Ľuboš Blaha, najtoxickejší dezinformátor v slovenskom infopriestore

Tak ako je lož Blahovou pracovnou metódu na Facebooku, aj jeho údajná akademická reputácia je iba výmyslom pre publikum na sociálnej sieti. Nie je to pravda, no mohla by byť.

Poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu obvinila NAKA za jeden z jeho príspevkov na sociálnej sieti. Stalo sa tak na základe trestného oznámenia Lucie Ďuriš Nicholsonovej.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 3. júla 2020 obvinil Ľ. B. z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti. Polícia začala konať na základe trestného oznámenia. Viac informácií nie je možné poskytnúť,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová.

Ide pri tom o status, ktorý poslanec uverejnil na jeseň minulého roka. V ňom komentuje meme obrázok, ktorý zobrazuje prezidentku Zuzanu Čaputovú pri príležitosti 17. novembra: „Žime tak, aby Martin Šmíd nezomrel nadarmo,“ stojí na ňom napísané. 

Fáma o smrti Martina Šmída, ktorého mala zabiť komunistická polícia počas študentských protestov 17. novembra 1989, sa vtedy rozšírila do médií a medzi ľudí, spôsobila veľké pohoršenie a mohla čiastočne prispieť k pádu komunistického režimu v Československu. 

Blaha vo svojom príspevku píše: „Ono to totiž vystihuje celú tú faloš a liberálne klamstvá o vraždiacich komunistoch a nevinných obetiach. V skutočnosti komunisti pomáhali ľuďom, vyčistili Česko-Slovensko od mafiánov a oligarchov a nie, žiaden Šmíd nezomrel… To len v 1989 Američania urobili prvý zo série majdanov v Európe a ukradli nám Slovensko. A plienia ďalej…“

Velebenie totalitných režimov a spochybňovanie strategického euroatlantického ukotvenia Slovenska je v Blahovom facebookovom repertoári štandardom, alebo ak chcete, jeho pracovnou metódou. 

Pri príležitosti výročia smrti Milady Horákovej, ktorú vo vykonštruovanom politickom procese odsúdili a na príkaz prezidenta Gottwalda popravili, poslanec Smeru napísal: 

„V médiách čítam, že Horákovú zavraždili komunisti. To je podobná nenávistná skratka, ako keď si antisemiti zdôvodňujú nenávisť voči Židom tým, že napíšu, že Židia zavraždili Ježiša Krista. Z toho priam srší, že je to účelové.“

Blaha je súčasť antisystémového súkolia

Po anexii Krymu a zintenzívnenií ruských informačných operácií, ktoré sú súčasťou hybridnej vojny, sa aj na Slovensku vynorili pokútne weby, ktoré začali pomaly, ale isto šíriť rôzne naratívy a témy.

Tie sú na mieru šité našej histórii, národnej mytológii a jej symbolom tak, aby v stredno- a dlhodobom horizonte zasiahli čo najväčší počet ľudí. Profesionálne pripravená propaganda to nerobí inak.

Vtedy išlo o okrajový fenomén, ktorý si všímala a upozorňovala naň iba hŕstka odborníkov a aktivistov. Dezinfoweby boli ešte na periférii spoločenského záujmu a spolupráca s nimi pre hlavnoprúdového politika bola reputačným rizikom.

Boli to časy, kedy sme sa mohli tváriť, že naše politické spektrum je pestré. Tradičné rozdelenie na pravé, ľavé a stredné politiky sa však s prienikom dezinformácií do hlavného prúdu končí.

Členovia Národnej koalície sa nad takú malichernosť ako ľavicová, či pravicová príslušnosť dokážu hravo preniesť. Ich cieľom je národný záujem, odmietnutie migrácie, ochrana suverenity, tradičnej rodiny a hodnôt praotcov, boj proti imperiálnemu západu a odovzdanie sa do všeslovanskej náruče. 

Pre neznalých politického žargónu ide v preklade do slovenčiny o zabezpečenie si prístupu ku zdrojom štátu (a následné umlčanie kritických hlasov z radov občianskej spoločnosti a médií).

Súkromné dezinformačné projekty politikov prekvitajú

Iba počas niekoľkých uplynulých rokov sa politická komunikácia vlastná dezinfowebom pomaly preliala do hlavnoprúdového diskurzu a to až do takej miery, že tými najtoxickejšími dezinformátormi dnes už nie sú pokútne weby z periférie, ale politici.

Blaha je na špici, nasledujú Uhrík a Mazurek. Po nich idú Hlavné správy a ruskou vládou kontrolovaný web Sputnik Česká republika.

Úspešné freelance dezinformačné projekty na neregulovanej sociálnej sieti, ktoré z nemožných pozícií vyniesli niektorých na najvyššie miesta kandidátok, urobili v posledných voľbách na mnohých veľký dojem. 

Mazurek sa so svojim KulturBlogom dostal z čísla 150 priamo za Kotlebu na druhé miesto. 

Blaha získal v minulých voľbách 2 746 preferenčných hlasov. O štyri roky neskôr s päťdesiattisíc fanúšikmi pretavil nenávisť z Facebooku na 60 263 krúžkov a predbehol tým aj podpredsedov Blanára (54 244) a Žigu (28 386).

Politici legitimizujú problematické weby aj tým, že im poskytujú rozhovory a zdieľajú ich obsahy. Premiér Matovič s tým pred voľbami nemal problém, rovnako ani Richard Sulík. 

