Koronavírus? Člen SNS šíri na Facebooku nebezpečné dezinformácie. Podľa pravidiel sociálnej siete to robiť môže.

Generálna prokuratúra však na prípad môže mať iný názor. Jaroslav Paška zo SNS včera na Facebooku uverejnil príspevok v ktorom tvrdí, že Angela Merkelová má byť zodpovedná za konfiškáciu ochranných rúšok určených pre Slovensko, ktoré vyložili v prístave v Hamburgu.

Doplnené o vyjadrenie Ministerstva Zahraničných vecí (na konci článku).

Člen čochvíľa mimoparlamentnej SNS, Paška vo svojom príspevku píše, že

„nemecká vláda týmto škandalóznym, arogantným, egoistickým krokom (…) zabránila transportu nedostatkového, pre nás a našich zdravotníkov v tomto čase existenčne dôležitého (…) zdravotníckeho materiálu a sprosto nám ho bez náhrady zoštátnila, pre okamžité použitie v Nemecku.

Paška pre svoje tvrdenie neuvádza zdroj ani dôkazy. K tomu ho však opakovane vyzývajú diskutéri, ako napríklad riaditeľ Inštitútu strategických politík Matej Kandrík alebo bezpečnostný analityk Radosalv Bránik, ktorý sa Pašku pýta:

„Môžem vás požiadať o hodnoverný zdroj tejto informácie? Rád sa jej budem venovať. Iste ste si vedomý, že šírenie takejto správy bez dôkazov môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu šírenia poplašnej správy. Kde teda nájdem dôkaz o onom údajnom zhabaní?“

Poslanca SNS, ktorá so ziskom 3,16% v nedávnych parlamentných voľbách vypadáva z parlamentu, tvrdo napomína aj Generálporučík OSSR vo výslužbe Pavel Macko. Ten na Pašku dnes bezodkladne podal podnet na Generálnu prokuratúru za podozrenie z trestného činu šírenia poplašnej správy podľa § 361 trestného zákona.

Podanie na GP by Infosecurity.sk on Scribd

Aj Vladimír Šnídl z Denníka N pripomína, že

„politik SNS Jaroslav Paška opakovane na Facebooku šíril hoaxy a polopravdy. Pri migračnej krízy strašil, že migranti sem zanášajú cudzokrajné choroby.“

Napriek prísľubom, Facebook dezinformácie dovolí

Sociálna sieť iba pred niekoľkými dňami vyhlásila boj proti dezinformáciám, ktoré sa budú týkať koronavírusu. Správu prebrali aj slovenské médiá, no nijako nereflektovali skutočnosť, že podobné prísľuby zo strany sociálnej siete stále skončili fiaskom. Sľúbené riešenia boli neadekvátne alebo nefunkčné.

Podľa vnútorných pravidiel, sociálna sieť nijako nekontroluje obsah, ktorý publikujú politici. Tí za šírenie dezinformácií a nenávistných prejavov môžu Facebooku dokonca platiť.

Viac o tom, ako sociálna sieť nedodržiava vlastné pravidlá ani na Slovensku si môžete prečítať v článku:

Ako vyzerá Paškova stránka profil na Facebooku

Príspevky budúceho bývalého poslanca sa pohybujú v priestore medzi krajne pravicovým populizmom a antisystémom. Príklon ku komunikačným stratégiám založených na dezinformáciách a propagande môžeme dnes u národných strán pozorovať pomerne bežne.

Týka sa to najmä tých politických subjektov, ktoré nemajú reálny, konštruktívny program a preto voličom namiesto neho ponúkajú vnútorného, či vonkajšieho nepriateľa. Homosexuálov, migrantov, ci ako tentoraz, nemeckú kancelárku Merkelovú – častý cieľ Kremeľskej propagandy.

Za bežných okolností je výtlak Paškovych príspevkov nezaujímavý, preto pred voľbami za ich distribúciu Facebooku platil. Presnejšie, podľa záznamov platila jeho manželka Juliana.

Spolu jeho príspevky za mesiac Február dosiahli 14.065 interakcii (súčet „páči sa mi“, komentárov a zdieľaní). V kontexte slovenského Facebooku ide o zanedbateľné číslo. Pre porovnanie, jeho stranícky šéf dosiahol za rovnaké obdobie 49,009 interakcií.

Včera sa Paška rozhodol zviesť na vlne všeobecného strachu z celosvetovej pandémie na ktorú už zomrelo 3884 ľudí. Zneužil pocit všeobecného ohrozenia a osud druhých ľudí na vedomé šírenie dezinformácií. Facebook jeho správanie toleruje. Uvidíme, či aj Generálna prokuratúra SR.

Doplnené 9.3.2020, 17:56 o vyjadrenie Ministerstva zahraničných vecí SR

Žiadny kontajner nebol v žiadnom prípade zhabaný, či skonfiškovaný ale dočasne zadržiavaný. Ide o rozhodnutie nemeckého krízového štábu zo s
tredy 4. marca 2020, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj ďalších okolitých krajín.  Rezort diplomacie o tejto situácii vie a sme v kontakte s nemeckými úradmi, aby sa situáciu podarilo čo najskôr vyriešiť. Zároveň vyzývame, aby sa táto skutočnosť nezneužívala na strašenie a vyvolávanie paniky, ktoré neprospieva nikomu.

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk