Ako sa prírodná rezervácia v Texase stala terčom QAnon konšpirácií

Motýlie centrum v južnom Texase pred piatimi rokmi bojovalo proti výstavbe Trumpovho hraničného múru. Odvtedy čelí obťažovaniu a vyhrážkam zo strany krajne pravicových konšpirátorov. Teraz bolo kvôli strachu o bezpečnosť zamestnancov nútené pozastaviť svoju činnosť.

National Butterfly Centre (NBC) sídli v meste Mission na brehu rieky Rio Grande, ktorá tvorí prirodzenú hranicu medzi USA a Mexikom. Rezervácia poskytuje už viac ako 20 rokov vzdelanie o environmentálnych témach a jej záhrady sú domovom pre stovky druhov motýľov.

Centrum sa v posledných týždňoch stalo nečakaným stredobodom národného záujmu, keď sa náhle rozhodlo zatvoriť svoje brány pre verejnosť. Dôvodom malo byť obťažovanie zo strany krajne pravicových skupín a prívržencov hnutia QAnon. Tí šíria množstvo nebezpečných konšpirácií o zapojení centra do nelegálnej migrácie a obchodu s ľuďmi. 

Marianna Treviño-Wrightová, výkonná riaditeľka NBC, hovorí, že to nie je prvýkrát, čo sa centrum stalo terčom pravicových konšpirácií. Obťažovanie vraj začalo už pred piatimi rokmi, kedy sa nezisková organizácia The North American Butterfly Association (NABA), ktorá rezerváciu prevádzkuje, dostala do sporu s prívržencami bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Prekážka vo výstavbe Trumpovho múru

V roku 2017 predstúpila Treviño-Wrightová pred kongresový výbor, aby vyjadrila svoj nesúhlas s výstavbou múru na hranici medzi USA a Mexikom. Ten mal prechádzať cez územie rezervácie, čím by podľa NBC narušil vzácne ekosystémy.

Ešte v ten istý rok podala NABA žalobu na Trumpovu vládu po tom, čo organizácie financujúce výstavbu začali zasahovať do územia centra bez akéhokoľvek povolenia. Medzi tieto skupiny patrila aj We Build the Wall na čele s bývalým Trumpovým hlavným stratégom Stevom Bannonom. Bannon spolu so zakladateľom skupiny Brianom Kolfageom teraz čelia obvineniam z korupcie a podvodov. 

Nebezpečné konšpirácie sa začali šíriť po tom, čo Kolfage opakovane zaútočil na NBC prostredníctvom sociálnych sietí. V sérii tweetov obvinil centrum z obchodovania s deťmi a poskytovania pomoci kartelom pri nelegálnej migrácii. Na podporu daných vyhlásení však nezverejnil žiadne dôkazy. 

Treviño-Wrightová tvrdí, že odvtedy sú centrum a jeho zamestnanci terčom online dezinformácií a neustálych vyhrážok od prívržencov hnutia QAnon a Trumpových podporovateľov. 

„V minulosti som ľuďom verila o veľa viac,“ hovorí, „teraz sa bojím ísť čo i len do supermarketu, pretože si nemôžem byť istá, či človek vedľa mňa neverí tým klamstvám.“

Online konšpirácie prerástli do stretov v reálnom svete

Obťažovanie vyeskalovalo koncom januára 2022, kedy rezerváciu navštívili dve ženy, ktoré žiadali, aby im centrum umožnilo prístup k brehu rieky. Chceli vraj vidieť „všetkých nelegálnych migrantov prechádzajúcich hranice na pltiach“

Trevino-Wrightová poskytla audiozáznam zo stretnutia, v ktorom jedna zo žien povedala, že NBC sa „prizerá, ako sú deti sexuálne zneužívané, znásilňované a vraždené“. Ďalšia tvrdila, že pracuje pre tajnú službu Spojených štátov.

NBC nakoniec pozastavilo svoju činnosť kvôli stretnutiu Trumpových podporovateľov We Stand America, ktoré sa konalo neďaleko rezervácie. Zamestnanci mali obavy, že by sa centrum mohlo stať terčom násilného správania účastníkov. 

Tí sa nakoniec j centru aj tak dostali. Ben Bergquam, reportér pre krajne pravicovú spravodajskú stránku Real America’s Voice, zverejnil na Twitteri minútové video, v ktorom stojí pred vstupom do centra a opakuje vymyslené tvrdenia o obchodovaní s deťmi.

Ben Bergquam stojí pred vstupom do NBC a vyzýva prezidenta Joea Bidena, aby „zastavil nelegálnu migráciu“. Zdroj: Twitter.

Ďalšia z nezmyselných konšpirácií

Krajne pravicové hnutie QAnon je známe šírením nebezpečných teórií, ktoré boli mnohokrát založené na rovnakých tvrdeniach, ako v prípade NBC.

Situácia je podobná napríklad konšpiračnej teórii Pizzagate. Tá hovorila, že Hillary Clintonová riadi kartel, ktorý týra a zneužíva deti v suteréne pizzerie v Severnej Karolíne.

„Je veľmi znepokojujúce, že sa Spojené štáty dostali do bodu, kedy skutočne významná časť verejnosti nie je pripútaná k realite,“ povedal Jeffrey Glassberg, zakladateľ NABA. 

Fakt, že sa motýlia rezervácia stala terčom falošných obvinení z obchodovania s ľuďmi komentoval slovami: „Úprimne povedané, už nič nemôže byť absurdnejšie.“

CHCETE PODPORIŤ NAŠU PRÁCU? POMÔŽTE NÁM CEZ PATREON. MÔŽETE TAK UROBIŤ UŽ ZA €3
https://infosecurity.sk/podpora/