Bolsonaro sa snaží približovať mladej generácii prostredníctvom TikToku

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro, už tradične známy svojou vysokou aktivitou na sociálnych sieťach, nepoľavuje ani pred blížiacimi sa voľbami. Spoločne s Twitterom a Facebookom sa v poslednom období angažuje aj na platforme TikTok. Cieľom je osloviť mladé generácie.

Napriek tomu, že oficiálny profil Jaira Bolsonara na TikToku bol založený v júni 2021, nemožno hovoriť o sociálnej sieti, ktorú by brazílsky prezident využíval počas svojho pôsobenia dominantne.

Zvýšenú aktivitu však možno vidieť v priebehu posledného mesiaca, kedy okrem pridávania nových videí, Bolsonarov profil zaznamenal takmer 50% nárast sledovateľov. V súčasnosti ho sleduje vyše 770-tisíc ľudí, pričom číslo stále rastie. Počet užívateľov TikToku v Brazílii pritom dosahuje približne 5 miliónov.

Zábery s rodinnou či politická kampaň

Na tejto platforme, ktorej vo veľkom dominujú mladí ľudia a tínedžeri, brazílsky krajne pravicový populistický prezident zdieľa videá, ktoré zachytávajú jeho každodenné aktivity.

Súčasťou obsahu sú videá a zábery z diplomatických misií, prejavy či momenty s rodinou. Začiatkom roka publikoval na platforme aj emotívne video zachytávajúce jeho pobyt v nemocnici.

Bolsonaro začína TikTok využívať aj na volebnú kampaň. V jednom zo svojich prvých videí, ktoré sa orientujú na voľby, zdieľal úryvky z jedného z rozhovorov, ktoré viedol v minulosti. V ňom nepriamo útočí na svojho volebného kandidáta Lulu da Silvu, ktorý je podľa aktuálnych prieskumov zároveň favoritom na víťazstvo.

Vo videu prezident hovorí, že ľavica má obavy z brazílskej armády, medzi ktorú zaradil aj seba ako kapitána v zálohe. Túto skutočnosť vníma ako „poslednú prekážku smerom k socializmu“. Dodal, že jeho zámerom nie je byť znovu zvolený, ale zabrániť návratu ľavice k moci v Brazílii. Podľa jeho slov by to znamenalo „koniec pre všetkých“.

Bolsonarovci a TikTok

Pri vyhľadávaní hesla „Bolsonaro“ na TikToku je možné nájsť desiatky súvisiacich hashtagov, vrátane „bolsonaro2022“ ako aj „bolsonarocorrupt“. Prvých 15 hashtagov, ktoré sa vo vyhľadávaní objavia, sú však vo všeobecnosti pozitívne alebo neutrálne. Celkový počet príspevkov s tagom „Bolsonaro“ má na platforme spolu viac ako 5 miliárd zobrazení.

Na platforme však nie je aktívny iba samotný Jair Bolsonaro, ale aj jeho synovia senátor Flavio, mestský radca Carlos a najmladší syn Jair Renan Bolsonaro. Jair Renan bol pritom prvý v rodine, kto si založil účet na platforme. Vo svojich videách, ktoré sleduje v súčasnosti takmer 430-tisíc ľudí, vo veľkom zastáva politiku svojho otca.

Screenshot z TikTik účtu Jaira Bolsonara.

Na vlne latinskoamerických cool lídrov

Jair Bolsonaro nie je jediný líder v Latinskej Amerike, ktorý využíva sociálne médiá na získanie politických bodov a na priblíženie sa mladým generáciam. Podobne aktívny je na sociálnych sieťach aj salvadorský prezident Nayib Bukele. Ten sám seba nazýva „najcoolovejším diktátorom sveta“.

Hovoriť rovnakým jazykom ako mladí ľudia sa stalo kľúčovou taktikou latinskoamerických lídrov bez ohľadu na ich ideologické sklony. Podľa viacerých politológov môže snaha Bolsonara priblížiť sa mladým ľuďom, a tým si ich získať, zásadne vplývať na celkový volebný výsledok.

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/

Je absolventkou bakalárskeho štúdia na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. V súčasnosti študuje latinskoamerické štúdia na Univerzite Hradec Králové. V roku 2019 absolvovala pobyt na Uniwersytet Jagielloński v Krakove v rámci programu Erasmus+. Zaujíma sa najmä o zahraničnopolitické témy, propagandu a dezinformácie, ktorým sa venovala aj počas svojej stáže v demagog.sk. Hovorí plynule anglicky a španielsky. Kontakt: kristina.marova@infosecurity.sk