Proruské médiá sa svoje publikum usilovne snažia presvedčiť, že Rusko nikdy nepoužívalo svoje energetické zdroje ako nátlakový nástroj

Prokremeľská propaganda sa v poslednom týždni zamerala na otázku energetiky. Slovenskému informačnému priestoru dominovala Európska zelená dohoda, nezávislosť Ukrajiny či údajný odchod Poľska.

fake news

Nebezpečný obsah sme v uplynulom týždni zachytili najmä v článkoch a facebookových príspevkoch dezinformačných portálov Hlavný denník, Hlavné správy, Infovojna a ExtraPlus. Témou, ktorá sa v priebehu minulého týždňa objavila v obsahu všetkých z nich bola energetika.

Aj tento týždeň sa prokremeľské médiá usilovne snažili presvedčiť svoje publikum, že Rusko nikdy nepoužívalo svoje energetické zdroje ako nátlakový nástroj, a že v konečnom dôsledku neexistuje pre Európu žiadna reálna alternatíva zdrojov energií okrem Ruska.

Terčom dezinformácií bola najmä Európska únia (EÚ) a jej energetická politika, Európska zelená dohoda a Ukrajina. Proruskí dezinformátori si však nezabudli kopnúť ani do „mainstreamových“ médií, mimovládneho sektora či Georgea Sorosa. Zachytiť sa podarilo aj vznikajúce dezinformačné naratívy tykajúce sa údajného poľského odchodu z EÚ – Polexitu.

Hlavný denník

Hlavný denník pokračuje v zdieľaní vyjadrení ruských štátnikov. Tentokrát prináša vyjadrenie Vladimíra Putina, ktoré zaznelo na Ruskom týždni energetiky. V ňom Putin tvrdí, že „Rusko za rast cien energií v Európe nemôže“ a je pripravené pomôcť.

Obdobnými článkami proruské weby pretláčajú naratív, že dodávky plynu z Ruska do Európy sa neznížili. Práve naopak, Gazprom si vraj striktne plní svoje zmluvné záväzky a zvyšuje objem vývozu. Tvrdenia, že Rusko využíva plyn ako energetickú zbraň sú tak podľa dezinformátorov len konšpirácie frustrovanej EÚ.

Ide však o systematicky šírenú prokremeľskú dezinformáciu. V auguste a septembri 2021 čelil európsky trh bezprecedentnému nárastu cien plynu. Jedným z dôvodov je práve viditeľné zníženie dodávok ruského plynu do Európy. Napríklad dodávky plynu cez plynovod Jamal-Európa sa znížili o viac ako polovicu.

Pozorovatelia preto vinia Rusko z toho, že dodávky plynu využíva ako zbraň s cieľom vyvíjať tlak na EÚ. Základnou ambíciou je urýchliť spustenie plynovodu Nord Stream 2.

Využívanie plynu ako nátlakového nástroja Ruskom je taktiež dôkladne zdokumentované. Ruské energetické spoločnosti s požehnaním Kremľa za posledné tri desaťročia viackrát využili dodávky energií na presadzovanie strategických cieľov Moskvy.

Ako konkrétny príklad môžu poslúžiť udalosti na Ukrajine v roku 2009 aj v roku 2014, ďalším príkladom je Litva. Rusko taktiež dlhodobo využíva vývoz plynu ako politický nástroj aj v prípade Bieloruska.

Hlavný denník si nezabudol kopnúť ani do „mainstream médií“. Tentokrát prináša správu o kolízii americkej ponorky v Juhočínskom mori, pričom sa odvoláva na ruský spravodajský web Interfax.

Autor v článku predkladá naratív, že „mainstream médiá“ sú predpojaté voči Rusku, tvrdiac, že „ak by havarovala ruská jadrová ponorka, mainstream zošalie“, ale „o havárii tej americkej ani muk“. O havárii však informovalo nespočetné množstvo svetových aj slovenských „mainstreamových“ médií vrátane SME, Denníka N či Aktualít.

Hlavné Správy

S podobnými proruskými naratívmi prichádzajú aj Hlavné Správy. Ako prvý rezonuje článok, v ktorom Hlavné Správy dávajú do popredia proruské reakcie čitateľov britského denníka The Daily Mail, ktorý mal kritizovať energetický nátlak zo strany Moskvy. V ďalšom článku zasa Hlavné Správy informujú, že britské médiá neoprávnene vinia Rusko z obmedzených dodávok plynu a nedostatku základných komodít.

