Aké heslo je bezpečné? Q7{#e{/Fb%4X3D8J#

Ako môžete aj vy s ľahkosťou používať bezpečné heslá?

Polícia SR uverejnila krátke video v ktorom upozorňuje užívateľov na dôležitosť štruktúry hesla, aby nemohlo dôjsť k jeho uhádnutiu. Heslo chráni prístup k citlivým osobným údajom, napr. k emailom či vášmu Facebookovému účtu.

Jeden z problémov správneho zaobchádzania s heslami spočíva aj v tom, že ideálne by ste mali jedno heslo používať iba na jeden účet, jeden krát.

Naozaj dobré heslo má veľa znakov, obsahuje veľké a malé písmená, číslice, špeciálne znaky a vyzerá nejako takto: c@FQ7{#e{/Fb%4X3D8J#

Lenže málokto z nás ma jeden, či dva účty. Používame ich tucty, desiatky. Ako je teda možné používať bezpečné heslo a neprísť pri tom o rozum?

Password Managers, po slovensky aplikácie pre správu hesiel. Fungujú naozaj veľmi jednoducho.

Ku každému účtu, ktorý na internete máte, si do aplikácie uložíte prihlasovacie meno a príslušné heslo. Keď navštívite stránku, do ktorej sa musíte prihlásiť, vaša nová aplikácia vás prihlási automaticky. Manuálne ťukanie hesiel skončilo. Rovnako si nové heslá nemusíte vymýšľať:

Náhodný generátor bezpečné heslá na požiadanie vytvorí za vás.

Väčšina aplikácií na správu hesiel je dostupná pre osobnú potrebu zadarmo. Medzi tie najznámejšie a najbezpečnejšie patrí LastPass či Dashlane. Vyskúšajte ich.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk