Slovenský informačný priestor ovládli falošné naratívy o Európskej únii vrátane obvinení z rozsiahlej korupcie v inštitúciách EÚ (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 30. decembra 2022)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformátori šíria nepodložené tvrdenia o rozsiahlej korupcii v inštitúciách EÚ. Na tento účel vo veľkom využívajú nedávny škandál „Qatargate“.
  • Pochybní politickí aktéri tiež zamerali svoju pozornosť na nedávnu návštevu delegácie Európskeho parlamentu na Slovensku. Tú využili na zdiskreditovanie EÚ a zároveň presadenie vlastnej politickej agendy.
  • Medzi témami sa opäť objavili falošné naratívy o vojne na Ukrajine vrátane obviňovania Západu z úmyselného predlžovania vojny.

Údajná korupcia v EÚ ako nástroj na zavádzanie verejnosti

V prvej polovici decembra sa EÚ ocitla v korupčnom škandále v súvislosti s obvineniami, že Katar podplatil viacerých členov Európskeho parlamentu výmenou za presadzovanie záujmov emirátu. Mnohí vysokí predstavitelia EÚ vyjadrili v súvislosti s obvineniami značné znepokojenie. Predseda Európskej rady Charles Michel napríklad uviedol, že škandál je „dramatický a poškodzuje dôveryhodnosť Európskej únie“. Vyšetrovanie prípadu, ktorý je v súčasnosti prezývaný „Qatargate, stále prebieha.

Krátko po zverejnení tejto správy sa mnohí dezinformátori obrátili na sociálne siete, aby kauzu prezentovali ako dôkaz úpadku a nespoľahlivosti EÚ.

Ľuboš Hrica, známy slovenský dezinformátor, zverejnil dlhé video, v ktorom vyjadruje svoj radikálny protiunijný postoj. EÚ označuje za „brloh lenivých parazitov, ľudí s psychickými problémami, alebo skorumpovanými nenažrancami, ktorí si vo vreciach nosia stovky tisíc eur, ktoré sú prebielené cez mimovládky“, pričom nedávny škandál využíva na delegitimizáciu organizácie.

Hrica ďalej pokračuje v útoku na EÚ a tvrdí, že organizácia nemá právo vyjadrovať sa k situácii v oblasti ľudských práv v Rusku a Číne, či dokonca sankcionovať Maďarsko, „zatiaľ čo sa nechá podplácať za svoju zhovievavosť ku krajinám, kde sú ľudské práva na bode mrazu“. Takáto rétorika je veľmi zavádzajúca, pretože odvádza pozornosť od hlavných problémov, v tomto prípade od systematického porušovania ľudských práv v Číne a Rusku a od demokratického úpadku v Maďarsku, k inému problému. Tým je tentoraz už spomínaná kauza.

Dezinformátori taktiež opäť preberajú rétoriku maďarského premiéra Viktora Orbána, konkrétne jeho vyjadrenia o údajnej korupcii v inštitúciách EÚ. Mário Vidák, hoaxer napojený na slovenské krajne pravicové politické strany, zdieľal článok dezinformačného média Plénum, ktorý obsahuje niektoré z nedávnych Orbánovych výrokov. „Mnohí sa domnievajú, že nitky by mohli viesť do najvyšších poschodí. Je čas vysušiť bruselskú bažinu,“ cituje ho článok.

Cieľom zdieľania týchto vyjadrení je zasiať nedôveru v EÚ a poskytnúť protiunijným naratívom určitú formu legitimity, keďže tieto výroky pochádzajú od známeho politického predstaviteľa. Neexistujú však žiadne dôkazy o ďalšej korupcii v inštitúciách EÚ nad rámec škandálu, ktorý sa stále vyšetruje. Rovnaké tvrdenia zdieľajú aj ďalšie dezinformačné stránky, ako napríklad Hlavné správy alebo Informácie bez cenzúry.

