Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:
- 9. augusta bolo oznámené zastavenie dodávok ropy na Slovensko. Hoci sa na druhý deň ukázalo, že za tým bola technická chyba a dodávky boli obnovené, dezinformácie sa medzitým stihli rozšíriť.
- Rôzni dezinformační aktéri sa snažia presadiť naratív, že Ukrajinci zastavili dodávky ropy zámerne a že je to prejav ich nevďačnosti za podporu od Slovenska.
- V dezinformačných médiách získali popularitu aj západní umelci ako Roger Waters a Steven Seagal, ktorí podporujú Rusko v konflikte s Ukrajinou. Hoci prokremeľskí aktéri často kritizujú dekadenciu západnej kultúry, tentoraz im nevadilo zdieľať výroky západných umelcov.
- Pozornosť vzbudila aj návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane a zvýšené napätie medzi Kosovom a Srbskom. Podľa dezinformátorov boli obe udalosti spôsobené vojnovým štváčtsvom USA a ich snahou o rozpútanie ďalších konfliktov.
Kto zastavil dodávky ropy na Slovensko? Podľa dezinformátorov je za tým nevďačnosť Ukrajincov
V utorok 9. augusta bolo oznámené, že cez ropovod Družba prestala prúdiť ropa na Slovensko, Maďarsko a do Českej republiky. Podľa prvých správ mala ropu zastaviť Ukrajina, pretože jej Rusko nezaplatilo za tranzit.
Nasledujúci deň však Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky oznámilo, že situácia bola vyriešená a ropa znovu tečie na Slovensko. Minister hospodárstva Richard Sulík vysvetlil situáciu následovne: „Za prerušením dodávky ropy netreba hľadať politiku. Situácia vznikla administratívnou chybou mimo Ukrajiny a Ruska a k uvedenej chybe došlo pre nesprávne vyhodnotenie platby ako porušenie sankcií.“
O dočasnom pozastavení ropy sa však rýchlo rozšírili dezinformácie. Objavili sa napríklad tvrdenia, že ropu zastavila priamo ukrajinská vláda alebo dokonca ukrajinský prezident. Často sa vyskytli aj ironické zhodnotenia, že ide o prejav vďačnosti za všetku pomoc, ktorú Slovensko Ukrajine poskytlo. Cieľom dezinformátorov bolo oslabiť podporu Ukrajiny na Slovensku.
Ako jeden z prvých situáciu zneužil pre vlastný politický zisk bývalý premiér Robert Fico. Zverejnil video, v ktorom obvinil Ukrajinu zo zámerného zastavenia ropy pre Slovensko, obhajoval Rusko a celú situáciu označil za dokonalý príklad toho, ako sankcie proti Rusku nefungujú.
Vo videu dokonca naznačuje, že Ukrajina mala vypnutie ropovodu vopred dohodnuté so Západom. Na záver videa vyzval ľudí na podporu referenda o predčasných voľbách. V čase písania malo video približne 317-tisíc videní na Facebooku a 87-tisíc na YouTube.
Naratív o nevďačnosti Ukrajincov sa stal okamžite dominantným. Stránka Bádateľ zverejnila krátky príspevok: „Ukrajina zastavila Slovensku tranzit ropy. Slovensko by malo okamžite zastaviť všetku pomoc Ukrajine aj dávky jej občanom u nás!“ O pár hodín publikovala ďalší: „Nové príslovie: Pomôž Ukrajincovi, vypne ti ropu.“
Dezinformačný web Inenoviny zase napísal príspevok s názvom: „Ukrajina stopla ropu Slovensku, taká je odmena za pomoc Ukrajincom?“ a v ňom tvrdí: „Ukrajina tento nepriateľský krok vykonala voči Slovensku, ktoré jej pomohlo miliónmi EUR, zbraňami, naftou…“
Ostrejšie zareagoval ďalší známy web Veci Verejné s titulkou článku: „NIE RUSKO, ALE ZLOČINECKÝ REŽIM NA UKRAJINE NÁM ZASTAVIL ROPU!!! Pozastavenie prepravy ropy na Slovensko potvrdil aj Transpetrol a Slovnaft.“
Aj keď nakoniec nedošlo k žiadnému zásadnému problému a situácia sa rýchlo vysvetlila a vyriešila, dezinformácie si už žijú svojím životom na internete. Niektorí teraz preto spochybňujú, že išlo chybu technickej povahy a naďalej to využívajú ako príklad toho, prečo nepodporovať Ukrajinu.
