dievčat uviedlo, že keď sa cítia zle ohľadom svojej postavy, Instagram tieto pocity ešte zhoršuje,“ tvrdia analytici spoločnosti Facebook v prezentácii z marca roku 2020. Príčinou je porovnávanie sa na sociálnych sieťach. 

Z vyšetrovania interných dokumentov Facebooku, ktoré publikoval americký denník The Wall Street Journal vyplýva, že spoločnosť sa otázkou vplyvu Instagramu na psychické zdravie tínedžerov zaoberala posledné tri roky. Závery výskumov opakovane ukázali, že sociálna sieť vytvorená na zdieľanie fotografií vplýva na vysoké percento svojich používateľov negatívne.

Zuckerberg pred Kongresom tvrdil opak

CEO Facebooku Mark Zuckerberg na vypočúvaní pred americkým Kongresom v marci tohto roku o výsledkoch interných výskumov nehovoril. Práve naopak, na otázku ohľadom psychického zdravia detí odpovedal, že „z výskumu, ktorý sme my videli, vyplýva, že sociálna sieť, ktorá umožňuje komunikáciu s inými ľuďmi, môže mať na psychické zdravie pozitívny vplyv.“

V máji tohto roka šéf Instagramu Adam Masseri povedal, že podľa jeho informácií je vplyv aplikácie na psychické zdravie tínedžerov „dosť malý“.

Zamestnanci Facebooku niekoľkokrát tvrdili, že závislosť na sociálnych sieťach a ich potenciálne negatívny vplyv na psychické zdravie je rozšírený problém. Nemá sa teda týkať len Facebooku.

Z výskumu spoločnosti z roku 2020 však vyplýva, že porovnávanie sa na sociálnych sieťach je na Instagrame častejšie. Dôvodom je, že Instagram sa zameriava primárne na životný štýl a telesný vzhľad, zatiaľ čo centrom ostatných sociálnych sietí je zábava.

Instagram vedie k úzkostiam a depresiám 

Tendencia zdieľať len tie najlepšie momenty, tlak na dokonalý vzhľad a vysoká návykovosť Instagramu môžu tínedžerov doviezť do začarovaného kruhu problémov s príjmom potravy, negatívneho pohľadu na seba samého, či dokonca depresií a ďalších psychických problémov.

„Tínedžeri vinia Instagram za zvýšenú mieru úzkostí a depresie,“ píše sa v prezentácii Facebooku z roku 2019. Ďalšia prezentácia ukázala, že spomedzi tínedžerov, ktorí v prieskume potvrdili skúsenosť so samovražednými myšlienkami, až 13% britských a 6% amerických používateľov ako jednu z príčin označilo sociálnu sieť Instagram.

Časť interných výskumov sa zameriavala len na chlapcov. Z nich vyplynulo, že 14% amerických chlapcov sa cítilo vplyvom Instagramu horšie a až 50% pocítilo negatívne porovnávanie sa.

Vyše 40% používateľov Instagramu je vo veku do 22 rokov. Aktuálne spoločnosť pracuje na vytvorení verzie Instagramu pre deti mladšie ako 13 rokov. „Nedávne odhalenia o vplyvoch Facebooku na psychické zdravie detí a jeho plány zamerať sa na ešte mladšie publikum sú veľmi znepokojujúce,“ povedal americký senátor Roger Wicker.

Facebook zmeny neprijal

Analytici ponúkali manažérom Facebooku niekoľko návrhov zmien, ktoré by mohli znížiť negatívny vplyv aplikácie na psychické zdravie tínedžerov. Jeden z návrhov spočíval v tom, aby Instagram ponúkal skôr zábavné filtre ako tie, ktoré skrášľujú tvár a postavu. Daný návrh bol založený na prieskume, ktorý ukázal, že kvôli zdieľaniu a pozeraniu fotiek s filtrami sa ľudia cítia horšie.

Inokedy vedci navrhovali, aby Instagram obmedzil zobrazovanie obsahu celebrít o móde, kráse a vzťahoch. Nahradiť by ich mal obsah blízkych priateľov a známych. Jeden zo zamestnancov na tento návrh reagoval myšlienkou, že celebrity s perfektnými životmi sú pre Instagram kľúčové. Iný zamestnanec na myšlienku, že Instagram by mal zamedziť porovnávanie sa, reagoval podobne: „Ľudia používajú Instagram, pretože je to súťaž… To je na tom tá zábava.“

Zisky majú prednosť pred morálkou

Zistenia zo série The Facebook Files mali dohru aj v americkom Kongrese, pred ktorým vystúpila Frances Haughenová, bývalá produktová manažérka Facebooku. Tá interné dokumenty spoločnosti poskytla americkému denníku The Wall Street Journal.

Na vypočúvaní v Kongrese zazneli výsledky štúdií, z ktorých vyplýva, že poruchy príjmu potravy vedú k najvyššiemu podielu úmrtí spomedzi všetkých psychických ochorení. „Facebook vie, že (algoritmy, pozn. autora) vedú mladých používateľov k obsahu, ktorý propaguje anorexiu,“ povedala na pôde Kongresu Haughenová.


Riaditeľ spoločnosti Mark Zuckerberg zistenia odmietol: „Veľa týchto tvrdení nedáva žiadny zmysel.“ Z úst bývalej zamestnankyne Facebooku však zaznelo, že, „vedenie spoločnosti vie, ako urobiť Facebook a Instagram bezpečnejšími, ale nespraví zmeny, pretože svoje astronomické zisky uprednostňuje pred ľuďmi.“

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Študentka bakalárskeho stupňa Medzinárodných vzťahov na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, ochranu ľudských práv, americkú diplomaciu a oblasť Blízkeho východu. Ovláda angličtinu, ruštinu a základy španielčiny. Kontakt: barbora.jamriskova@infosecurity.sk