Facebook a Twitter zasiahli proti čínskej propagande

Americké technologické spoločnosti Meta Platforms a Twitter zakročili proti čínskej propagande a zrušili tisíce falošných účtov operujúcich na ich sociálnych sieťach. Tie šírili klamstvá ohľadom situácie v provincii Sin-ťiang a o vymyslenom švajčiarskom vedcovi.

Facebook Twitter Čína

Twitter zakročil a udelil ban zhruba dvom tisíc účtom. Dôvodom bolo, že klamlivo vykresľovali situáciu v provincii Sin-ťiang ako prosperujúcu a útočili na kritikov poukazujúcich na porušovanie ľudských práv ujgurskej menšiny. Facebook tiež zrušil približne 500 účtov šíriacich príspevky od vymysleného švajčiarskeho experta.

Podľa správy od Stanford Internet Observatory slúžilo 2 016 účtov na Twitteri na napádanie kritikov režimu a na znevažovanie obvinení z porušovania ľudských práv ujgurskej menšiny v čínskej provincii Sin-ťiang.

Twitter tvrdí, že dané účty boli napojené na Komunistickú stranu Číny a propagovali čínske naratívy. Účty boli využité aj na písanie pochvalných komentárov a lajkovanie príspevkov štátnych médií.

Sin-ťiang ako prosperujúca a slobodná provincia

Twitter identifikoval aj ďalších 112 účtov napojených na súkromnú spoločnosť Changyu Culture. Tá bola podľa Austrálskeho inštitútu pre strategickú politiku (Australian Strategic Policy Institute, ASPI) najatá sin-ťiangskými regionálnymi autoritami na vytváranie a šírenie falošných videí. V tých mali vystupovať Ujguri šíriaci oficiálne štátne naratívy.

Na kampaň boli využité automatizované, falošné a prispôsobené účty Ujgurov, ktoré komentovali a zdieľali fotky a videá, vykresľujúce provinciu ako prosperujúcu a slobodnú oblasť. V minulosti boli účty využívané na odlišné zámery, avšak boli upravené tak, aby mohli slúžiť na propagandistické účely. Na šírenie naratívu používali napríklad hashtag #StopXinjiangRumours.

Spomínané účty vytvorili niečo cez 60-tisíc príspevkov. Hoci nezaznamenali veľký počet interakcií, rozsiahle používanie hashtagov a využitie účtov na obťažovanie kritikov režimu dokazuje snahu ich umlčať a odpútať pozornosť od situácie v Sin-ťiangu.

Nie práve podarená kampaň

Podľa ASPI sa jednalo o staršie upravené účty, ktoré v minulosti slúžili na spam, alebo boli napojené na pornografický obsah a kórejské telenovely.

Okolo 97% identifikovaných účtov malo menej než 5 followerov a približne 73% účtov dokonca nemalo žiadnych. Z celkového počtu mali lajky alebo retweety len asi 2% príspevkov. Zvyšok bol šírený prevažne čínskymi diplomatmi a vládnymi zamestnancami.

Podobné nepodarené pokusy sú súčasťou čínskeho systému dozoru, ktorý býva označovaný ako „chabudwellovský“ („Chabudwellian“). Ide o výraz kombinujúci „orwellovský“ s čínskym výrazom „cha bu duo“, čo znamená „takmer“. Často sa používa na opis niečoho, na čo je vyvinuté minimálne úsilie.

Albert Zhang, analytik ASPI, tvrdí, že cieľom propagandy neboli ľudia skeptickí voči čínskej vládnej propagande. Cieľom malo byť utvrdiť vo svojom presvedčení ľudí dôverujúcich čínskym médiám.

Problematická provincia Sin-ťiang

Asi 12 miliónová moslimská menšina Ujgurov žije najmä na území východnej čínskej provincie Sin-ťiang. Ľudskoprávne organizácie už dlhšiu dobu obviňujú Čínu zo systematického utláčania, sledovania, sterilizácie či nútenej práce tejto menšiny.

Existujú aj takzvané re-edukačné tábory, v ktorých má podľa Číny dochádzať k prevýchove problematických a zradikalizovaných obyvateľov. 

Spojené štáty americké a niekoľko ďalších krajín však Čínu obviňujú z páchania genocídy voči tejto menšine. Čína akékoľvek obvinenia odmieta.

Meta zasahuje

Okrem Twitteru zakročila proti čínskej propagande aj Meta Platforms, (materská spoločnosť Facebooku a Instagramu). Tá identifikovala a následne zrušila 524 účtov, 20 stránok a 4 skupiny na Facebooku. Na Instagrame potom došlo k zrušeniu 86 účtov. Tie slúžili na šírenie príspevkov od švajčiarskeho biológa Wilsona Edwardsa, o ktorom informovala aj naša redakcia.

Vedec mal údajne tvrdiť, že Spojené štáty zasahovali do vyšetrovania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ohľadom pôvodu ochorenia Covid-19. Výroky daného vedca pritom citovalo viacero štátom vlastnených čínskych médií ako Global Times či CGTN.

Jedná sa o štátne médiá, ktoré už v minulosti šírili oficiálnu štátnu propagandu. Cieľom je  vykresliť Čínu v lepšom svetle, alebo zdiskreditovať jej súperov. Od roku 2019 nabrali čínske propagandistické aktivity na sile a znásobili okrem počtu aj sofistikovanosť svojich operácií.

Neexistujúci švajčiarsky vedec

Ako sa však ukázalo, švajčiarsky expert neexistuje. Na tento fakt poukázala švajčiarska ambasáda v Pekingu. Podľa nej s najväčšou pravdepodobnosťou neexistuje žiadna osoba s daným menom, nenašli sa ani žiadne akademické publikácie vydané pod uvedeným menom. Ambasáda preto požiadala čínske štátne médiá, aby prestali šíriť falošné správy od vymysleného vedca.

Podľa Meta Platforms bola kampaň zameraná primárne na anglicky hovoriace publikum v Spojených štátov, Veľkej Británii, Hong Kongu, Taiwane či Tibete. Prevažne však bola neúspešná.

Spoločnosť Meta zistila, že profil vymysleného vedca bol založený len dva týždne pred prvým publikovaným príspevkom, mal len troch priateľov a profilová fotografia bola zrejme vygenerovaná pomocou umelej inteligencie.

Vyšetrovanie poukazuje na jednotlivcov pochádzajúcich z pevninskej Číny, ako aj zamestnancov prepojených na čínske stavebné spoločnosti so sídlami po celom svete.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je študentom magisterského stupňa Medzinárodných vzťahov na Masarykovej univerzite v Brne. Stážoval v Amnesty International a absolvoval Scholarship for Peace and Security od OBSE. Zaujíma sa o aktuálne politické dianie, populizmus, hybridné hrozby a Blízky východ. Ovláda základy ruského a talianskeho jazyka. Kontakt: andrej.struhar@infosecurity.sk