Návšteva delegácie Európskeho parlamentu vyvolala vlnu nenávisti

Ďalšou populárnou témou medzi slovenskými dezinformátormi bola návšteva monitorovacej delegácie Európskeho parlamentu v Bratislave v súvislosti so situáciou v oblasti práv LGBTQI+ na Slovensku. Monitorovacia skupina pre demokraciu, právny štát a základné práva pod vedením poslankyne Európskeho parlamentu Sophie in ‚t Veldovej uviedla, že bude „pozorne sledovať všetok relevantný vývoj na Slovensku vrátane prebiehajúcich reforiem v oblasti súdnictva, využívania právomocí generálneho prokurátora či zrušenia obvinení voči vysokopostaveným osobám“. Mnohí protizápadní politici využili túto príležitosť na podkopanie právomocí EÚ a presadenie vlastnej politickej agendy. 

Robert Fico, bývalý premiér a predseda antisystémovej strany SMER-SD, zverejnil video, v ktorom delegáciu nazýva „progresívnymi agentmi Bruselu“ a tvrdí, že na Slovensko prišli len preto, aby útočili na všetkých, ktorí s nimi nesúhlasia. Uvádza: „Európsky parlament, EP, ktorého ste členkou, sa doslova váľa v korupčnom škandále, ale vy otravujete vzduch na Slovensku a kritizujete generálneho prokurátora za rozhodnutie vo veci, o ktorej ani netušíte. Prečo ste sa nezaujímali aj o iné prípady?“ Týmto vyjadrením priamo poukazuje na obavy delegácie zo zrušenia obvinení voči vysokopostaveným osobám vrátane jeho samotného. Opäť ide o typický príklad tzv. whataboutizmu (ačohentizmus), taktiky odvádzania pozornosti od jedného problému a poukazovania na iné nesúvisiace témy.

Rovnaký prístup zvolil aj Ľuboš Blaha, ktorý je tiež členom SMER-SD a v súčasnosti má zakázaný prístup na Facebook (kvôli opakovanému porušovaniu pravidiel Facebooku týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania k násiliu, ako aj dezinformácií). Prostredníctvom svojho kanála na Telegrame pokračoval v presadzovaní rovnakého naratívu o tom, že EÚ sa nezaujíma o žiadne iné problémy, ako o rozhodnutie generálneho prokurátora, hoci hlavným dôvodom návštevy bolo monitorovanie situácie v oblasti práv LGBTQI+ komunity na Slovensku. Vo svojom príspevku dokonca uráža Sophie in ‚t Veldovú a nazýva ju „nevzdelanou“ a „extrémistkou“.

Vyhlásenia Roberta Fica a Ľuboša Blahu zdieľali viaceré dezinformačné weby, ako napríklad Informácie bez cenzúry a Slobodný vysielač.

Návšteva Európskeho parlamentu a dezinformátori

Keďže návšteva delegácie Európskeho parlamentu bola v uplynulých dvoch týždňoch v slovenskom informačnom priestore jednou z najpopulárnejších tém, pozreli sme sa na ňu aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slová „europoslanci“ a „poslanci“. Príspevky boli potom hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Ako vidíme z výsledkov, v diskusii jasne dominuje bývalý premiér Robert Fico. Jeho spomínané video, v ktorom kritizuje Európsky parlament a zavádza slovenskú verejnosť, nazbieralo viac ako 195-tisíc videní.

Ďalší príspevok patrí Miroslavovi Radačovskému, poslancovi Európskeho parlamentu a predsedovi strany Slovenský PATRIOT, ktorý v ňom vyjadruje podporu Robertovi Ficovi. Okrem toho útočí na iných slovenských politikov z dôvodu, že sa podľa neho pri presadzovaní svojich názorov na území Slovenskej republiky spoliehajú na „bruselskú administratívu, ktorú nevolia Slováci“. Poukazuje pritom na Európsky parlament, ktorého slovenských poslancov volia do funkcií slovenskí občania.

