Minulý týždeň bol pre redakciu webu badatel.net pravdepodobne náročný. Ich stránka nefungovala niekoľko desiatok hodín. Podľa informácií uverejnených týmto portálom vo vyhľadávaní Google prebiehala na stránke údržba.
Ako už býva zvykom, portál zároveň uviedol aj alternatívnu verziu dôvodu nefunkčnosti webu. „Kvôli poukazovaniu na zločiny vlády, tvrdo po nás idú. Zrejme sa im teraz podarí nás vypnúť,“ uviedli v popise ich stránky.
Bádateľ zároveň dodal, že dôvodom nefunkčnosti mal byť údajný útok na ich web hosting. Momentálne je ich stránka plne funkčná, pričom na nej pribudli nové prvky a mierne sa zmenil design.
Nie je to prvýkrát, čo mal Bádateľ neprístupnú stránku. 12. októbra 2020 viacero portálov informovalo o skutočnosti, že facebooková stránka tohto webu bola zablokovaná. Prvotné informácie hovorili o možnosti, že stránku zrušila samotná sociálna sieť. Tie však boli vyvrátené a portál TA3 uviedol, že funkčnosť stránky zastavili samotní admini Bádateľa.
Okrem krátkodobých výpadkov stránok Bádateľa sa však jeho admini musia vysporiadať aj s trestným stíhaním, ktoré proti nim vedie Polícia SR z dôvodu prečinu šírenia poplašnej správy. Podnet podal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí v auguste minulého roku.
Fakt alebo fikcia?
Krátko pred pozastavením stránky badatel.net bol publikovaný ďalší problematický článok. Išlo o zhrnutie najzvučnejších tvrdení, ktoré zazneli vo videu bývalého viceprezidenta spoločnosti Pfizer Dr. Mikea Yeadona.
Bádateľ v ňom uvádza viacero tvrdení, ktoré buď nie sú podložené žiadnymi dátami, prípadne priamo klamú čitateľov. Príkladom je nasledujúce: „…obmedzenia ohľadom ochorenia Covid-19, zavedené na začiatku pandémie (ktoré sa stále využívajú) nefungujú… Rúška nie sú schopné zabrániť šíreniu údajného vírusu a že lockdowny prenos nikdy nespomalili.“
Toto tvrdenie možno spochybniť hneď niekoľkými vedeckými prácami. V prípade účinnosti lockdownu je relevantnou napríklad štúdia, ktorá vyšla pod hlavičkou WHO už v apríli roku 2020. Z jej záverov vyplýva, že striktné vyhýbanie sa blízkym kontaktom, známe aj ako „social distancing“, ktoré je jedným z účelov lockdownu, efektívne redukovalo incidenciu a úmrtnosť na Covid-19.
V prípade spochybnenia efektívnosti rúšok, vyvracia tento argument štúdia publikovaná v časopise PNAS (The Proceedings of the National Academy of Sciences). V nej vedci konštatujú, že rúška v kombinácii s ďalšími nástrojmi účinne pomáhajú pri spomalení šírenia vírusu. Okrem spomínaných štúdií bolo vypracovaných viacero ďalších relevantných prác.
Možno teda konštatovať, že obe tvrdenia Dr. Yeadona, zverejnené na portáli Bádateľ, nie sú založené na poznatkoch modernej vedy, čím priamo zavádzajú čitateľov.
Ďalší príklad zavádzajúceho tvrdenia nachádzame v závere článku: „Varujem vás, že vlády celého sveta, a určite aj tá vaša, vám rôznymi spôsobmi klamú a vy to viete ľahko zistiť.“
Toto „posolstvo“ je mimoriadne manipulatívne, keďže autor neuvádza žiadny priamy dôkaz, ktorý by ho podporil. Jedná sa o klasický konšpiračný naratív, ktorého účelom je spochybniť dôveru vo vládne inštitúcie všade vo svete.
Kto je Dr. Mike Yeadon?
Ako uvádza agentúra Reuters, jedná sa o vedca, ktorý dlhodobo pôsobil pre spoločnosť Pfizer, kde sa vypracoval až na pozíciu viceprezidenta. Konkrétne pôsobil v divízii pre výskum alergií a ochorení dýchacích ciest.
Keď v roku 2011 spoločnosť rozhodla o zrušení tejto divízie, Dr. Yeadon založil novú biotechnologickú spoločnosť s názvom Ziarco, ktorá bola v roku 2017 predaná spoločnosti Novartis za 325 miliónov dolárov.
Následne v roku 2020 nastal zlom v jeho kariére, keď na sociálnej sieti Twitter začal uverejňovať anti-očkovací obsah. Na sociálnych sieťach sa preslávil svojimi príhovormi, v ktorých bez akýchkoľvek vedeckých dôkazov naznačuje, že vakcíny proti Covid-19 spôsobujú neplodnosť u žien.
Medzi jeho najčastejšie vyhlásenia možno zaradiť aj tvrdenia, že ľudia, ktorí nemajú príznaky, nemôžu vírus šíriť. Všetky tieto názory boli už mnohokrát vyvrátené.
Stále neznámym zostáva dôvod, ktorý viedol kedysi uznávaného vedca, spolupodieľajúceho sa na tvorbe liečiv a obhajujúceho účinnosť očkovania k radikálnej zmene vyjadrení a podpore anti-očkovacích kampaní.
Bádateľ využíva antivaxera na dosahovanie svojich cieľov
Prípad úspešného vedca, ktorý dlhé roky pracoval pre známu farmaceutickú spoločnosť a momentálne bojuje proti väčšine vládnych opatrení a očkovaniu, je nepochybne silnou zbraňou v rukách dezinformačných webov po celom svete.
V tomto trende nezaostáva ani slovenský web badatel.net a neváha túto výpoveď využiť pre dosahovanie svojich cieľov a v závere článku používa tieto „dôkazy“ na burcovanie svojich čitateľov voči vláde.
Okrem toho dokonca obviňuje nielen vládu, ale mnoho zdravotných inštitúcií na Slovensku z trestného činu sabotáže a iných, bližšie nešpecifikovaných trestných činov.
Čerešničkou na torte je vyzývanie obyvateľov k občianskemu odporu, demonštráciám, blokádam, bojkotom a ignorovaniu opatrení.
Takáto agresívna rétorika v kombinácii s vysokým dosahom webu poukazuje na stále nebezpečnejší fenomén, kedy šírenie dezinformácií v online priestore môže vyvolávať dôsledky v reálnom svete.