Slovenskému informačnému priestoru dominujú útoky proti mainstreamovým médiám, vojenská pomoc Ukrajine je stále aktuálnou témou (Infosecurity.sk: Bi-weekly report o nastupujúcich dezinformačných trendoch 16. marca 2023)

Infosecurity.sk prináša prehľad dezinformačných trendov, ktoré boli v posledných dvoch týždňoch na vzostupe:

  • Dezinformátori obviňujú mainstreamové médiá z korupcie, ignorovania „dôležitých otázok“ či cenzúry.
  • Vojna na Ukrajine je v slovenskom informačnom priestore stále obľúbenou témou dezinformačných aktérov. Medzi hlavné naratívy patrí údajná korupcia v západných krajinách a volanie po „mieri“ zo strany podporovateľov Ruska.
  • Rozhodnutie slovenskej vlády dodať ukrajinským ozbrojeným silám stíhačky MiG-29 je taktiež rozšírenou témou mnohých problematických aktérov, ktorí ju využívajú na presadzovanie vlastnej politickej agendy.

Mainstreamové médiá ako hlavný nepriateľ

V uplynulých dvoch týždňoch využili mnohí politickí aktéri všetky dostupné nástroje, aby sa pokúsili zdiskreditovať mainstreamové médiá a spochybniť ich objektivitu. Medzi najvýraznejších aktérov patrí strana SMER-SD a jej predseda Robert Fico. Ten aktívne vystupuje proti médiám v nádeji, že získa viac hlasov v nadchádzajúcich voľbách.

Na svojej facebookovej stránke Fico zverejnil krátky zostrih jeho rozhovoru s Hospodárskymi novinami a v popisku píše: „Slovensko zápasí s drahými energiami, zdražovaním potravín, nedostupným bývaním kvôli drahým hypotékam, obce a mestá sú bez peňazí na základné služby pre svojich obyvateľov, ale novinárov zaujíma len Ukrajina a oni sami. Médiá sa vybrali nešťastnou cestou tlačenia len jednej pravdy.“ Takéto vyhlásenie možno klasifikovať ako typický prípad potvrdzovacieho skreslenia, taktiky zámerného vyberania tých aspektov komplexnej témy, ktoré potvrdzujú určitý argument, pričom sú ignorované tie, ktoré ho vyvracajú. Fico v podstate pokračuje v dlhodobej rétorike, ktorá podkopáva podporu Ukrajiny prostredníctvom manipulatívneho porovnávania s inými problémami, ktoré mu zapadajú do presadzovaného naratívu.

Rovnaký naratív presadzuje aj v inom príspevku: „My sa však nenecháme umlčať len preto, že náš iný názor nepasuje médiám hlavného prúdu. Vojnovou propagandou a bezohľadným prekrývaním problémov na Slovensku zástupnými témami, sa starosti bežných ľudí nevyparia.“ Touto rétorikou sa snaží vytvoriť klamlivý obraz o tom, že mainstreamové médiá sa nezaujímajú o problémy bežných občanov, ale len o Ukrajincov, čo sa dá považovať za značne zavádzajúce.

V jednom príspevku Fico dokonca tvrdí, že mainstreamové médiá sú skorumpované a podporujú len nimi vybrané politické osobnosti. Vyhlásil tiež, že médiá klamú verejnosť, čo v súčasnosti nie je nič iné ako nepodložená konšpiračná teória, pre ktorú neposkytuje žiadne dôkazy. Najmä v súvislosti s Ukrajinou sa stalo na Slovensku bežným javom, že dezinformátori šíria naratív, že mainstreamové médiá klamú o situácii na Ukrajine alebo že uprednostňujú politikov, ktorí verejne podporujú Kyjev.

Do diskusie sa zapojil aj Milan Mazurek, člen krajne pravicovej strany Republika. Vo videu, ktoré zverejnil na svojej stránke na Facebooku, Mazurek uvádza: „Ak poslúchate a plníte agendu systému, ste chránení ako bábika z porcelánu. Ak systém a skorumpovanú vládu, prípadne nerešpektovanie zákonov kritizujete, nechajú vás kľudne znášať čokoľvek.“ Týmto vyjadrením sa snaží poštvať verejnosť proti médiám a zároveň vytvára naratív o tom, že novinári sú štátom chránení viac ako bežní občania, čo je tvrdenie, ktoré nemá žiadny faktický základ.

Západ je podľa dezinformátorov skorumpovaný a úmyselne zavádza

V súvislosti s vojnou na Ukrajine je azda jedným z najvýznamnejších naratívov, ktoré presadzujú dezinformační aktéri, tvrdenie, že západné krajiny čelia rozsiahlej korupcii a zámerne klamú svojim občanom. Podobný naratív je dlhodobo propagovaný aj v súvislosti s Európskou úniou a NATO.

Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Republika, ktorý je známy svojou kritikou Európskej únie, poskytol rozhovor dezinformačnému médiu Hlavné správy a v popise uvádza: „Západní lídri klamali o nerozširovaní NATO, klamali o Minských dohodách, klamali o Iraku. Kto im ešte verí?“ Navrhuje, aby Slovensko hľadalo partnerov nielen na Západe, ale aj na Východe, čím vyjadruje svoj proruský a protizápadný postoj. V ďalšom podobnom príspevku obviňuje západných politikov zo snahy „rozbiť” spoluprácu krajín Vyšehradskej štvorky, pričom ako hlavný dôvod uvádza strach z „odporu proti politickému nátlaku Západu“.

Robert Fico zdieľal nedávny prejav bývalého prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa, v ktorom kritizuje súčasnú Bidenovu administratívu a nazýva ju „vojnovými štváčmi“ a „deep state“. Fico toto vyjadrenie používa ako dôkaz korupcie v Spojených štátoch amerických a obviňuje mainstreamové slovenské médiá, že o týchto témach neinformujú, hoci neexistujú žiadne dôkazy o tom, že sú pravdivé. V tomto prípade Fico používa Trumpa ako falošnú autoritu, pričom úplne ignoruje skutočnosť, že bývalý prezident podobnými tvrdeniami sleduje svoju vlastnú politickú agendu.

Pochody za mier a obvinenia z vojnového štvania

V uplynulých týždňoch vyšlo do ulíc mnoho proruských prívržencov, ktorí podľa nich protestovali proti „vojnovým štváčom“ v slovenskej vláde. Na nespočetných videách z protestov možno vidieť mnohých protestujúcich, ako mávajú ruskou vlajkou, držia transparenty s protiukrajinskými frázami alebo skandujú proruské heslá. Aj keď boli protesty oficiálne nazvané „Pochody za mier“, celkovo na nich prevládala nálada, že Rusko je želaným víťazom vojny. Ich volanie po mieri možno považovať za falošné vzhľadom na to, že nepožadujú stiahnutie ruských vojsk a navrátenie okupovaných území, ale kapituláciu Ukrajiny.

Na pochodoch sa zúčastnilo viacero známych dezinformátorov, ktorí sa o svoje skúsenosti podelili na sociálnych sieťach. Milan Uhrík zverejnil fotografiu z jedného z protestov a napísal: „Slováci dnes v Bratislave ukázali, že majú štvavej vojnovej politiky Hegera a Naďa plné zuby!“ Predseda krajne pravicovej strany Kotlebovci – ĽSNS Marian Kotleba tiež zverejnil video z toho istého protestu a expresívnou rétorikou obvinil mainstreamové médiá, že o ňom neinformovali: „Do Bratislavy prišlo zhruba 15-tisíc ľudí. Najväčšie médiá hlavného prúdu však o tejto veľkej akcii nenapísali ani písmenko. Keď však niekde príde protestovať 5 liberálov alebo nejaký úchyl v sukni, hneď sú toho plné správy.“

Videá z pochodov zverejnili aj ďalší problematickí aktéri, ako napríklad Erik Kaliňák, člen strany SMER-SD, alebo dezinformačná stránka Armáda Ruskej federácie. Na záver je dôležité konštatovať, že pochody sú jasným potvrdením mobilizačného potenciálu témy vojny na Ukrajine, a to najmä v predvolebnom období.

Slovenská vláda chce poslať Ukrajine stíhačky, ale dezinformátori protestujú

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na samite v Bruseli osobne požiadal slovenského dočasného premiéra Eduarda Hegera, aby dodal Ukrajine staré stíhačky MiG-29. Heger uviedol, že slovenská vláda urobí všetko pre to, aby žiadosti vyhovela. Podľa dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa by stíhačky mohli byť Ukrajine odovzdané výmenou za iný systém alebo preplatené z Európskeho mierového nástroja. Od momentu, keď boli politici a verejnosť informovaní o možnosti dodania týchto strojov Ukrajine, vyjadrilo veľké množstvo aktérov svoj silný nesúhlas.

Andrej Danko, líder nacionalistickej pravicovej politickej strany Slovenská národná strana, zverejnil na Facebooku svoj rozhovor s tlačovou agentúrou SITA a v popisku kritizoval rozhodnutie slovami: „Treba si uvedomiť, že 60 percent našej elektrickej energie pochádza z jadra a z atómových elektrární. Keby Rusi s nami začali vojnový konflikt, tak sa zo dňa na deň musíme rozlúčiť so 60 percent energiami. Prečo sa my, malé štáty, ideme biť do hrude.“ Týmto tvrdením presadzuje naratív o našej neodmysliteľnej závislosti od Ruska a neexistujúcej autonómii, pokiaľ ide o zdroje energie.

Známe dezinformačné médiá, ako napríklad Informácie bez cenzúry a InfoVojna, tiež kritizovali slovenskú vládu za rokovania o dodávke stíhačiek. Kým Informácie bez cenzúry opätovne zdieľali spomínaný rozhovor Andreja Danka, InfoVojna slovne napadla prezidentku Zuzanu Čaputovú za to, že súhlasila s krokmi vlády, a obvinila ju z vojnového štvania: „Čaputová súhlasí s darovaním stíhačiek MiG-29 zločineckému režimu v Kyjeve. Prezidentka Slovenskej republiky svojím stanoviskom naďalej eskaluje vojenské napätie a polarizuje slovenskú spoločnosť, ktorá sa prikláňa k mierovému riešeniu konfliktu na Ukrajine.“ Prezidentka Zuzana Čaputová je dlhodobo jedným z najčastejších terčov prokremeľských aktérov.