Proruské celebrity vo svetle reflektorov
Stránky proruských aktérov boli v poslednej dobe zaplnené rozhovormi so západnými umelcami ako je Roger Waters alebo Steven Seagal, ktorí podporujú Rusko. Ako poukazuje antihoaxová stránka slovenskej polície, prokremeľskí trolovia nenávidia prehnitý Západ a jeho skazenú kultúru, tentoraz však vo veľkom zdieľajú slová západných umelcov.
O Rogerovi Watersovi, spoluzakladateľovi Pink Floyd bolo napísaných desiatky príspevkov. Waters v rozhovore pre CNN tvrdí, že americký prezident Joe Biden prilieva na Ukrajine olej do ohňa a USA predlžujú vojnu na Ukrajine. Články o Watersovi sú na slovenskom Facebooku populárne, napríklad príspevok z portálu Magazín 1, ktorý je napojený na extrémistickú stranu Kotlebovci-ĽSNS, má takmer 13-tisíc interakcií.
Waters taktiež nazval prezidenta Bidena vojnovým štváčom. Používa typický dezinformačný naratív, že vojna by mohla byť ukončená aj zajtra, ak by to USA a Biden chceli. Museli by však presvedčiť prezidenta Zelenského jednať s Ruskom. Keď moderátor v rozhovore označil Watersove tvrdenia za obrátené a vyčítal mu, že obviňuje krajinu, ktorá bola napadnutá, Waters odpovedal útokom na NATO. „Táto vojna je v podstate o akcii a reakcii NATO, ktoré sa tlačí až k ruským hraniciam, čo sľúbilo, že neurobí, keď Gorbačov rokoval o stiahnutí ZSSR z celej východnej Európy,“ povedal Waters. Toto je však ďalší falošný naratív používaný apologétmi Moskvy. Žiaden podobný sľub nikdy nevznikol, čo napokon potvrdil aj samotný Gorbačov.
Pozornosť získal aj herec Steven Seagal, ktorý sa netají obdivom Putina, či bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka alebo venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Seagal navštívil Donbas 9. augusta, kde chce natočiť dokumentárny film, v ktorom ukáže ľuďom, aká je vojna „v skutočnosti.” Podľa jeho slov, 98 % ľudí, ktorí o Donbase píšu, tam nikdy neboli, a preto svet nepozná pravdu.
Steven Seagal podporuje Rusko a prezidenta Putina minimálne od anexie Krymu v roku 2014. Neskôr získal ruské občianstvo a v súčasnosti je členom prokremeľskej strany Spravodlivé Rusko.
Seagan spôsobil kontroverziu, keď ako špeciálny vyslanec ruského ministerstva zahraničia pre humanitárne vzťahy medzi Ruskom a USA navštívil zničenú väznicu vo východoukrajinskej Olenivke, kde po nedávnom útoku zomrelo 53 ukrajinských vojnových zajatcov.
Na mieste Seagal propagoval naratív Kremľa, že na väznicu zaútočili Ukrajinci so systémom HIMARS. Pridal tiež konšpiračnú teóriu, že ukrajinské jednotky využili HIMARS, pretože prezident Zelenskyj chcel umlčať „nacistu”, ktorý bol údajne držaný vo väzení. Podľa expertov však dostupné zábery zo zničenej budovy ukazujú, že poškodenia väznice nezodpovedajú škodám, ktoré by spôsobil útok systémom HIMARS.
Taiwan a Kosovo sa k Ukrajine pridali ako ciele dezinformačných aktérov
Pozornosti na Slovensku neušli ani dve vysoko sledované medzinárodné udalosti. Prvou bola návšteva predsedníčky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane a druhou zvýšené napätie medzi Srbskom a Kosovom. Dezinformačná scéna na Slovensku si nenechala ujsť príležitosť podporiť autoritárskych lídrov vo svete a prostredníctvom šírenia dezinformácií a falošných naratívov kritizovať Západ a USA.
Eduard Chmelár, bývalý kandidát na prezidenta a komentátor, ktorý opakovane šíri prokremeľské dezinformácie, tvrdí, že návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane je cielenou provokáciou USA. Podľa jeho slov, ako USA vyprovokovali vojnu na Ukrajine, tak chcú vyvolať konflikt aj s Čínou. Tvrdenie, že USA začali vojnu na Ukrajine, je nepravdivé, keďže to bol ruský prezident Putin, ktorý sa rozhodol pre masívnu a agresívnu inváziu. Chmelár porovnáva Taiwan s Ukrajinou, čím prílišne zjednodušuje komplexnú problematiku a porovnáva neporovnateľné.
