Dezinformácie a nenávistné prejavy na Telegrame ohrozujú demokraciu v Brazílii

Pravicoví extrémisti využívajú Telegram na šírenie dezinformácií a nenávisti, čím prispievajú k radikalizácii a polarizácii spoločnosti. Obavy zo zneužitia tejto platformy má napríklad Brazília, ktorú budúci rok čakajú prezidentské voľby.

Telegram Brazília

Komunikačný aplikácia Telegram, ktorá vznikla v roku 2013, je známa relatívne vyššou ochranou súkromia. Vďaka tomu sa Telegram stal obľúbeným nástrojom mnohých aktivistov, disidentov a politikov v krajinách s represívnymi režimami ako Irán či Kuba.

Vyššia úroveň ochrany súkromia je však dvojsečná zbraň. Experti poukazujú na to, že práve táto platforma sa postupne stáva jedným z hlavným miest na šírenie klamstiev, nenávisti a extrémizmu.

Telegram pomáha podkopávať demokraciu v Brazílii

Obavy, že Telegram poslúži na podkopávanie demokratického systému má napríklad Brazília, ktorú budúci rok čakajú prezidentské voľby. Politická situácia v krajine je napätá a vyhliadky prezidenta Bolsonara na znovuzvolenie ohrozuje jeho klesajúca popularita.

Odborníci sa obávajú, že práve z tohto dôvodu bude predvolebná kampaň založená najmä na šírení nepravdivých informácií, čo Telegram výrazne uľahčuje.

Brazílsky prezident sa už teraz uchyľuje k stratégii inšpirovanej Donaldom Trumpom. Na sociálnych sieťach a na verejných prejavoch spochybňuje integritu volebného systému. Bez akýchkoľvek dôkazov napríklad tvrdil, že elektronické hlasovacie zariadenia budú v nasledujúcich voľbách zmanipulované.

Vďaka dezinformáciám zvíťazil Bolsonaro už v roku 2018

Bolsonarovi sa podarilo zvíťaziť v prezidentských voľbách v roku 2018 aj vďaka šíreniu dezinformácií na Facebooku, WhatsAppe, Twitteri a YouTube. 

Sociálne siete sa stali hlavným priestorom pre predvolebnú kampaň, pričom primárnou stratégiou bolo útočenie na oponentov a propagovanie nepravdivých a zavádzajúcich tvrdení.

V posledných mesiacoch však tieto sociálne siete podnikli kroky voči Bolsonarovi v reakcii na jeho opakované šírenie dezinformácií o koronavíruse. Tvrdil napríklad, že vakcíny proti COVID-19 nie sú účinné alebo že rozvíjajú ochorenie AIDS.

Brazílsky prezident označil dezinformácie za banalitu a povedal, že sú normálnou súčasťou politiky. Na svoju obranu tiež uviedol: „Falošné správy sú súčasťou nášho života. Kto nikdy nepovedal svojej priateľke malú lož?“

Bolsonara sledujú na jeho účtoch milióny užívateľov. Patrí tiež medzi najsledovanejších politikov na Telegrame, jeho účet má viac ako milión sledovateľov.

Nedostatočné pravidlá na Telegrame pomáhajú šíriť nenávisť, dezinformácie a umožňujú vykonávať nelegálne činnosti

V posledných mesiacoch sa Telegram stal rozšíreným komunikačným nástrojom medzi pravicovými extrémistami a ľuďmi, ktorí boli vykázaní z ostatných sociálnych sietí. Hlavným dôvodom je vysoká miera súkromia a veľmi slabá moderácia obsahu.

Telegram ponúka súkromné aj verejné kanály, ktorých vysielania môže sledovať neobmedzený počet ľudí. Užívateľom dáva tiež možnosť využívať tzv. tajné chaty (Secret Chats).

V neposlednom rade je na platforme možné vytvárať súkromné a verejné skupiny, v ktorých môže komunikovať až 200-tisíc užívateľov. Pre porovnanie, Signal dovoľuje tisíc ľudí a WhatsApp 256, keďže väčšie skupiny vedú k rýchlejšiemu šíreniu falošného a problematického obsahu.

Absentujúca kontrola na Telegrame zvyšuje nebezpečenstvo radikalizácie a polarizácie spoločnosti.

„Rozšírenie šifrovaných platforiem, pri ktorých orgány činné v trestnom konaní nemôžu monitorovať ani rétoriku, umožňuje skupinám, ktoré majú zlé úmysly, plánovať svoje činy v skrytosti, povedal Louis Grever, šéf Asociácie štátnych kriminálnych vyšetrovacích agentúr (Association of State Criminal Investigative Agencies, ASCIA).

Podľa zistení organizácie Hope not Hate (Nádej, nie nenávisť) je Telegram ústredným centrom viacerých konšpiračných hnutí, ktoré sa hlásia k antisemitizmu, ako aj pravicových hnutí propagujúcich násilie.

Telegram napomáha propagovať nielen problematický obsah, ale tiež umožňuje šírenie detskej pornografie či predaj nelegálnych zbraní.

Telegram nemá v pláne zakročiť proti dezinformáciám a nenávistným prejavom

Zatiaľ čo väčšina sociálnych sietí prijíma prísnejšie a jasnejšie definované pravidlá týkajúce sa dezinformácií a iného škodlivého obsahu, Telegram nad podobnými krokmi neuvažuje.

Zakladateľ platformy Pavel Durov do dnešného dňa odmieta problém na svojej platforme riešiť. V roku 2015 uviedol: „Myslím si, že súkromie a naše právo na súkromie je v konečnom dôsledku dôležitejšie ako náš strach zo zlých vecí, ako je terorizmus.

Podľa údajov na oficiálnej stránke využíva Telegram viac ako 500 miliónov užívateľov, vďaka čomu sa zaraďuje medzi 10 najsťahovanejších aplikácií sveta.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Karlovej univerzite v Prahe so zameraním na vnútroštátne a medzinárodné konflikty. Aktuálne sa venuje témam zaoberajúcim sa informačnou bezpečnosťou a problematike regulácie online platforiem. Kontakt: katarina.drevena@infosecurity.sk