Stíhačky MiG-29 a dezinformátori

Keďže možné dodanie stíhačiek MiG-29 Ukrajine bolo v uplynulých dvoch týždňoch v slovenskom informačnom priestore jednou z najpopulárnejších tém, pozreli sme sa na ňu aj optikou zoznamu dezinformačných aktérov na Slovensku. Pomocou analytického nástroja CrowdTangle sme analyzovali najpopulárnejšie príspevky na slovenskom Facebooku, ktoré obsahovali kľúčové slová „MiG-29“ a „stíhačky“. Príspevky boli potom hodnotené na základe celkového počtu interakcií (súčet všetkých reakcií, komentárov a zdieľaní).

Prvé miesto patrí Milanovi Uhríkovi, ktorý zverejnil video kritizujúce rozhodnutie slovenskej vlády darovať Ukrajine stíhačky MiG-29 a zavádzal pritom verejnosť. Vo videu uviedol, že „odovzdanie týchto lietadiel Ukrajine by nielenže fakticky vtiahlo Slovensko do vojny, ale znamenalo by aj definitívne odzbrojenie slovenských ozbrojených síl“. Vo videu je tiež prezentovaná myšlienka, že tento druh pomoci Ukrajine nie je ničím iným než spôsobom, ako sa „zalíškať“ Západu. 

V skutočnosti by však išlo len o pokračovanie vojenskej pomoci, ktorú Slovensko a nespočetné množstvo ďalších krajín už Ukrajine poskytlo, a nie o vojnový akt, ako to prezentuje Uhrík. Tvrdenie o „definitívnom odzbrojení je tiež nepodložené, keďže predmetné MiG-29 sú už niekoľko mesiacov uzemnené, nehrajú žiadnu úlohu pri ochrane vzdušného priestoru Slovenska a ozbrojené sily nedisponujú dostatočným množstvom pilotov, ktorí by na nich lietali.

Druhé miesto patrí Eduardovi Chmelárovi. V rozsiahlom príspevku hovorí o slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej a jej deklarovanej podpore dodávky stíhačiek. Tvrdí, že by mohla vyjadriť nesúhlas s odovzdaním MiG-29 Ukrajine, „ale bojí sa to urobiť, pretože zo zahraničia dostala celkom iné nóty“. Tým sa snaží zasiať pochybnosti o nezávislosti prezidentkiných rozhodnutí. Takáto rétorika zapadá aj do širšieho falošného naratívu o slovenských politikoch ako „agentoch Západu, ktorý zvyčajne šíria dezinformační aktéri.

Tretí príspevok patrí Ladislavovi Kamenickému, členovi strany SMER-SD. Ten označuje rétoriku ministra Naďa za militantnú a tvrdí, že darovanie stíhačiek MiG-29 je nebezpečné pre Slovensko a jeho občanov.

Milan Mazurek zdieľal video svojho straníckeho kolegu Miroslava Suju. Ten sa snaží presvedčiť verejnosť, že vláda účelovo zavádza o stave uzemnených stíhačiek. Video nazbieralo už viac ako 125-tisíc videní.

V ďalšom príspevku Mazurek uvádza, že slovenská vláda nielenže nemá nárok na poskytnutie takéhoto druhu pomoci Ukrajine, ale že táto krajina „nie je s nami v žiadnom oficiálnom pakte, takže voči nej nemáme žiadne legitímne záväzky“. Tým úplne opomína skutočnosť, že hoci nemáme žiadnu zákonnú povinnosť poskytnúť Ukrajine vojenské dodávky, je to naše morálne a strategické právo a povinnosť ako susednej krajiny, ako aj súčasti medzinárodného spoločenstva.

Projekt Infosecurity.sk, organizovaný skrze Adapt Institute, ktorý je podporovaný pražskou kanceláriou Friedrich Naumann Foundation for Freedom, nepretržite monitoruje aktivity slovenských aj zahraničných dezinformačných aktérov, no zameriava sa najmä na slovenských. Aktivity projektu sú postavené na každodennom monitorovaní nových dezinformácií, hoaxov a konšpiračných teórií v online informačnom priestore. Tento prístup umožňuje analytikom identifikovať dezinformačné príspevky a naratívy, ktoré najviac rezonovali u verejnosti, ako aj zistiť, odkiaľ pochádzajú a ako sa šírili a vyvíjali na sociálnych sieťach. Správa má formu dvojtýždenného súhrnu vznikajúcich trendov v šírení škodlivého informačného obsahu online. Na základe toho môže Infosecurity.sk varovať verejnosť pred vznikajúcimi a aktuálnymi trendmi v oblasti dezinformácií, manipulácie a propagandy.