Dezinformátori označujú Európsku úniu za „autoritársku“ a vyzdvihujú protieurópsky postoj Maďarska (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 19. decembra 2022)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Protizápadná propaganda sa snaží zdiskreditovať a očierniť Európsku úniu. Dezinformátori presadzujú najmä naratív o „bruselskom diktáte“ v súvislosti s členstvom v EÚ, ktorý je už roky ústredným bodom protiúnijných nálad na Slovensku.
  • Mnohí proruskí a protizápadní politici využívajú nedávne kroky maďarského premiéra Viktora Orbána ako príklad úctyhodnej reakcie na „diktatúru“ EÚ. Orbánove vyhlásenia kritizujúce Európsku úniu a finančnú pomoc poskytovanú Ukrajine sú masovo zdieľané na mnohých dezinformačných webových stránkach.
  • Krajne pravicoví politici tiež naďalej šíria hoaxy a falošné naratívy o utečencoch prekračujúcich slovenské hranice.

Európska únia je označovaná za autoritársku

Európska únia je v posledných dvoch týždňoch najviac frekventovanou témou medzi dezinformátormi a krajne pravicovými politikmi na Slovensku. Hoci sú útoky proti Západu medzi dezinformačnými aktérmi stálym javom, v poslednom období môžeme pozorovať jasný trend nárastu ich intenzity.

Jedným z najvýraznejších aktérov šíriacich protieurópske naratívy je Milan Uhrík, ktorý je v súčasnosti poslancom Európskeho parlamentu (EP) a predsedom krajne pravicovej strany Republika. V posledných týždňoch zverejnil niekoľko príspevkov, v ktorých z rôznych dôvodov kritizoval EÚ.

V jednom z prípadov zverejnil videozáznam svojho prejavu v Európskom parlamente, v ktorom označil sankcie proti Rusku za „bizarné“ a skritizoval Európsku komisiu, pričom uviedol, že inštitúcia sa „vyjadruje k otázkam, v ktorých nemá žiadne kompetencie, ako napríklad k súdnictvu alebo rodinnému právu. Nechceme byť posudzovaní na základe európskej predstavy o tom, čo je zlé a čo dobré. Kto bude súdiť EÚ?“ Šírenie tohto naratívu o bezpráví v EÚ a tvrdenie, že Európska komisia si môže robiť, čo sa jej zachce, je mimoriadne zavádzajúce. V článku 17 Zmluvy o Európskej únii stojí, že Európska komisia je ako orgán zodpovedná Európskemu parlamentu a jeho poslanci majú plné právo hlasovať o návrhu na vyslovenie nedôvery Komisii.

V ďalšom príspevku kritizuje jeden z návrhov, o ktorých sa diskutovalo v EP, a expresívne konštatuje: „Progresívny valec chce rozdrviť aj posledné zvyšky zdravého rozumu. Brusel chce oklieštiť demokraciu...“ Toto tvrdenie zapadá do širšieho slovenského rámca, v ktorom mnohí dezinformační aktéri falošne vykresľujú progresivizmus a liberalizmus ako hlavných nepriateľov demokracie a zároveň proti nej sami vedú kampaň.

Naratív o totalite EÚ“ ďalej presadzuje Eduard Chmelár, bývalý prezidentský kandidát a pochybný politický komentátor, ktorý opakovane šíri proruské dezinformácie. V jednom zo svojich príspevkov tvrdí, že „nový názov pre cenzúru v Bruseli je ‚ochrana spotrebiteľov pred škodlivým obsahom‘“, a pokračuje prirovnaním nášho členstva v EÚ k socialistickej totalite. Takéto tvrdenia možno považovať za veľmi problematické, pretože EÚ využíva na implementáciu legislatívy legitímne demokratické mechanizmy a žiadne dogmy“ nám nemôžu byť nasilu vnútené.

Bývalý premiér a predseda strany SMER-SD Robert Fico zverejnil video, v ktorom kritizoval sankcie EÚ voči Rusku a uviedol, že „proti Rusku nebudú fungovať, ale zato budú riadne fungovať proti nám“. Cieľom týchto tvrdení je ovplyvniť verejnú mienku a spochybniť rozhodnutia a akcieschopnosť EÚ. Dezinformácie týkajúce sa sankcií sa stabilne vyskytujú počas celého trvania vojny na Ukrajine a boli opakovane vyvrátené mnohými dôveryhodnými aktérmi.

Kroky Maďarska získali masívnu podporu medzi dezinformačnými aktérmi

Protieurópska rétorika nabrala na intenzite po tom, čo sa maďarský premiér Viktor Orbán rozhodol vetovať balík finančnej pomoci pre Ukrajinu. V reakcii na situáciu EÚ pohrozila, že zmrazí časť maďarských eurofondov. Tento stret nastal po dlhom boji o miliardy eur finančnej pomoci, ktoré boli zmrazené z dôvodu obáv o dodržiavanie zásad právneho štátu a možného zlého hospodárenia so zdrojmi EÚ v Maďarsku. V spore sa mnohí protizápadní aktéri na Slovensku rýchlo postavili na stranu Viktora Orbána.

Milan Mazurek, poslanec slovenského parlamentu a člen strany Republika, zverejnil video, v ktorom hovorí: „Maďarsko vraj porušuje princípy právneho štátu… Skutočný dôvod je maďarská konzervatívna politika. Tú Brusel a liberáli nedokážu zniesť.“ Rovnako sa k situácii postavil aj Robert Fico, ktorý zverejnil fotografiu s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom, a v jej popise hovorí, že „ak chceme, aby sa do Bruselu vrátil zdravý rozum“, je nevyhnutné partnerstvo a podpora. Počas stretnutia s maďarským ministrom Fico otvorene kritizoval sankcie voči Rusku a povedal, že ak by jeho strana (SMER-SD) zostavila vládu, pozastavil by dodávky zbraní na Ukrajinu. Zdá sa, že jeho vyhranené proruské a protieurópske názory silno rezonujú u maďarských predstaviteľov a tento druh otvorenej podpory možno považovať za prepojenie nacionalistických tendencií, ktoré sa na Slovensku skrývajú“ pod protisystémovým správaním.

