Dezinformátori na Slovensku bagatelizujú ruské aktivity na Ukrajine cez pokusy o diskreditáciu USA a NATO (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 15. jún 2022)

V posledných dvoch týždňoch sa dezinformátori na Slovensku zamerali na diskreditáciu jeho spojencov – či už USA alebo NATO ako celku. Snažia sa bagatelizovať ruské zločiny na Ukrajine tým, že ich nesprávne prirovnávajú k operácii NATO v Kosove. V poslednom čase pribúdajú aj rôzne absurdné konšpiračné teórie – či už o témach súvisiacich so zdravím alebo o nedávnom hlasovaní Európskeho parlamentu o zákaze áut na fosílne palivá.

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Prokremeľskí propagandisti sa snažia zdiskreditovať slovenských spojencov, najmä USA. Ich cieľom je zľahčovať ruskú agresiu na Ukrajine poukazovaním na to, že aj USA viedli vojny.
  • Objavilo sa mnoho nových článkov o operácii NATO Allied Force v Kosove v 1999, ktoré naznačujú, že boli počas nej páchané vojnové zločiny. Tieto články sú však plné dezinformácií a falošných obvinení.
  • Európsky parlament hlasoval o vyjadrení svojej pozície k navrhovanému zákazu áut so spaľovacími motormi, čo okamžite zapríčinilo šírenie klamstiev zo strany dezinformátorov. Kým niektorí euroskeptickí politici to využívajú na kritiku Bruselu, alternatívne médiá začali šíriť absurdné konšpiračné teórie.
  • Aj keď sme nepozorovali rastúci trend dezinformácií súvisiacich s témou zdravia, na populárnom webe Badatel.net stále zaznamenávame neustálu produkciu nových nebezpečných konšpiračných teórií.
  • Analýza príspevkov na slovenskom Facebooku ukázala, že najpopulárnejšie príspevky týkajúce sa USA majú dezinformačný charakter. Snažia sa odvrátiť pozornosť od Ruska a jeho zločinov na Ukrajine poukazovaním na predchádzajúce vojny a vojenské operácie, na ktorých participovali USA.

Snahy o diskreditáciu USA a NATO

V súvislosti s vojnou na Ukrajine môžeme vidieť rastúcu snahu prokremeľských aktérov zdiskreditovať partnerov a spojencov Slovenska, zvaliť na nich vinu a ospravedlňovať kroky Moskvy.

Alternatívne médiá na Slovensku pretláčajú naratív, ktorý démonizuje USA a NATO. Poukazujú na to, že Rusko nie je jedinou krajinou, ktorá vedie vojny. USA by sa mali zodpovedať za omnoho viac vojen, porušovanie medzinárodného práva a páchanie zločinov proti ľudskosti. Navrhujú, aby boli USA súdené na Medzinárodnom trestnom súde v Haagu.


USA sú veľmi často terčom ačohentizmu. Ačohentizmus je rozšírená manipulačná a propagandistická technika využívaná na zmenu témy a vyhýbanie sa tak nepríjemným otázkam. Prokremeľskí propagandisti ju využívajú v debatách o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine takým spôsobom, že odvádzajú pozornosť na bývalé vojny a vojenské operácie, na ktorých sa podieľali USA. A čo Afganistan? A čo urobili Američania Iračanom? A čo Líbya? A čo NATO bombardovanie Srbov?!

Môžeme vidieť veľa nových článkov o operácii NATO v Kosove v roku 1999. Tieto články sú však plné dezinformácií a prokremeľskej propagandy, ktorá sa objavuje opakovane.

Článok na dezinformačnom portáli Zem&Vek tvrdí, že USA a NATO páchali „neonacistické zločiny“ v bývalej Juhoslávii. Spojenecká operácia bola údajne postavená na vykonštruovaných dôvodoch, bola dlho vopred pripravovaná a nemala mandát OSN. Článok je plný fráz ako americkí zločinci, agresorská aliancia NATO, zločinecká organizácia CIA a podobne. Nechýbalo tiež tvrdenie, že NATO sa zameriavalo na zabíjanie civilistov a má na svedomí vyše 2 500 civilných obetí.

Prirovnávanie ruskej agresie k zapojeniu sa NATO do konfliktu na Balkáne je však problematické. Dezinformačný naratív o údajných agresorských politikách NATO nie je ničím novým. K operácii Allied Force došlo s cieľom zastaviť etnické čistky kosovských Albáncov srbskými jednotkami. Rozhodnutie intervenovať bolo prijaté až po tom, čo zlyhali všetky diplomatické snahy o mierové riešenie. O „tisícoch“ civilných obetí v minulosti hovoril napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Dezinformácie o počte úmrtí boli dávno vyvrátené.

Dokonca aj bývalý slovenský minister školstva Juraj Draxler upozorňuje, že sa na súčasnú situáciu na Ukrajine pozeráme cez vojnovú propagandu a prirovnáva to k bombardovaniu Juhoslávie.

Pod útokom je aj Joe Biden. Prokremeľskí propagandisti popierajú akékoľvek tvrdenia o podlomenom zdraví Vladimíra Putina, no neváhajú konšpirovať o zdraví amerického prezidenta a tvrdia, že má mnoho zdravotných problémov vrátane demencie. Toto tvrdenie sa často spája s tvrdením, že Joe Biden nemá dostatočné kognitívne schopnosti na prijímanie rozhodnutí a je využívaný len ako bábka v rukách mocných, takzvaného deep state. Naratív o deep state bol výrazne propagovaný Donaldom Trumpom v prezidentských voľbách v roku 2016 a medzi konšpiračnými teoretikmi je už dávno obľúbeným evergreenom. 