Poslanec Európskeho parlamentu a predseda krajne pravicovej strany Republika Milan Uhrík zverejnil video, v ktorom uviedol: „Lepšoľudia z Bruselu nás prišli na Slovensko zase poučovať, že čo a ako máme robiť. Radšej, keby sa starali o seba a o svoju prácu. Lebo ako vidíme, tak veľmi sa im nedarí – Európa sa im rozpadá v rukách a už sa len potáca od jednej krízy k druhej.“ Touto rétorikou sa snaží podkopať význam a akcieschopnosť EÚ a zároveň presadzuje opakujúci sa falošný naratív o jej úpadku. 

Dezinformačná stránka Informácie bez cenzúry zdieľala niektoré z vyjadrení Ľuboša Blahu na Telegrame, vrátane expresívnych komentárov týkajúcich sa Sophie in ‚t Veldovej. Napriek zablokovaného účtu na Facebooku sa Blahov obsah na Telegrame stále darí dostať k širšiemu publiku.

Ďalšia dezinformačná stránka Veci Verejné zverejnila spomínané video Roberta Fica. Aj práve vďaka takémuto opätovnému zdieľaniu sa videu podarilo získať značnú pozornosť v slovenskom informačnom priestore. 

Západ je obviňovaný z úmyselného predlžovania vojny na Ukrajine

Ďalšou poprednou témou v slovenskom informačnom priestore bola v posledných týždňoch vojna na Ukrajine. Konkrétne išlo o tieto naratívy: Západ je priamo zodpovedný za predlžovanie vojny tým, že posiela zbrane a muníciu ukrajinským ozbrojeným silám, predstavitelia Západu sú vojnoví štváči a prezident Zelenskyj pôsobí ako agent amerického prezidenta Joea Bidena.

Milan Uhrík zverejnil spoločnú fotografiu Zelenského a Bidena s nasledujúcim popisom: „Keď vidím týchto dvoch pánov spolu, tak Európu mier tak skoro nečaká. Vlastne medzi nimi nie je až taký veľký rozdiel. Jeden herec, druhý bábka. Obaja mimo reality. Áno, naťahovanie vojny na Ukrajine je v americkom ekonomickom záujme. Chcú, aby Európa bola od USA závislá a nebola pre nich ekonomickou konkurenciou ani hrozbou… A Ukrajinci za to vykrvácajú.“

Slavěna Vorobelová, členka krajne pravicovej strany Kotlebovci-ĽSNS, zdieľala dlhý príspevok propagujúci všetky tri spomínané naratívy. Okrem toho v ňom uvádza: „Uvedomujú si vojnoví štváči, zástancovia dodávok zbraní, munície a kadejakí sfanatizovaní „kaviarenskí“ podporovatelia bojaschopnosti Ukrajincov aj niečo také, ako je počet obyvateľov, veľkosť, sila a logistické možnosti armády?! … Uvedomujú si, že Rusko túto vojnu neprehrá a jediná cesta k mieru a záchrane Ukrajiny a ukrajinského národa je zastavenie ruských vojenských akcií, ku ktorým dôjde jedine v dôsledku akceptovania podmienok Ruska a dosiahnutia stanovených vojenských cieľov Ruska?!“ Cieľom takejto rétoriky je podkopať dôveru verejnosti v bojachopnosť Ukrajiny a presadiť naratív, že jediným spôsobom, ako zastaviť vojnu, je kapitulácia Ukrajiny. 

Šírenie takýchto naratívov je veľmi problematické, pretože zámerne odvádza pozornosť od eskalácie konfliktu ruskými silami, ako aj od skutočnosti, že jediným agresorom v tejto vojne je Rusko. Navyše väčšina podobných tvrdení nie je ničím iným ako konšpiračnými teóriami prezentovanými ako fakty, pre ktoré aktéri dezinformácií neposkytujú žiadne dôkazy. Toto správanie predstavuje dlhodobé úsilie proruských dezinformátorov obhajovať záujmy Ruska, pričom v podstate ignorujú vojenské zlyhania krajiny a prílišne ju dávajú do pozície rozhodujúceho aktéra konfliktu. 

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.