Okrem politikov sa na túto tému zamerali aj rôzne dezinformačné médiá. Nekriticky zdieľajú vyjadrenia Viktora Orbána a selektívne vyberajú jednostranné informácie, čím sa snažia očierniť EÚ a Ukrajinu. V širšom kontexte je Maďarsko so svojím tvrdým protiukrajinským postojom vnímané ako vzor pre mnohých proruských dezinformačných aktérov a zároveň ako inšpirácia pre odsúdenie politiky EÚ.

Dezinformátori si osvojili rétoriku Viktora Orbána

Keďže Viktor Orbán a konflikt Maďarska s EÚ boli v uplynulých dvoch týždňoch v slovenskom informačnom priestore jednou z najpopulárnejších tém, pozreli sme sa na ňu aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slovo „Maďarsko“. Príspevky boli potom hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí Milanovi Uhríkovi, ktorý vo svojom príspevku uviedol, že keďže Európska komisia zablokovala Maďarsku eurofondy, Orbán musí reagovať „odvetou“. Zároveň tvrdil, že „rozpad EÚ sa práve začal!“. Táto rétorika zapadá do širšej schémy naratívov o dekadencii Západu, konkrétne do dlhodobo prítomného naratívu o zbytočnosti EÚ. Tie sa šíria so zámerom podkopať verejnú mienku o tejto organizácii.

Mário Vidák, hoaxer prepojený so slovenskými krajne pravicovými politickými stranami, zdieľal článok dezinformačného média Plénum, ktorý obsahuje výroky Viktora Orbána v súvislosti s finančnou pomocou poskytnutou Ukrajine.

Príspevok Milana Uhríka kritizujúci návrh na zmenu zakladajúcich zmlúv EÚ prerokúvaný v Európskom parlamente sa taktiež priklonil k postupu Maďarska. Uhrík uviedol, že dúfa, že „maďarská vláda tento návrh zablokuje, pretože vieme, že slovenskí politici to neurobia“.

Štvrté miesto patrí Milanovi Mazurekovi a jeho spomínanému videu, v ktorom tvrdí, že skutočným dôvodom sporu medzi EÚ a Maďarskom je konzervatívna politika tejto krajiny, ktorú liberáli“ v Bruseli neschvaľujú. Podobné vyhlásenia redukujú konflikt na ideologický boj medzi progresívnym Bruselom“ a konzervatívnou vládou“ v Maďarsku, čo úplne ignoruje komplexnosť celej situácie. 

Napokon dezinformačné médium Hlavný denník zverejnilo článok, v ktorom preberá výroky Viktora Orbána a favorizuje maďarskú vládu. Toto možno považovať za ukážkový príklad nekritického a manipulatívneho obsahu produkovaného proruskými alternatívnymi médiami na Slovensku.

Imigrácia ako tŕň v oku krajne pravicových politikov

Prítomnosť občanov krajín Blízkeho východu utekajúci z vojnou zasiahnutých oblastí, ktorí prekračujú slovenské hranice, stále vyvoláva obrovské vlny dezinformácií. Stali sa terčom útoku najmä zo strany aktérov, ktorí sa snažia získať politické body a presadzovať vlastnú agendu. Jednou z najväčších tém medzi týmito dezinformátormi bolo z kontextu vytrhnuté oznámenie, že slovenská vláda plánuje vybudovať ďalšie stanové mestečko pre imigrantov (okrem toho v Kútoch). 

Hlavnými aktérmi šíriacimi túto dezinformáciu boli politici z krajne pravicových strán ako Republika alebo Kotlebovci-ĽSNS. Marian Kotleba, predseda strany Kotlebovci-ĽSNS, zverejnil video, ktoré odvtedy nazbieralo viac ako 120-tisíc videní. Uvádza v ňom, že „tak ako kovid opatrenia fungovali len preto, že sa našli zapredanci, ktorí kvôli peniazom robili a vyžadovali testy, alebo šikanovali ľudí kvôli rúškam, tak aj zázemie pre imigrantov sa na Slovensku nevytvára samé“, čím naznačuje, že slovenská vláda je nejakým spôsobom zodpovedná za vlny imigrantov prichádzajúcich na Slovensko.

Milan Mazurek tiež zverejnil video, v ktorom obviňuje slovenskú vládu zo „zaplavovania krajiny nelegálnymi imigrantmi“, a tvrdí, že sa k utečencom správa lepšie ako k vlastným občanom. Zámerné zavádzanie slovenských občanov v súvislosti s nelegálnou imigráciou má za cieľ podnecovať nenávisť a vyvolávať strach prameniaci z kultúrnych rozdielov, čím sa zneužíva súčasná neistá situácia, ktorá na Slovensku panuje. 

Táto dezinformácia bola medzičasom vyvrátená oficiálnym účtom slovenskej polície Hoaxy a podvody – Polícia SR. Ministerstvo vnútra SR neplánuje budovať ďalšie stanové mestečká a v súčasnosti sa len skúmajú možnosti pre prípad, že by po zimných mesiacoch prišla ďalšia vlna nelegálnych migrantov. Slovenská polícia zároveň odsúdila nepravdivé naratívy, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach, a uviedla, že tému nelegálnej migrácie opäť zneužívajú pochybní aktéri na politickú propagandu v snahe polarizovať spoločnosť. 

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.