Antifa v alternatívnej realite

Samotný pojem Antifa znamená antifašistický (proti fašizmu) a označuje široké spektrum skupín a jednotlivcov vyznávajúcich politickú teóriu bojujúcu proti autoritárskym, homofóbnym, rasistickým alebo xenofóbnym činom. Antifa funguje ako decentralizované hnutie jednotlivcov a skupín a spoločne ich spája boj proti krajnej pravici a štátnemu, ekonomickému a spoločenskému útlaku. Hnutie Antifa nie je napojené na žiadny štát ani politickú stranu a neexistuje v nej žiadny líder. Moderné americké hnutie Antifa bolo do začiatku roku 2000 takmer nečinné – až do vzostupu Donalda Trumpa a alt-right (krajne pravicové nacionalistické hnutie v USA, ktoré sa hlási k nadradenosti bielej rasy, prísnym prisťahovaleckým obmedzeniam, rasizmu, antisemitizmu, homofóbii a islamofóbii).

Zdroj, ktorý varuje pred „islamizáciou“ Európy

Anonymný redaktor a prekladateľ článku z angličtiny do češtiny vykresľuje autora analýzy Soerena Kerna ako skúseného politológa, ktorý precestoval väčšinu krajín sveta. Je pravdou, že Soeren Kern je politológ a pracuje pre Gatestone Institute, ktorého riaditeľom je John Bolton, bývalý poradca Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť. Treba pripomenúť, že práve Donald Trump označil Antifu za teroristickú organizáciu a Gatestone Institute tiež propaguje zavádzajúce, rasistické a falošné proti-moslimské správy. Inštitút často varuje pred „džihádistickým prevzatím“ a „islamizáciou“ Európy. 

Autori inštitútu sa objavili aj v ruských dezinformačných médiách vrátane Sputniku a RT News a často kritizujú európskych lídrov, napríklad francúzskeho prezidenta Macrona alebo nemeckú kancelárku Merkelovú. Inštitút tiež nedávno šíril dezinformáciu, že hnutie Black Lives Matter je marxistické a zamerané na transformáciu USA na komunistickú dystopiu.

Antifa proti akejkoľvek forme útlaku

Autor už v úvode spomína, že Antifa je vysoko organizovaná skupina, ktorá je veľmi dobre financovaná a šíri násilie. Toto tvrdenie je nepravdivé – Antifa funguje ako decentralizované hnutie jednotlivcov a skupín a nie je napojené na žiadny štát ani politickú stranu. Neexistuje v nej žiadny líder ani vedenie. Je pravdou, že Antifa niekedy čelí krajnej pravici v uliciach na demonštráciách aj fyzicky, pretože verí, že násilie je v niektorých prípadoch oprávnené. Ich argumentom je, že ak sa k moci dostane práve spomínaná krajná pravica, násilnosti budú zažívať marginalizované a utláčané skupiny, čomu chce Antifa zabrániť. Avšak, veľká časť aktivistov Antify vyhlásila, že používanie zbraní a násilné akcie odsudzuje. Ak dôjde k násiliu, je to často iba forma sebaobrany. V článku sa objavila aj informácia o vražde federálneho agenta, za ktorou stojí Antifa. Táto informácia je však nepodložená a autor k nej neuvádza žiadny zdroj.

Antifa je podľa Kerna fašistické hnutie, ktorého nepriateľom nie je fašizmus, ale sloboda a mier. Antifu však spoločne spája boj proti štátnemu, ekonomickému a spoločenskému útlaku (rasizmus, xenofóbia, antisemitizmus, antifeminizmus, homofóbia a islamofóbia). Samotný pojem Antifa znamená antifašistický, a teda proti fašizmu. Tvrdenia s heslom „anti-antifa“, sú tak logicky fašistické.

Vytváranie vlastnej „pravdy“

Článok má za cieľ vyvolať v čitateľovi negatívne emócie, o čom svedčí aj samotný manipulatívny nadpis. Autor používa argument šikmej plochy – tvrdenie, že malé kroky (antifašizmus je spoločným znakom ľavice) nevyhnutne povedú k výrazným (negatívnym) dôsledkom (vytvorenie komunistického svetového poriadku). Autor síce cituje niektoré informácie o Antife z Antifašistickej príručky, avšak, ďalšou vetou ich automaticky neguje a vytvára si svoju „pravdu“. Tiež využíva konšpiračnú teóriu o tom, že Antifa je centralizované hnutie, ktoré je financované niekým „zhora“ (obrázok Georga Sorosa). Treba pripomenúť, že George Soros nevlastní ani Antifu, ani hnutie Black Lives Matter, ako to spomínajú niektoré konšpiračné weby. Autor často píše o empirických dôkazoch, avšak, neodkazuje na žiadne príklady ani overiteľné zdroje, preto dané informácie pôsobia skôr ako konšpirácie a špekulácie.   

George Soros, oheň a červená hviezda

V náhľadovom obrázku možno vidieť koláž s Georgom Sorosom, vlajkou Antify či červenou päťramennou hviezdou, ktorá je jedným zo symbolov odkazujúcich na komunizmus. Koláž sa podobá na náhodne pospájané snímky a okrem vlajky Antify nemá s Antifou žiadny súvis. Na iných obrázkoch často figuruje oheň, ktorý môže na čitateľa zapôsobiť negatívne a vytvárať o Antife klamlivú predstavu nebezpečnej alebo extrémistickej organizácie.

Záver:

Článok pôsobí manipulatívne a autor namiesto zdrojov a faktov používa konšpiračné teórie. Samotný Gatestone Institute, ktorý článok vydal a ktorého riaditeľom je John Bolton, bývalý poradca Donalda Trumpa, často propaguje zavádzajúce a falošné proti-moslimské správy. Autor útočí na Antifu a článkom chce v čitateľovi vyvolať pocit, že sa jedná o teroristickú a nebezpečnú organizáciu. V skutočnosti je Antifa hnutím aktivistov, ktorých nasledovníci zdieľajú politickú teóriu boja proti akejkoľvek forme útlaku a má za cieľ nenávisť v spoločnosti potláčať, nie šíriť.

Celkové hodnotenie redakcie: 2,4/7


Autorka analýzy: Barbora Krasová