V oboch článkoch je prítomný naratív, ktorý tvrdí, že Európa si za obmedzené dodávky plynu z Ruska môže sama. Dezinformátori stavajú na osvedčenú kartu obete, na vine nie je Rusko, ale „eko-fanatici“. Vzniknutá situácia má byť priamym dôsledkom dlhoročného európskeho boja za energetickú nezávislosť a snahy EÚ konvertovať na ekologický spôsob výroby energie.

Podľa dezinformátorov je riešenie problému jednoduché: stačí len nepolitizovať energetický sektor, nevytvárať ťažkosti najspoľahlivejšiemu dodávateľovi plynu (Gazpromu) a neobmedzovať jeho konkurenčné výhody.

Podľa prokremeľských výstupov je však akýkoľvek pokus EÚ a ďalších krajín odkloniť sa od modelu jediného dodávateľa (Ruska) k bezpečnejším a ekologickejším zdrojom neprijateľný. A to najmä preto, že diverzifikácie energetických  zdrojov a reorientácia na ekologické zdroje energií by výrazným spôsobom obmedzili silu ruského vplyvu v Európe, ktorý momentálne má najmä vďaka monopolu na dovoz energií.

Zatiaľ čo členské štáty EÚ neustále napredujú v ekologickom prechode od fosílnych palív, ktoré prispievajú k nepriaznivým zmenám klímy, prokremeľské médiá tento proces vykresľujú ako hrozbu pre Rusko. Pripájajú nepravdivé a zavádzajúce tvrdenia o obnoviteľných zdrojoch energie.

Okrem toho Hlavné Správy zdieľali esej bývalého ruského prezidenta a premiéra Dmitrijho Medvedeva, v ktorej spochybňuje nezávislosť Ukrajiny. Esej zdieľalo aj Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku.

Medvedev v nej opisuje Ukrajinu ako slabú krajinu, ktorá je pod priamou kontrolou amerických a západných sponzorov, často sa pritom odvoláva na historickú identitu a paralely medzi aktuálnou situáciou v krajine a druhou svetovou vojnou.

V antisemitistickej pasáži Medvedev poukazuje na židovské korene ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyjeho, pričom jeho spoluprácu so západom prirovnáva k nútenej kolaborácii nemeckých Židov s nacistickým režimom.

V eseji však úplne opomína nelegálnu anexiu Krymu či prebiehajúci konflikt na východe Ukrajiny. Za zlými vzťahmi medzi Ukrajinou a Ruskom, naopak, vidí protiruské kroky „fanatickej nacionalistickej menšiny na Ukrajine“.

Cieľom podobných naratívov je spochybniť národnú identitu a stabilitu Ukrajiny, podkopať dôveru v ukrajinskú vládu a navodiť dojem, že väčšina Ukrajincov žiada návrat k proruským postojom z obdobia pred majdanskými protestami.

Za zmienku taktiež stojí, že esej bola uverejnená tesne pred samitom EÚ a Ukrajiny, ktorého hlavnou témou bola energetická bezpečnosť s cieľom stanoviť spoločný postoj k súčasnému nárastu cien plynu a energií.

Infovojna

Energetická politika EÚ je pod paľbou kritiky aj na Infovojne, a to najmä v súvislosti so stratégiou European Green Deal (Európsky ekologický dohovor, EED) – snahou EÚ stať sa prvým klimaticky neutrálnym kontinentom.

Infovojna prináša článok, v ktorom hovorí o prudkom náraste cien elektriny, pohonných hmôt, potravín a zatváraní fabrík v Británii. Dôvodom tohto nárastu má byť prechod krajín EÚ na obnoviteľné zdroje energií v nadväznosti na EED.

Článok sa snaží v čitateľovi vzbudiť dojem, že EED bol urýchleným rozhodnutím a obnoviteľné zdroje nedokážu uspokojiť dopyt obyvateľov EÚ. Tí si kvôli rastúcej cene energií v blízkej budúcnosti nebudú môcť dovoliť ani základné potraviny.

Ostro kritizovaná je tak podpora obnoviteľných zdrojov energie, liberalizácia trhu s energiou a systém emisných kvót. Prirodzeným záchrancom v tejto situácii má byť podľa tohto zavádzajúceho naratívu práve Rusko, ktoré je prezentované ako spoľahlivý dodávateľ energií a na ktoré by sa EÚ mala obrátiť,  aby jej poskytlo svoje technológie pri výstavbe atómových elektrární.