Hlasovanie o zákaze áut na fosílne palivá a veľké plány tajných globalistických elít

Európsky parlament vyjadril hlasovaním podporu zákazu predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Opäť nasledovala silná reakcia zo strany dezinformačných aktérov.

Napriek tomu, že europoslanci zatiaľ vyjadrili iba parlamentnú pozíciu o navrhovanom zákaze a o konečnej podobe legislatívy sa ešte len bude rokovať, predsa ho už rôzni aktéri manipulatívne dezinterpretovali. Zatiaľ čo niektorí euroskeptickí politici túto tému využili na kritiku Bruselu, iní aktéri ju zneužili na šírenie nezmyselných konšpiračných teórií.

Slovenská národná strana znovu používa rétoriku diktátu z Bruselu. Podľa nich má zákaz áut so spaľovacím motorom zámerne len poškodiť obyčajných ľudí, zatiaľ čo bohatí budú z neho benefitovať.

Iní konšpirujú, že ide o súčasť dobre pripraveného plánu, ktorý na nás realizujú oni. Rastúce ceny benzínu a nafty, nedostatok čipov, cenzúra internetu a rastúce náklady všetkého majú byť súčasťou veľkého plánu. Ďalšie konšpiračné teórie hovoria, že vstupujeme do nového veku, ktorý nám nanútili sionistickí globalisti. V ére totálnej kontroly nakoniec nebudú existovať žiadne individuálne slobody a v mene ekológie budú ľudia v novej Európe môcť jesť len hmyz alebo recyklované mŕtvoly ľudí.

Konšpiračné teórie o pláne svetových elít už vysvetľujú aj súčasné dianie na Ukrajine. Kulturblog, jeden z mnohých komunikačných kanálov krajne pravicovej strany ĽSNS, odvysielal livestream s názvom „Putin, Ukrajina a Veľký reset”. V streame naznačili, že „všetko je naplánované“ a že pôvod všetkých súčasných kríz možno nájsť v USA. Vojnu na Ukrajine podľa nich naplánovala Obamova administratíva s cieľom zničiť Rusko a presadiť totálnu kontrolu nad svetom globalistickými elitami.

Konšpiračné teórie súvisiace so zdravím

Zdá sa, že dezinformácie a hoaxy o otázkach súvisiacich so zdravím v poslednom čase nie sú na vzostupe. Objavujú sa len sporadicky.

Nedávne dezinformácie sa týkajú najmä očkovania proti koronavírusu. V súčasnosti je väčšina pacientov na COVID-19 v slovenských nemocniciach zaočkovaná. Podľa dezinformátorov je to spôsobené očkovaním, pretože oslabuje imunitný systém. V skutočnosti sa to dá vysvetliť tým, že väčšina nemocničných pacientov má vyšší vek alebo iné ochorenia, kvôli čomu sú napriek vakcinácii zraniteľnejší voči závažnejšiemu priebehu ochorenia.

Obľúbený dezinformačný portál Badatel.net vyčnieva. Primárny obsah tvoria nebezpečné konšpiračné teórie, ktoré sú ďalej zdieľané na sociálnych sieťach. Väčšinu článkov uverejnených na stránke tvoria konšpiračné teórie. Španielska vláda sa vraj priznala k otravám ľudí prostredníctvom chemtrails na príkaz OSN. Vírus opičích kiahní bol údajne laboratórne modifikovaný a zámerne vypustený. Nová štúdia dokázala, že dlhý COVID neexistuje. Podľa konšpirátorov globalisti prešli do ďalšej fázy vyľudňovania sveta. A pápež mal manipulovať svetových lídrov, aby presadili očkovanie.

Všetky vyššie uvedené tvrdenia sú vymyslené nepravdy, ktoré majú za cieľ zmanipulovať publikum a šíriť strach a nedôveru.

Dezinformační aktéri sa snažia zvaliť vinu na USA

Keďže sú v priebehu posledných dvoch týždňov na vzostupe dezinformačné naratívy o USA, rozhodli sme sa na túto tému pozrieť aj prostredníctvom analytického nástroja CrowdTangle.

Nižšie priložený graf zobrazuje najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahujú kľúčové slovo USA. Príspevky boli hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Ako prvé treba poznamenať, že všetky príspevky, ktoré sa objavili vo výsledkoch analýzy, sú problematického a dezinformačného charakteru.

Krajne pravicový europoslanec Milan Uhrík zdieľal videozáznam z prejavu chorvátskeho europoslanca Mislava Kolakušića, ktorom tvrdí, že ak chce Európska únia sankcionovať Rusko, mala by uvaliť sankcie aj na USA, keďže tie tiež vedú vojny. Ak európski lídri nechcú odoberať ruský plyn a ropu, nemali by ich odoberať ani z USA, ktoré sú, podľa Uhríka, posadnuté vojnami.

Rovnaké video ako Milan Uhrík zdieľal aj populárny dezinformátor na sociálnych sieťach Mário Vidák. Vidák stojí za dezinformačným médiom Magazín 1 a je napojený na krajne pravicovú extrémistickú opozičnú stranu ĽSNS.

Tretie a piate miesto patria poslancovi opozičnej strany SMER-SD Ľubošovi Blahovi. V oboch príspevkoch tvrdí, že vojna na Ukrajine je vojnou USA proti Rusku. Slovenská vláda a slovenská prezidentka sú podľa Blahu pri moci iba vďaka USA a slúžia len americkým záujmom (príspevky Ľuboša Blahu už však kvôli vymazaniu jeho účtu Facebookom nie sú dostupné).

Alternatívne dezinformačné médium Inenoviny.sk zdieľalo článok zo svojho webu, v ktorom argumentuje, že USA by mali byť v Haagu súdené za vojnové zločiny.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze STRATPOL – Strategic Policy Institute a Slovak Security Policy Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/