Chmelár taktiež zavádza, keď tvrdí, že Nancy Pelosiová nemôže robiť zahraničnú politiku svojvoľne, bez koordinácie s Bielym domom. V Spojených štátoch amerických sú jednotlivé zložky moci jasne oddelené, čo vedie už k desaťročiam debát o tom, akú právomoc v zahraničnej politike má prezident a akú Kongres. Nancy Pelosiová je nezávislá od exekutívy, a preto môže konať aj bez súhlasu prezidenta. Navyše, prezident Biden pred návštevou Pelosiovej na Taiwane tvrdil, že to nie je dobrý nápad. Napokon, návšteva Taiwanu mohla pre kongresmanku znamenať ďalší míľnik v dlhej histórii odporu voči Číne, ktorý sa začal protestom na pekinskom námestí Tchien-an-men v roku 1991, kde sa tri roky predtým odohral masaker.
Eduard Chmelár sa snaží presadiť naratív o bezbrehom vojnovom štváčstve USA, podľa ktorého má Washington cieľ úmyselne vyvolávať nové a nové konflikty vo svete, vrátane tretej svetovej vojny. Dezinformačná stránka InfoVojna zverejnila na túto tému viacero článkov, medzi nimi napríklad články s titulkami ako „Návštěva Nancy Pelosi na Taiwanu má za úkol spustit další americkou proxy válku jako na Ukrajině!” alebo „Pelosiovej návšteva na Taiwane je čistá provokácia. Čína má plné právo prijať opatrenia na ochranu svojej suverenity, reaguje Rusko na vyvolávanie ďalšieho napätia zo strany USA.“
Zvýšené napätie medzi Kosovom a Srbskom dezinformátori často prirovnávajú k vojne na Ukrajine. Europoslanec Milan Uhrík hovorí, že vojna na Ukrajine je v skutočnosti zástupnou vojnou NATO proti Rusku. Ďalej tvrdí, že návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane mala jediný cieľ, a to vojensky provokovať Čínu, ktorá má s Ruskom stále „neakceptovateľne“ dobré vzťahy. O Kosove zase hovorí ako o americkej kolónii provokujúcej Srbsko, ktoré ako jediný štát v Európe udržiava priateľské vzťahy s Ruskom. Všetky tri udalosti spája a tvrdí, že zo strany USA a jej vazalských štátov ide o cieľavedomú snahu o destabilizáciu štátov, ktoré ešte odolávajú americkému vplyvu.
Slovenskí dezinformátori šíria falošné naratívy o Taiwane
Keďže návšteva Nancy Pelosiovej na Taiwane bola pozorne sledovaná aj na Slovensku, rozhodli sme sa na ňu pozrieť prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle, ktorý nám ukázal najpopulárnejšie príspevky na túto tému medzi slovenskými dezinformačnými aktérmi. Príspevky boli vyhodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní). Analýza vyfiltrovala príspevky s kľúčovým slovom Taiwan.
Prvé miesto patrí Milanovi Uhríkovi, europoslancovi a predsedovi krajne pravicovej strany Republika. Ten publikoval video, v ktorom spája udalosti na Ukrajine, Taiwane a v Kosove. Podľa jeho slov sa USA snažia destabilizovať Rusko a Čínu, pretože obe krajiny odolávajú ich vplyvu.
Eduard Chmelár sa taktiež pokúsil pretlačiť naratív o americkom vojnovom štváčstve, ktoré je údajne zdrojom všetkých súčasných konfliktov.
Milan Mazurek, poslanec slovenského parlamentu a podpredseda strany Republika, zdieľal video Milana Uhríka.
Mário Vidák, ktorý stojí za portálom Magazín 1, zdieľal článok s titulkou: „Nulový rešpekt pred USA? Čína páli raketu za raketou pred Taiwanom. Hrozivé zábery natočené na videu!“
Na poslednom mieste nášho rebríčka sa nachádza Hlavný denník. Informuje o návšteve dvoch slovenských koaličných poslancov na Taiwane. V titulke článku sa však posmešne pýtajú: „Slovenskí poslanci na Taiwane? Len na vás tam čakali!“
Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.
CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/