Podľa dezinformátorov sa majú mimovládne organizácie podieľať na ovplyvňovaní septembrových volieb

V poslednej dobe zažívajú mimovládne organizácie neustále útoky zo strany dezinformátorov pre ich údajné napojenia na Západ. Téma „mimovládok” preto nemôže chýbať ani v predvolebnej kampani predčasných parlamentných volieb. Dezinformáciám sa nevyhla ani slovenská firma ESET či iniciatíva vytvorená s cieľom zvýšiť angažovanosť mladých voličov.

Predvolebná kampaň pomaly vrcholí a tak politici, ale aj dezinformátori vyťahujú posledné esá z rukáva. Pre viacerých z nich je téma mimovládnych organizácií jednou z možností, ako by mohli získať nových voličov. Preto sa na internete šíri množstvo dezinformácií o údajnej snahe mimovládnych organizácií ovplyvniť výsledky nadchádzajúcich volieb.

ESET má údajne manipulovať volebnými výsledkami

Poslanec SMER – SSD Ladislav Kamenický sa v televíznej diskusii vyjadril, že za prípadnou manipuláciou volieb môže stáť slovenská softvérová firma Eset. Podľa neho je to preto, že spočítava volebné hlasy. Neskôr však vyjdarenie upravil v zmysle, že hlasy len prechádzajú systémami firmy.

Samotná spoločnosť sa voči daným obvineniam ohradila. „Spoločnosť ESET voľby ani hlasy vo voľbách nespočítava a dáta súvisiace s voľbami nijakým spôsobom nevstupujú do našich systémov. Sú to zjavné klamstvá. Štatistický úrad Slovenskej republiky dokonca nepoužíva žiadny softvér, systém či bezpečnostný produkt spoločnosti ESET,“ vyjadrila sa firma.

Kamenického tvrdenia sú pritom v súlade so staršími naratívmi usilujúcimi o diskreditáciu firmy, ale aj podkopanie dôveryhodnosti volebných prieskumov či samotných volieb. Majiteľ spoločnosti Miroslav Trnka nedávno upozornil na fakt, že niektorí politici vrátane bývalého premiéra Roberta Fica či poslanca SMER – SSD Ľuboša Blahu o firme klamlivo tvrdia, že sa mieša do politiky či že má napojenie na tajné služby.

Podľa Denníka N útoky politikov voči spoločnosti pravdepodobne súvisia s tým, že Trnka založil protikorupčnú Nadáciu Zastavme korupciu a vlastníci Esetu napomohli aj k založeniu Denníka N, ktorý sa taktiež podieľa na odhaľovaní prešľapov politikov. Tvrdenia o ESET-e sú tak priamo prepojené na naratívy usilujúce o diskreditáciu mimovládnych organizácií a tradičných médií.

Kampaň určená pre mladých Slovákov sa stala obeťou boja proti mimovládnym organizáciám

Počas leta odštartovala kampaň Chcem tu zostať, ktorej zámerom je ukázať mladým ľuďom dôležitosť účasti na voľbách. Iniciátormi kampane viaceré mimovládne organizácie. To sa zjavne nepáči dezinformátorom, ktorí už dávnejšie začali zbrojiť proti mimovládnym organizáciám a neopodstatnene ich obviňujú z prisluhovania americkému finančníkovi Georgovi Sorosovi či Washingtonu.

Podľa exministra školstva Juraja Draxlera, ktorého facebookový status uverejnila na svojej webovej stránke InfoVojna, je kampaň v skutočnosti snahou ako „zlepšiť výsledok proamerických a provojnových strán“ vo voľbách.

Niektoré politické strany údajne spustili iniciatívu Chcem tu zostať, aby tak mohli „obísť volebný zákon s jeho limitmi na kampaň“. Zámer prilákať mladých ľudí k volebným urnám má byť podľa bývalého ministra len zásterkou, ako si nahnať viac hlasov. Draxler sa ďalej odvoláva na mimovládne organizácie v zahraničí, napríklad v Českej republike či Rakúsku, kde sú podľa jeho slov apolitické.

Kampaň Chcem tu zostať však nespolupracuje so žiadnou stranou a ani nevyzýva k voľbe konkrétnej strany či strán. Ide čisto o popularizačnú kampaň s cieľom presvedčiť mladých ľudí, aby nenechali o svojej budúcnosti rozhodovať druhých. O voľbu poštou zo zahraničia pritom požiadalo 72 993 občanov. Ide o historicky najvyšší počet.

„Zapájať sa do politiky je výsadou demokracie. Pre kvalitu demokracie je vždy dobré, keď na politických rozhodnutiach participuje čo najväčší okruh tých, ktorých sa tieto rozhodnutia týkajú. Mimovládne organizácie sa podobne ako aktívni občania, firmy, odbory, zväzy a pod. denne zapájajú do politiky pri obhajobe svojich záujmov,“ napísali protagonisti kampane na jej oficiálnej facebookovej stránke.

Kampaň je financovaná z vlastných zdrojov jednotlivých iniciátorov, z darov a príspevkov získaných od donorov alebo prostredníctvom crowdfundingu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/