Zrejme zo zúfalstva si pred poslednými voľbami na Hlavných Správach zaplatil reklamu aj Andrej Danko. U ĽSNS to neprekvapuje.

Iba včera komentoval predseda parlamentu Boris Kollár víťazstvo poľského konzervatívneho prezidentského kandidáta tým, že zdieľal článok Hlavných Správ s titulkom: „Varšavská kaviareň prehrala. Poľsko sa ubránilo pred liberalizmom a zachránilo aj Vyšehradskú štvorku.“

Na Facebooku prekvitá rasizmus, nenávisť a iné polarizujúce obsahy, pretože sociálna sieť tieto vedome uprednostňuje. Čím viac ľudí škandalóznymi správami pritiahne, tým viac zarobí na reklame. 

Facebook, ktorý používa asi 2,7 milióna Slovákov a Sloveniek, u nás nemá ani len kanceláriu a dosah úradov na reguláciu pokojne aj nelegálneho obsahu je minimálny, až žiadny.

Podľa pravidiel sociálnej siete sú politici vyvolenou kastou – môžu slobodne šíriť dezinformácie, lži a iný nenávistný obsah, ktorý preukázateľne štiepi našu spoločnosť a krajinu. 

Facebook ich kontrolovať odmieta, no zarobí na propagácii ich obsahu. Poslancovi Blahovi za to Facebooku platí priamo jeho materská strana.

Ľavicový intelektuál a akademik

Ľuboš Blaha sa pred svojimi fanúšikmi štylizuje do role ľavicového intelektuála, úspešného a uznávaného akademika, ktorého si cenia doma aj v zahraničí.

Ako správny populista – dezinformátor musí aj pri tejto téme vytvárať vnútorného nepriateľa. V minulosti napríklad napadol prezidentku za jej publikácie z čias, kedy pôsobila v mimovládnom sektore, či diplomovku Moniky Tódovej a porovnával ich práce so svojimi. 

Ako je na tom však sám poslanec Blaha a jeho akademický výtlak? Spoľahlivým a objektívnym ukazovateľom akademického úspechu je počet citácií, ktoré z autorových diel preberú iní. 

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa tieto dajú spočítať. Google Scholar napríklad ukazuje, že Blaha ich má dokopy 49. Na porovnanie, analytik Grigorij Mesežnikov má 1452.

Poslancovu akademickú kariéru už netreba ďalej komentovať. Tak ako je lož jeho pracovnou metódu na Facebooku, aj jeho údajná akademická reputácia je iba výmyslom pre publikum na sociálnej sieti. Nie je to pravda, no mohla by byť.

Podpredsedom Smeru 

Fico sa včera nechal počuť, že by bol rád, ak by sa Blaha stal členom užšieho vedenia strany Smer. 

„Ja si Ľuboša vážim ako inteligentného človeka a bolo by pre mňa veľkým potešením, keby bol súčasťou vedenia strany Smer-SD a veľmi rád by som s ním pracoval, pokiaľ by mu dal snem podporu, ako s podpredsedom Smeru-SD,“ povedal.

Fico nemá na výber, pretože mu v jeho politickom dôchodku neostalo nič iné, ako spoliehať sa na Blahov facebookový výtlak.

Spoliehať sa musí na toho Blahu, ktorého obvinenie možno dostane pred súd.

Dostane podmienku? Alebo sa dokonca dožijeme toho, že za popieranie zločinov politických režimov sa na Slovensku pôjde sedieť? Ktovie. Ako prvé by však úplne stačilo, ak by Blahovi Facebook zrušil účet. Zo dňa na deň stal by sa z neho znovu stal nikto.

Článok vyšiel aj na portáli Aktuality.sk

Investigatíva, analýzy, komentáre, spravodajstvo, monitoring, newsletter, PODCASTY, vzdelávacie články – bez reklamy a zamykania obsahu.

Začína desaťročie kyber-propagandy a jeho súkolie sa iba roztáča. Pomôžte nám tvoriť digitálnu investigatívu a informovať o propagande, dezinformáciách a tých, ktorí za nimi stoja.

Kvalitne informovaná verejnosť je jedným zo základných pilierov dobre fungujúcej demokratickej spoločnosti. Budeme sa naďalej usilovať, našou malou troškou prispievať.

Podporte Infosecurity.sk – bude to možné aj vďaka vám. Veľmi vám za to ďakujeme!

Riaditeľ a analytik portálu Infosecurity.sk | Študoval germanistiku a pracoval ako prekladateľ a tlmočník až do chvíle, kým sa nezačal naplno venovať žurnalistike. | Ako fotograf na voľnej nohe pracoval v Sýrii, Líbyi, Mali, Tunise, Jordánsku, Libanone, a na Ukrajine. Publikoval v zahraničných a domácich médiách a za svoju prácu dostal ocenenia Czech a Slovak Press Photo. | Rodina a dobrodružná profesia nejdú dokopy, nepriestrelnú vestu preto zavesil na klinec. | Vyštudoval medzinárodnú bezpečnosť na univerzite v Leicestri kde skúmal teoretické rámce propagandy v digitálnom, globalizovanom svete. | Zaujíma sa o dezinformácie a nevojenské spôsoby dosiahnutia strategických a politických cieľov. | V apríli 2019 založil portál Infosecurity.sk