Infovojna špekuluje o Zelenskom ako agentovi britskej tajnej služby MI6

Infovojna v nedávno uverejnenom článku tvrdí, že prezident Zelenskyj je agentom britskej tajnej služby MI6. Mal sa ním stať v roku 2020, keď údajne súhlasil, že za dodávky kokaínu zatiahne Ukrajinu do vojny s Ruskom. Tieto informácie sú však fabuláciami proruských propagandistov, ktorí k tomu nemajú žiaden podporný dôkaz alebo argument.

Dezinformačná stránka Infovojna zverejnila dňa 16. júla 2023 článok s názvom: „VIDEO: Podle šokující analýzy bývalého zbrojního inspektora OSN Scotta Rittera byl Volodymyr Zelenský naverbován britskou MI6 jako agent a od té chvíle je šéf britské zahraniční rozvědky jeho velícím důstojníkem“. 

Článok bol prevzatý z českého dezinformačného webu AE News (taktiež známy ako Aeronet) a autorom je jeho šéfredaktor vystupujúci pod prezývkou VK. Hlavná časť článku sa opiera o video, ktoré natočil americký konšpirátor Scott Ritter.

Podľa článku je ukrajinský prezident Zelenskyj agentom britskej tajnej služby MI6. Mal sa ním stať po stretnutí so šéfom MI6 Richardom Moorom v Londýne v roku 2020. Zelenskyj mal za dodávky kokaínu odsúhlasiť obetovanie vlastného národa a zatiahnutie Ukrajiny do vojny s Ruskom, ktorá má byť v skutočnosti zástupnou vojnou Západu.

Stretnutie Zelenského so šéfom MI6

V októbri 2020 ukrajinský prezident navštívil Londýn. Stretol sa s vtedajším premiérom Borisom Johnsonom, s ktorým spoločne podpísali dohodu o strategickom partnerstve. Posilnili tak bilaterálne vzťahy v oblasti obchodu, obrany a politickej spolupráce. 

Pár dní po návšteve médiá informovali, že Zelenskyj mal stretnutie aj so šéfom MI6 Richardom Moorom. Hneď sa objavili špekulácie o dôvode stretnutia a preberaných témach. Prvé správy hovorili napríklad o tom, že MI6 mala Zelenského varovať, že sa v jeho okolí nachádzajú osoby, ktoré vypúšťajú tajné informácie.

Samotný Zelenskyj potvrdil, že sa stretnutie skutočne stalo, no zároveň povedal, že dovtedy zverejnené informácie o preberaných témach neboli pravdivé. „Zo všetkých tém z našej dvojhodinovej schôdzky, najviac sa týkala informácií o pomoci a ochrane našej suverenity a územnej celistvosti. Nemôžem sa podeliť o podrobnosti,“ povedal Zelenskyj. Prezradil však, že jednou z tém bol aj boj proti dezinformáciám a falošným správam.

Nedostatok podrobností o stretnutí vytvoril priestor pre špekulácie. Toho sa chytili predovšetkým prokremeľskí propagandisti.

Zdroj: prokremeľskí propagandisti

Infovojna patrí medzi najznámejšie dezinformačné médiá na Slovensku. Pravidelne preberá informácie z dezinformačných, konšpiračných a nedôveryhodných zdrojov. Nezávislý projekt Konšpirátori.sk ju zaradil na zoznam stránok so sporným obsahom a spoločnosť Gerulata Technologies ju vyhodnotila ako jeden z top zdrojov šíriacich proruské naratívy. Infovojna bola taktiež v marci 2022, krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine, zablokovaná Národným bezpečnostným úradom pre vykazovanie škodlivej aktivity.

Článok pôvodne vyšiel na AE News, taktiež známom ako Aeronet. Ide o anonymný český dezinformačný web, ktorý dlhodobo šíri proruské naratívy. V roku 2014 ho Bezpečnostní informační služba označila za zdroj nebezpečnej ruskej propagandy. O tri roky neskôr, v roku 2017, bol českým ministerstvom vnútra zaradený na zoznam dezinformačných stránok šíriacich ruskú propagandu. A po vypuknutí plnoformátovej vojny na Ukrajine v roku 2022 ho správca českej domény CZ.NIC po konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a Úradom vlády ČR zablokoval pre šírenie dezinformácií v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

V článku je priložené video od Scotta Rittera, ktorý je pôvodným zdrojom informácie o tom, že by Zelenskyj mal byť agentom MI6. Ide o bývalého spravodajského dôstojníka námornej pechoty Spojených štátov, ktorý bol v 90. rokoch aj zbrojným inšpektorom OSN. Ritter bol známy ako odporca vojny v Iraku a blízkovýchodnej politiky USA. V rokoch 2001 a 2009 bol obvinený z viacerých skutkov súvisiacich so sexuálnym obťažovaním maloletých osôb. V roku 2011 bol aj uznaný vinným z piatich bodov obžaloby a odsúdený na výkon trestu, pričom v roku 2014 bol podmienečne prepustený.

Scott Ritter je prispievateľom v ruských štátnych  médiách Sputnik a RT. Jeho vyjadrenia sa objavujú ako v ruských, tak aj v čínskych médiách. Zatiaľ čo Ukrajina zaradila Rittera na zoznam proruských propagandistov, ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa o ňom vyjadroval pozitívne a priznal, že ho dobre pozná.

Ritter už od začiatku vojny šíri prokremeľskú propagandu. Tvrdí napríklad, že masaker v Buči zorganizovala Ukrajina a americký prezident Biden je vojnovým zločincom. Rovnako sa snaží zdiskreditovať ukrajinskú vládu tým, že ju označuje za fašistickú a o prezidentovi Zelenskom tvrdí, že je závislý na kokaíne.

V súčasnosti je Ritter dezinformačnými webmi prezentovaný ako odborník na konflikt na Ukrajine, hoci na to nemá žiadnu kvalifikáciu a o konflikte sústavne šíri klamlivé informácie. Dezinformačné weby sa v tomto prípade opierajú o falošnú autoritu, čo je jednou z častých techník manipulátorov.

Nepodložené tvrdenie proruských zdrojov

Stretnutie ukrajinského prezidenta so šéfom britskej tajnej služby z roku 2020, ktoré sa zo svojej povahy odohralo za zatvorenými dverami, vytvorilo priestor pre špekulácie proruských propagandistov. Tí sa snažia ospravedlniť ruský útok na Ukrajinu a zároveň zdiskreditovať prezidenta Zelenského.

Diskreditujú ho nie len označovaním za agenta cudzieho štátu, ale aj tvrdením, že za túto „službu“ je platený kokaínom. Obviňovanie Zelenského z drogovej závislosti je len jedna z ďalších dlhodobých praktík ruskej propagandy. Ide o dlhodobú snahu narušiť dôveru voči Ukrajine a jej vláde, a tak aj oslabiť jej podporu Západom.

Spomínaný článok síce v názve sľubuje „šokujúcu analýzu“, neobsahuje však jediný dôkaz alebo logický argument, ktorým by podporil svoje tvrdenie o Zelenskom. V neprospech tvrdenia hrá skutočnosť, že vychádza z nedôveryhodných zdrojov, ktoré dlhodobo šíria dezinformácie, konšpiračné teórie a proruskú propagandu.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/