Priestor dostali aj konšpiratívne interpretácie Ľuboša Blahu, ktorý uverejnil video, v ktorom sa vyjadruje k uniknutým informáciám z „Pandora Papers“. Tie podľa neho slúžia ako účelový nástroj amerických tajných služieb na zdiskreditovanie prorusky orientovaných politikov ako je Andrej Babiš.

Blahov konšpiračný naratív tvrdí, že za všetkým má stať sieť proxy „liberálnych protiruských mimovládok“ sponzorovaných Sorosom, cez ktorú majú americké tajné služby uverejňovať špinu na Putina a jemu naklonených slovenských a českých politikov.

Výsledkom je podľa Blahu to, že sa v Česku k moci dostala „tvrdá proamerická vláda, ktorá bude šíriť nenávisť voči Rusku a vítať migrantov“.

Pri Sorosovi a mimovládkach ostáva Infovojna aj v ďalšom článku. Ten oplýva konšpiratívnymi tvrdeniami, že za nedávnym korupčným obvinením a následnou rezignáciou rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza v skutočnosti stoja Američania a globalisti. Tí mali na Kurza vyvíjať tlak prostredníctvom mimovládok. Dôvodom mali byť jeho „pragmatické vzťahy s Ruskom“.

Vo videu však Blaha nepredkladá žiadne dôkazy. Jedná sa tak len o konšpiračnú teóriu konzistentnú s častým dezinformačným naratívom, ktorý vykresľuje Georgea Sorosa ako hrozbu pre Rusko.

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by kauza Ibiza bola súčasťou tajného sprisahania namiereného proti Rakúsku alebo jeho kancelárovi. Nemecký časopis Der Spiegel aj noviny Süddeutsche Zeitung viedli transparentnú investigatívnu činnosť. Podľa týchto médií získali videozáznam v máji 2019 a zverejnili ho po overení jeho pravosti.

Prokremeľské médiá šírili o tomto prípade viacero protichodných naratívov bez toho, aby uvádzali akékoľvek dôkazy na podporu svojich tvrdení.

ExtraPlus

Okrem už tradičného citovania Putinových výrokov o tom, ako Rusko svedomito plní svoje záväzky a je spoľahlivým partnerom v oblasti energetiky, sa ExtraPlus venovalo aj téme odchodu Poľska z EÚ, teda tzv. „Polexitu“.

Tento naratív sa internetom začal šíriť v súvislosti s nedávnym rozhodnutím poľského Ústavného súdu o tom, že dva body zmluvy o EÚ nie sú v súlade s poľskou ústavou. Túto skutočnosť začali prokremeľské médiá, najmä sponzorovaný spravodajský web RT (Russia Today), predstavovať ako nekompatibilitu medzi EÚ a Poľskom.

RT preto uvádza, že Poľsko je na kolíznom kurze s EÚ. V texte sa objavujú aj historické porovnania EÚ so Sovietskym zväzom: „prečo krajiny ako Poľsko, ktoré tak tvrdo bojovali za nezávislosť od Sovietskeho zväzu, boli ochotné vzdať sa svojej suverenity v prospech Európskej únie“ a „Európska únia a Sovietsky zväz majú veľa spoločného“.

Po brexite však poľský premiér Mateusz Morawiecki vyhlásil, že scenár „Polexitu“ je rovnako nepravdepodobný ako odchod Nemecka z EÚ. Ide tak o dlhodobý dezinformačný naratív, ktorý sa často vyskytuje v krajinách strednej a východnej Európy a ktorého cieľom je démonizovať EÚ prostredníctvom odvolávania sa na historické konotácie straty suverenity.

Dezinformačné naratívy tohto typu sú mimoriadne škodlivé, pretože ich využívajú najmä extrémistické politické strany. Takto vytvorený negatívny obraz EÚ má potom za cieľ rozdeliť spoločnosť na stúpencov a odporcov spolupráce s EÚ, rozbiť jej súdržnosť a oslabiť ju ako aktéra v medzinárodných vzťahoch. Vznikajúce dezinformačné naratívy Polexitu len posilňujú presvedčenie, že EÚ je nestabilná organizácia, ktorá sa neriadi princípmi právneho štátu, ale ničí suverenitu členských štátov.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/